PRAWIE MILION ZŁOTYCH PRZEZNACZONO NA WSPARCIE DZIAŁKOWCÓW

Już od dziewięciu lat Miasto kontynuuje finansowe wsparcie dla inwestycji w Rodzinnych Ogrodach Działkowych na obszarze miasta, udzielając dotacji na projekty poprawiające infrastrukturę ROD. Program będzie kontynuowany również w bieżącym roku, z możliwością składania wniosków do końca kwietnia.

MĘŻCZYZNA BIEGAŁ PO STARYM MIEŚCIE Z MACZETĄ!

Strażnicy miejscy zatrzymali jednego z mężczyzn, który na Starym Mieście w Częstochowie machał 50-centymetrową maczetą. Oprócz maczety znaleziono przy nim również 20-centymetrowy nóż.

OSTATNIA SZANSA DLA RAKOWA. ”MECZ O WSZYSTKO – AWANAS ALBO ODPADAMY”

Raków Częstochowa, mimo bycia mistrzem Polski, obecnie zajmuje dopiero szóste miejsce w tabeli PKO Ekstraklasy. Dla drużyny z Częstochowy ostatnią nadzieją na zagraniczne puchary może być Fortuna Puchar Polski. W nadchodzącym wtorkowym starciu, Raków będzie rywalizować z Piastem Gliwice.

RAKÓW CZĘSTOCHOWA BEZ GOLA W MECZU ZE STALĄ MIELEC

Raków Częstochowa, aktualny mistrz Polski, nadal boryka się z problemami formy. Podopieczni trenera Dawida Szwargi zakończyli wyjazdowe starcie w Mielcu przeciwko Stali z niedosytem – mecz zakończył się bez bramek.

ŚWINKA W CENTRUM MIASTA! WZBUDZIŁA ZAINTERESOWANIE PRZECHODNIÓW

Wczorajszego wieczoru, około godziny 19:00, mieszkańcy Częstochowy mieli niezwykłą okazję zobaczyć niecodziennego gościa w samym centrum miasta. Na ulicy Kopernika pojawiła się nietypowa postać – świnka, która spodobała się przechodniom i wzbudziła zdziwienie.

DROGA NR 2014S WĄSOSZ-KULE-NOWA WIEŚ ODDANA DO UŻYTKU!

W styczniu 2023 roku w Kłobucku ówczesny starosta Henryk Kiepura oraz wicestarosta Zdzisława Kall podpisali umowę dotyczącą przebudowy drogi łączącej Wąsosz z Kulami. Dzięki wsparciu finansowemu udzielonemu przez Bank Gospodarstwa Krajowego na realizację tego przedsięwzięcia, rozpoczęto prace nad modernizacją drogi.

ROZBUDOWA SIECI TRAMWAJOWEJ Z PĘTLA NA KUKUCZKI

Rozbudowa linii tramwajowej do Parkitki została uwzględniona w programie FEnIKS na lata 2021-2027, co otwiera możliwość realizacji tego istotnego przedsięwzięcia. Jednakże, aby poprawić funkcjonowanie komunikacji miejskiej, konieczne będzie podjęcie dodatkowych działań.

PROTEST ROLNIKÓW, SPORE UTRUDNIENIA W MIEŚCIE (WIDEO)

Protestujący rolnicy znowu wyjechali na drogi powiatu częstochowskiego oraz ulice miasta Częstochowy, gromadząc około 600 ciągników w samym sercu miasta. Ich liczba obejmowała nie tylko rolników z obszaru powiatu częstochowskiego, ale także z powiatów myszkowskiego, lublinieckiego i kłobuckiego.

UKRADLI DWA ROWERY SPOD GALERII HANDLOWEJ

W minionym tygodniu do komendy policji w Częstochowie wpłynęło zgłoszenie o kradzieży dwóch rowerów o łącznej wartości około 7000 złotych. Przedmioty zostały skradzione spod galerii handlowej przy Alei Najświętszej Marii Panny.

PREZYDENT MATYJASZCZYK POINFORMOWAŁ, ŻE WYSTARTUJE Z KOMITETU LEWICY

Krzysztof Matyjaszczyk, urzędujący prezydent Częstochowy z ramienia Lewicy ogłosił w poniedziałek swój udział w nadchodzących wyborach samorządowych, deklarując walkę o kolejną kadencję na stanowisku prezydenta. Jego kandydatura zostanie zgłoszona przez komitet Lewicy.

