UKRAIŃCY STRACĄ 800 PLUS, CZY SŁUSZNIE?

Zgodnie z doniesieniami "Rzeczpospolitej", od września uchodźcy z Ukrainy mogą stracić uprawnienia do tego świadczenia. Rząd zamierza opracować nowe zasady pomocy w tej kwestii.

Zgodnie z przepisami ustawy z marca 2022 r. o pomocy dla obywateli Ukrainy, uchodźcy wojenni otrzymali możliwość legalnego pobytu w Polsce do marca 2024 r. W ramach tej ustawy, przyznano im równość w prawach z obywatelami UE, co obejmowało dostęp do edukacji, opieki zdrowotnej oraz rynku pracy. Dodatkowo, otrzymali oni świadczenie 500 plus, jednorazową pomoc finansową oraz wsparcie finansowe na nowo narodzone dziecko.

Zbliżający się koniec obowiązywania ustawy o przyznaniu praw do polskich świadczeń dla uchodźców z Ukrainy, planowany na 4 marca, skłania rząd do rozważenia jej przedłużenia o pół roku. Zgodnie z „Rzeczpospolitą”, planowane jest wprowadzenie nowych form pomocy, jednak ich szczegóły nie są jeszcze jasne. Przewiduje się również głosowanie koalicji KO, Trzeciej Drogi i Lewicy w sprawie sześciomiesięcznego okresu przejściowego liczonego od marca.

W efekcie uchodźcy z Ukrainy mogą utracić niektóre przywileje, w tym prawo do świadczenia 800 plus. Do tej pory mogli je otrzymać wszyscy legalnie przebywający w Polsce opiekunowie uprawnionych dzieci.

Warto zauważyć, że Polska nie jest pierwszym krajem, który ogranicza pomoc dla Ukraińców. Podobne kroki podjęła już Norwegia, a inne państwa również rozważają zmniejszenie wsparcia, uzależniając je od podjęcia przez uchodźców pracy.

ŹRÓDŁO: RZECZPOSPOLITA, MEDIA

Udostępnij post:

MOPS ZAPRASZA NA KONSULTACJE

12 czerwca przedstawiciele częstochowskiego MOPS, zajmujący się różnymi obszarami wsparcia, zapraszają na konsultacje organizowane pod hasłem ,,Wsparcie Rodzin”.

120 NOWYCH MIEJSC W ŻŁOBKU

Umowa na rozbudowę Żłobka Miejskiego przy alei Armii Krajowej podpisana! Przybędzie 120 nowych miejsc dla dzieci.

UTRUDNIENIA- ULICA GŁÓWNA I PRZEJAZDOWA

Utrudnienia mają związek z pracami związanymi z wymianą nawierzchni na odcinku ul. Przejazdowej między ul. Junacką a Łopianową (jezdnia w kierunku Opola), a także robót

NOWY DYREKTOR MIEJSKIEGO SZPITALA ZESPOLONEGO

Beata Szafraniec została wskazana przez komisję konkursową na dyrektorkę Miejskiego Szpitala Zespolonego w Częstochowie. Jest absolwentką prawa, a od ponad 10 lat jest związana z działalnością zarządczą w ochronie zdrowia.