UKRAIŃCY STRACĄ 800 PLUS, CZY SŁUSZNIE?

Zgodnie z doniesieniami "Rzeczpospolitej", od września uchodźcy z Ukrainy mogą stracić uprawnienia do tego świadczenia. Rząd zamierza opracować nowe zasady pomocy w tej kwestii.

Zgodnie z przepisami ustawy z marca 2022 r. o pomocy dla obywateli Ukrainy, uchodźcy wojenni otrzymali możliwość legalnego pobytu w Polsce do marca 2024 r. W ramach tej ustawy, przyznano im równość w prawach z obywatelami UE, co obejmowało dostęp do edukacji, opieki zdrowotnej oraz rynku pracy. Dodatkowo, otrzymali oni świadczenie 500 plus, jednorazową pomoc finansową oraz wsparcie finansowe na nowo narodzone dziecko.

Zbliżający się koniec obowiązywania ustawy o przyznaniu praw do polskich świadczeń dla uchodźców z Ukrainy, planowany na 4 marca, skłania rząd do rozważenia jej przedłużenia o pół roku. Zgodnie z „Rzeczpospolitą”, planowane jest wprowadzenie nowych form pomocy, jednak ich szczegóły nie są jeszcze jasne. Przewiduje się również głosowanie koalicji KO, Trzeciej Drogi i Lewicy w sprawie sześciomiesięcznego okresu przejściowego liczonego od marca.

W efekcie uchodźcy z Ukrainy mogą utracić niektóre przywileje, w tym prawo do świadczenia 800 plus. Do tej pory mogli je otrzymać wszyscy legalnie przebywający w Polsce opiekunowie uprawnionych dzieci.

Warto zauważyć, że Polska nie jest pierwszym krajem, który ogranicza pomoc dla Ukraińców. Podobne kroki podjęła już Norwegia, a inne państwa również rozważają zmniejszenie wsparcia, uzależniając je od podjęcia przez uchodźców pracy.

ŹRÓDŁO: RZECZPOSPOLITA, MEDIA

Udostępnij post:

MĘŻCZYZNA BIEGAŁ PO STARYM MIEŚCIE Z MACZETĄ!

Strażnicy miejscy zatrzymali jednego z mężczyzn, który na Starym Mieście w Częstochowie machał 50-centymetrową maczetą. Oprócz maczety znaleziono przy nim również 20-centymetrowy nóż.

PRAWIE MILION ZŁOTYCH PRZEZNACZONO NA WSPARCIE DZIAŁKOWCÓW

Już od dziewięciu lat Miasto kontynuuje finansowe wsparcie dla inwestycji w Rodzinnych Ogrodach Działkowych na obszarze miasta, udzielając dotacji na projekty poprawiające infrastrukturę ROD. Program będzie kontynuowany również w bieżącym roku, z możliwością składania wniosków do końca kwietnia.