TO BYŁYBY 9-TE URODZINY KAMILKA Z CZĘSTOCHOWY. POWSTANIE FUNDACJA NOSZĄCA JEGO IMIĘ.

19 lutego, Kamilek, mały bohater z Częstochowy, miałby obchodzić swoje dziewiąte urodziny. W niedzielę (18.02), tuż przed jego urodzinami, przy grobie chłopca spotkają się ci, którzy byli mu najbliżsi: jego ojciec Artur oraz przyjaciel Piotr Kucharczyk, a także wszyscy ludzie dobrej woli, którym los maltretowanego dziecka nie był obojętny. Dzień później, w dniu urodzin Kamila, zostanie założona fundacja nosząca jego imię.

KANDYDAT KO STARTUJE NA PREZYDENTA CZĘSTOCHOWY

Radny z partii KO, Łukasz Banaś, ogłosił swój start w wyborach na prezydenta Częstochowy, zgodnie z informacją przekazaną przez lokalnych przedstawicieli partii. Wśród jego obietnic wyborczych znajdują się propozycje takie jak bezpłatne badania profilaktyczne, darmowa komunikacja dla uczących się dzieci oraz budowa stadionu dla klubu Raków.

KOMITET ”WSPÓLNIE DLA CZĘSTOCHOWY. KRZYSZTOF MATYJASZCZYK” CHOCIAŻ PREZYDENT NIE PODJĄŁ JESZCZE DECYZJI

W Częstochowie powołano komitet o nazwie „Wspólnie dla Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk” w kontekście zbliżających się wyborów samorządowych. Choć nazwisko obecnego prezydenta miasta (Lewica), który pełni tę funkcję od 2010 roku, znajduje się w nazwie komitetu, to jednak nie ogłosił on jeszcze swojego udziału w wyborach ani nie ujawnił, z którego komitetu będzie startował.

HENRYK KIEPURA: CHCEMY ZMIENIAĆ, A NIE WPROWADZAĆ REWOLUCJE W OŚWIACIE

Sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji, Henryk Kiepura, zaznacza, że dąży do zmian w polskiej oświacie, ale nie za wszelką cenę. W wywiadzie podkreśla, że zmiany są potrzebne, ale nie koniecznie rewolucyjne. Kluczowym elementem tych zmian jest podniesienie prestiżu nauczyciela oraz zwiększenie subwencji na oświatę.

PSEUDOKIBIC MIAŁ PRZY SOBIE 4KG NARKOTYKÓW [ZDJĘCIA I WIDEO]

Funkcjonariusze zwalczający przestępczość wśród pseudokibiców oraz handel narkotykami zatrzymali mężczyznę w wieku 28 lat, z dużą ilością substancji odurzających. Osoba ta jest powiązana z grupą pseudokibiców związanych z jednym ze śląskich klubów piłkarskich.

KOBIETY W CENTRUM: WALKA Z LUKĄ PŁACOWĄ

Dnia 11 lutego, członkinie oraz sympatycy stowarzyszenia ”Kobiet w Centrum” wspólnie zorganizowali wydarzenie mające na celu zwrócenie uwagi na problem luki płacowej, który nadal dotyka wiele krajów, w tym Polskę.

RAKÓW CZĘSTOCHOWA PRZEGRAŁ Z WARTĄ POZNAŃ

W pierwszym meczu po przerwie zimowej, drużyna Raków Częstochowa przegrała z Wartą Poznań w ramach 20. kolejki PKO BP Ekstraklasy. Spotkanie, które odbyło się w Grodzisku Wielkopolskim, zakończyło się wynikiem 2:1 na korzyść Warty Poznań.

OPŁAKANY STAN DRÓG W POWIECIE KŁOBUCKIM

Po zimie drogi powiatu kłobuckiego pozostają w opłakanym stanie, budząc niezadowolenie kierowców i mieszkańców. Nie ma znaczenia, czy jest to w gminie czy na krajowej trasie – problem dotyka każdego obszaru zarządzania drogami.

PRZEZ FAŁSZYWEGO LEKARZA BEZ UPRAWNIEŃ ZMARŁY DWIE KOBIETY CHORE NA RAKA, ODPOWIE PRZED SĄDEM

Fałszywy lekarz, oskarżony o oszustwa i narażenie na bezpośrednie niebezpieczeństwo dwóch kobiet cierpiących na nowotwory, stanie przed Sądem Rejonowym Katowice-Wschód. Według ustaleń Prokuratury Rejonowej Katowice-Wschód, mężczyzna, choć pozbawiony jakichkolwiek uprawnień do leczenia, podając się za lekarza, zalecił pacjentkom zaprzestanie dotychczasowego leczenia i przyjęcie fałszywej terapii.

DZIEWCZYNKA ZGINĘŁA PRZEZ ZATRUCIE CZADEM

W tragicznych okolicznościach dziecko zginęło wskutek zatrucia tlenkiem węgla podczas kąpieli. Jak donosi miejscowa straż pożarna w czwartek (08.02.) po godzinie 22:00 otrzymali oni zgłoszenie o możliwym zatruciu 10-letniej dziewczynki tlenkiem węgla w trakcie korzystania z wanny.

KOLUMNY POJAZDÓW WOJSKOWYCH W CZĘSTOCHOWIE

Od poniedziałku 12 lutego do końca maja na drogach w Częstochowie, ale również na terenie niemal całego kraju oczekuje się zwiększonego ruchu kolumn pojazdów wojskowych związanych z planowanymi wojskowymi ćwiczeniami o kryptonimach STEADFAST DEFENDER-24 i DRAGON-24, które zostały zaplanowane zgodnie z tegorocznym programem szkolenia Sił Zbrojnych RP.

PIERWSZY W CZĘSTOCHOWIE ROBOT REHABILITACYJNY

W Centrum Opieki i Rehabilitacji ZDROWIE przy ul. Batalionów Chłopskich działa jedyny w Częstochowie robot rehabilitacyjny, który rewolucjonizuje proces terapeutyczny dla pacjentów po zabiegach ortopedycznych.

NOWE RONDO ”BŁOGOSŁAWIONEJ RODZINY ULMÓW”

Na najnowszym rondzie, które powstało na skrzyżowaniu ulic Głównej, św. Barbary i św. Jadwigi, teraz widnieje nazwa Błogosławionej Rodziny Ulmów – taka decyzja została podjęta przez radnych Częstochowy podczas ostatniej sesji.

UWAGA! STRAJK ROLNIKÓW (09.02), MOŻLIWE UTRUDNIENIA NA DK43 I DW494

W nadchodzący piątek, 9 lutego, na obszarze powiatu kłobuckiego planowane są protesty rolników, co może prowadzić do znacznego utrudnienia i opóźnienia ruchu pojazdów na dwóch ważnych trasach komunikacyjnych. Prognozowane utrudnienia w ruchu drogowym będą szczególnie dotkliwe w godzinach od 9:00 do 14:00.

10 LUTEGO RUSZAJĄ WNIOSKI IN VITRO!

W nadchodzącą sobotę, w godzinach od 9 do 12, w siedzibie Urzędu Miasta przy ulicy Ślaskiej 11/13, ponownie otwarta będzie możliwość składania wniosków o miejskie dofinansowanie procedury zapłodnienia pozaustrojowego. Prezydent Krzysztof Matyjaszczyk zachęca pary oczekujące na swoje dzieci do skorzystania z tej inicjatywy.

OD DZIŚ NA TERENIE CZĘSTOCHOWY DZIAŁA POGOTOWIE PRZECIWPOWODZIOWE

Wynikająca z intensywnych opadów deszczu oraz przekroczenia stanów ostrzegawczych na rzece Stradomce i Kanale Ulgi Kucelinka, a także podniesienie się poziomu wód w okolicznych gminach i niekorzystne prognozy pogodowe na nadchodzące dni, Prezydent Miasta Częstochowy zdecydował o wprowadzeniu stanu gotowości przeciwpowodziowej, który będzie obowiązywał od 6 lutego br.

JUŻ WKRÓTCE ROZPOCZYNA SIĘ REKRUTACJA DO PRZEDSZKOLI

Wkrótce rozpocznie się proces rekrutacji do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w Częstochowie. Obowiązkowe przygotowanie przedszkolne obejmuje dzieci 6-letnie, natomiast wszyscy uczniowie w wieku 3, 4 i 5 lat mają prawo do uczestnictwa w wychowaniu przedszkolnym.

PRZEKROCZYŁ PRĘDKOŚĆ O 70 KM/H PRZEZ CO STRACIŁ PRAWO JAZDY

W ostatnim zdarzeniu na ulicy Śląskiej we Wręczycy Wielkiej policjanci z kłobuckiej drogówki zatrzymali kierowcę luksusowego jaguara, który nie tylko znacząco przekroczył prędkość w obszarze zabudowanym, ale również stanowił zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego. Mężczyzna został ukarany mandatem w wysokości 2000 złotych, stracił prawo jazdy, a do swojego konta wpisał punkty karne.

PAPSZUN MÓGŁ REPREZENTOWAĆ ŁOTWĘ, ODMÓWIŁ

Po zakończeniu sezonu, Marek Papszun, były trener Rakowa Częstochowa, był przedmiotem spekulacji dotyczących jego przyszłej pracy. W ostatnich dniach pojawiły się nieoczekiwane doniesienia, sugerujące możliwość objęcia przez niego funkcji selekcjonera reprezentacji Łotwy.

CZY POWSTANIE SIEĆ DRÓG O ŁĄCZNEJ DŁUGOŚCI 240 KM DLA ROWERZYSTÓW?

Częstochowska sieć dróg dla rowerzystów stale jest rozbudowywana. Powstają kolejne inicjatywy na 2024 rok. Według deklaracji społecznego konsultanta ds. infrastruktury rowerowej, planowana jest nowa ścieżka rowerowa wzdłuż Alei Jana Pawła II, rozciągająca się od Rynku Wieluńskiego do ulicy Pułaskiego. Projekt ten ma na celu zwiększenie dostępności i bezpieczeństwa dla cyklistów.

NAMAWIAŁ I WYKORZYSTYWAŁ DZIECKO DO PROSTYTUCJI

Częstochowska policja, we współpracy z duńskimi funkcjonariuszami, zakończyła dochodzenie w sprawie 31-letniego mężczyzny, który przez dwa lata wykorzystywał seksualnie nieletnią dziewczynkę, namawiał ją do prostytucji i dostarczał jej narkotyki. Poszkodowana, nie przekraczająca 15. roku życia, była narażona na skrajne niebezpieczeństwo.

POLICJANCI URATOWALI 60-LATKA Z POŻARU

W nocy z soboty na niedzielę, policjanci z komisariatu IV w Częstochowie udowodnili nie tylko swoje zawodowe zaangażowanie, ale również odwagę i zdecydowanie w obliczu niebezpiecznej sytuacji. Otrzymawszy zgłoszenie o pożarze domu przy ulicy Wolnej, natychmiast ruszyli na miejsce zdarzenia.

KWALIFIKACJA WOJSKOWA W CZĘSTOCHOWIE OD 1 LUTEGO

Od 1 lutego do 30 kwietnia 2024 roku odbędzie się kwalifikacja wojskowa, ogłoszona przez Wojewodę Śląskiego, na obszarze Częstochowy. Osoby z miasta objęte kwalifikacją będą zobowiązane stawić się przed Powiatową Komisją Lekarską, działającą w budynku Urzędu Miasta przy ulicy Waszyngtona 5.

PIERWSZY UNIWERSYTECKI SZPITAL KLINICZNY W CZĘSTOCHOWIE?

Władze Uniwersytetu Jana Długosza oraz prezydent Częstochowy postanowili działać w celu stworzenia jednostki klinicznej, która miałaby służyć zarówno uczelni, miastu, jak i pacjentom oraz studentom kierunku lekarskiego UJD.

ZABIŁ LEKARZA NA PASACH W CENTRUM, ZAPADŁ WYROK W SPRAWIE SEBASTIANA Z.

Proces Sebastiana Z. zakończył się nieprawomocnym wyrokiem skazującym. W 2021 roku kierując bmw, przejechał trzy przejścia dla pieszych, pomimo czerwonego światła. Na skrzyżowaniu II Alei i al. Kościuszki potrącił 47-letniego mężczyznę, który prawidłowo przechodził przez ulicę. Niestety, ofiara wypadku zmarła w szpitalu niespełna miesiąc później.

”POMOC TO DAR SERCA” – BAL CHARYTATYWNY [ZDJĘCIA]

Pod hasłem „Pomoc to dar serca” odbył się IV Bal Charytatywny, który miał na celu wspieranie osób niepełnosprawnych, zwłaszcza uczestników „Środowiskowego Domu Samopomocy w Krzepicach”. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Starostwo Powiatowe w Kłobucku oraz Stowarzyszenie „Warto spełniać marzenia”.

PRZEJAZDY KOLEJAMI ŚLĄSKIMI ZA 1 ZŁ W FERIE

Od 27 stycznia do 11 lutego dzieci i młodzież poniżej 18. roku życia będą mogły podróżować z regionalnym przewoźnikiem na specjalnych warunkach – za symboliczną złotówkę. Inicjatywa ta została przygotowana na ferie przez Koleje Śląskie, z inicjatywy Jakuba Chełstowskiego, marszałka województwa śląskiego.

15-LATEK ZOSTAŁ POTRĄCONY W GOLCACH PRZEZ KIEROWCĘ AUDI

Informacji na temat wczorajszego (26.01.2023) zdarzenia podał Kamil Raczyński, oficer prasowy komendy powiatowej policji w Kłobucku, w rozmowie z serwisem informacyjnym kłobucka.pl, jednakże wciąż brak informacji dotyczących stanu zdrowia poszkodowanego chłopca.

UKRAIŃCY STRACĄ 800 PLUS, CZY SŁUSZNIE?

Zgodnie z doniesieniami „Rzeczpospolitej”, od września uchodźcy z Ukrainy mogą stracić uprawnienia do tego świadczenia. Rząd zamierza opracować nowe zasady pomocy w tej kwestii.

PIERWSZY PORÓD W WODZIE W HISTORII SZPITALA NA PARKITCE

W szpitalu na Parkitce od niedawna dostępna jest nowa opcja – poród w wodzie. Zgodnie z informacją udzieloną przez kierownictwo placówki, w poniedziałek, 22 stycznia, odbył się pierwszy taki poród. Maleństwo, chłopczyk o imieniu Milan, przyszedł na świat. W momencie narodzin mierzył 54 cm i ważył 3,6 kg.

KOLEJNY RAZ POLICJANCI PRZECHWYCILI NIELEGALNE PAPIEROSY I TYTOŃ

Kryminalni z Wydziału ds. Przestępczości Gospodarczej Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie dokonali aresztowania 56-latka, który był w posiadaniu znacznej ilości tytoniu oraz papierosów bez polskich znaków akcyzy. Wartość strat dla Skarbu Państwa szacowana jest wstępnie na 740 tysięcy złotych.

OD 25 STYCZNIA ZOSTANIE URUCHOMIONY KOLEJNY ODCINEK ALEI WOJSKA POLSKIEGO

Miejski Zarząd Dróg w Częstochowie poinformował, że od 25 stycznia w pełni przejezdny będzie odcinek DK-91 między aleją Jana Pawła II a Krakowską. Umożliwiony będzie wjazd i wyjazd z Krakowskiej przy wykorzystaniu już funkcjonujących rond, mimo że nowy wiadukt na wysokości ul. Krakowskiej pozostanie nieczynny.

UROCZYSTE OTWARCIE WYREMONTOWANEGO KOMISARIATU W BLACHOWNI

Na początku stycznia 2024 roku zakończył się trwający trzy miesiące remont Komisariatu Policji w Blachowni przy ulicy 1 Maja 101. Inwestycja, której wartość wyniosła 226 864,06 zł, przyniosła nowoczesne udogodnienia i poprawiła warunki pracy dla funkcjonariuszy oraz obsługi interesantów.

RUSZYŁO ŚLEDZTWO W SPRAWIE TAJEMNICZEJ ŚMIERCI PRZED KOMISARIATEM

Prokuratura Rejonowa Częstochowa-Południe wszczęła śledztwo dotyczące śmierci 53-letniego mężczyzny, którego ciało odnaleziono w nocy z piątku na sobotę przed Komisariatem Policji II przy ul. Bór 14. Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Częstochowie, prokurator Tomasz Ozimek, przekazał informację w poniedziałek.

BRAMKARZ RAKOWA WRACA DO GRECKIEJ DRUŻYNY

W sobotni poranek klub piłkarski Raków Częstochowa ogłosił skład, który wyruszy na obóz do tureckiego Belek. Wśród informacji o zestawieniu drużyny pojawiła się notka o odejściu dwóch zawodników, Fabiana Piaseckiego i Antonisa Tsiftsisa.

PIELGRZYMKA PSL DO CZĘSTOCHOWY

W dniu 20 stycznia członkowie Polskiego Stronnictwa Ludowego (PSL) wyruszyli do Częstochowy, aby uczestniczyć w II Ogólnopolskiej Pielgrzymce Środowisk Ludowych. Wydarzenie to miało szczególne znaczenie w kontekście obchodów 150. rocznicy urodzin Wincentego Witosa, wybitnego działacza ludowego, który odegrał istotną rolę w polskiej historii.

ZWŁOKI 53-LATKA ZNALEZIONO PRZED KOMENDĄ POLICJI

W sobotę 20 stycznia o godzinie 2:40 w nocy, policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie ujawnili zwłoki 53-letniego mieszkańca Częstochowy, leżące przed budynkiem Komisariatu Policji II na ulicy Bór.

NOWE PRZEDSZKOLE NA GNASZYNIE

Nowoczesny kompleks zastąpił dotychczasową, zużytą siedzibę Miejskiego Przedszkola nr 29, zlokalizowaną przy ul. Osada Młyńska. Oficjalne otwarcie nowej placówki miało miejsce 18 stycznia.

PIERWSZY WĘGIER W HISTORII KLUBU

W ostatnich doniesieniach transferowych, Raków Częstochowa ogłosił kolejne wzmocnienie drużyny. W piątek 21-letni środkowy pomocnik Peter Barath, zawodnik pochodzący z Ferencvarosu Budapeszt, został sfinalizowany jako nowy nabytek zespołu.

PREZENTACJA DRUŻYNY RAKOWA W GALERII JURAJSKIEJ [FOTORELACJA]

Prezentacja zespołu Raków Częstochowa odbyła się w Galerii Jurajskiej, przyciągając tłumy kibiców. Fani Czerwono-Niebieskich mieli okazję przyjrzeć się całemu składowi drużyny, uwiecznić chwilę na pamiątkowych zdjęciach z piłkarzami oraz zdobyć autografy swoich ulubionych graczy. Serdecznie zachęcamy do obejrzenia relacji fotograficznej z tego wydarzenia, której autorem jest Grzegorz Misiak.

TRAGICZNY WYPADEK NA A1, NIE ŻYJE KIEROWCA

W nieszczęśliwym zdarzeniu na autostradzie A1, między węzłami Częstochowa Blachownia a Częstochowa Jasna Góra, doszło do tragedii, w wyniku której 40-letni kierowca mercedesa stracił życie. Informacje te zostały przekazane przez policję z Katowic.

KRZYSZTOF MATYJASZCZYK: POMOŻEMY ZDOBYĆ MŁODYM LUDZIOM DOŚWIADCZENIE ZAWODOWE

Częstochowskie władze postanowiły wesprzeć młodzież w zdobywaniu cennego doświadczenia zawodowego poprzez innowacyjny program stażowy „Czas na Staż”. Dzięki pozyskanym środkom zewnętrznym w wysokości 3,8 mln zł, miasto uruchamia projekt o łącznej wartości 4,2 mln zł, którego celem jest umożliwienie blisko tysiącowi uczniów z 16 szkół technicznych i branżowych I stopnia na 44 kierunkach kształcenia uczestniczenia w stażach zawodowych.

II OGÓLNOPOLSKA PIELGRZYMKA RUCHU LUDOWEGO NA JASNĄ GÓRĘ

W dniu 20 stycznia 2024 roku, Polskie Stronnictwo Ludowe Województwa Śląskiego we współpracy z Ludowym Towarzystwem Naukowo-Kulturalnym, serdecznie zaprasza wszystkich zainteresowanych do wzięcia udziału w II Ogólnopolskiej Pielgrzymce Ruchu Ludowego na Jasną Górę.

KIBICÓW NA MECZ ”NORWIDA” ZAWIEZIE DODATKOWA LINIA 09

W nadchodzącą niedzielę, 21 stycznia, specjalna linia autobusowa zostanie uruchomiona, aby dostarczyć kibiców na mecz siatkarski Plus Ligi, który odbędzie się o godzinie 17:30 w Hali Sportowej Częstochowa przy ul. Żużlowej. W tym starciu zmierzą się drużyny Exact Systems Hemarpol Częstochowa i Aluron CMC Warta Zawiercie.

ROZRZUCAŁA WĘDLINĘ Z PINEZKAMI W CELU UŚMIERCANIA PSÓW

Policja podjęła skuteczną interwencję, zatrzymując 69-letnią kobietę, która świadomie rozrzucała kawałki zatrutych wędlin na terenie zieleńca przy ul. Grunwaldzkiej. Motywacją do tego niebezpiecznego działania była frustracja sprawczyni związana ze szczekaniem psów spacerujących w okolicy oraz brakiem reakcji ze strony właścicieli w sprawie sprzątania po swoich pupilach.

NOWY CZŁONEK SZTABU MEDYCZNEGO W RAKÓW CZĘSTOCHOWA

Do sztabu medycznym pierwszego zespołu Rakowa Częstochowa dołączył niedawno Krzysztof Wdowik, rozpoczynając nowy etap swojej kariery w klubie. Krzysztof, wcześniej związany z Zagłębiem Sosnowiec, pełnił również funkcję fizjoterapeuty w sztabie reprezentacji Polski U-19.

ZŁODZIEJ UKRADŁ KRASNALA Z PLACU BIEGAŃSKIEGO

W nocy z piątku na sobotę (12/13.01) strażnicy miejscy przechwycili złodzieja, który dokonał kradzieży jednego z krasnali ozdabiających Plac Biegańskiego. Kamery miejskiego monitoringu zarejestrowały całe zajście, a dzięki błyskawicznej reakcji mundurowych, sprawca został schwytany w rejonie alei NMP chwilę po popełnieniu przestępstwa.

KONKURS: NAJLEPSZY DZIELNICOWY CZĘSTOCHOWY

Dzisiaj rozpoczyna się konkurs na „Najlepszego dzielnicowego Częstochowy”, zorganizowany przez Komendę Miejską Policji w Częstochowie oraz Zakład Gospodarki Mieszkaniowej TBS w Częstochowie, pod patronatem Prezydenta Miasta Częstochowy. Konkurs potrwa do 31 stycznia 2024 roku, a jego celem jest wybór dzielnicowego, który cieszy się najwyższym uznaniem mieszkańców.

BUDŻET WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO NA 2024: INWESTYCJE I POPRAWA OPIEKI ZDROWOTNEJ

W ostatnim głosowaniu sejmik województwa śląskiego przyjął budżet na rok 2024, który osiągnął rekordową kwotę. Środki te mają zostać skierowane na inwestycje w różnych dziedzinach, z szczególnym naciskiem na rozwój infrastruktury drogowej oraz poprawę warunków zdrowotnych mieszkańców. Subregion północny, w tym nasze miasto, może spodziewać się znaczących zmian.

REKORDOWA FREKWENCJA NA LINII S9 KOLEI ŚLĄSKICH

Koleje Śląskie przedstawiły wyniki statystyk dotyczących linii S9 za grudzień. W okresie od 10 do 31 grudnia blisko 25 tys. pasażerów skorzystało z usług przewoźnika na trasie łączącej Częstochowę i Tarnowskie Góry.

DZIKI WCHODZĄ DO MIASTA, CO ROBIĆ?

W odpowiedzi na liczne sygnały o częstych pojawieniach się dzików w różnych częściach Częstochowy, Wydział Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Urzędu Miasta przygotował informacje dotyczące podejmowanych działań.

RAKÓW CZĘSTOCHOWA SFINALIZOWAŁ TRANSFER POLAKA

Raków Częstochowa ogłosił w piątkowy wieczór, że doszło do transferu Jakuba Myszora. Klub już latem ubiegłego roku próbował pozyskać tego zawodnika, jednak brak było konkretnych ustaleń, gdyż mistrz Polski nie spełnił wymagań finansowych Cracovii.

CAŁKOWICIE NOWY PLAC BIEGAŃSKIEGO [WIZUALIZACJE] [WIDEO]

Wizualizacja planowanych zmian, zaprezentowana przez przedstawicieli Grupy Verso w Urzędzie Miasta, odpowiada na pytanie dotyczące przyszłych koncepcji jego wyglądu. Rozpracowanie programu funkcjonalno-przestrzennego i określenie kierunków rewitalizacji dla nowej inwestycji stanowi punkt wyjścia do ubiegania się o fundusze unijne.

DAWNY BUDYNEK ZUS POSŁUŻY DO STUDIOWANIA MEDYCYNY W CZĘSTOCHOWIE

Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie zwiększa swoje zasoby o nowy budynek, który zostanie wykorzystany jako lokal dla studentów kierunków medycznych. Zlokalizowany przy ulicy Okólnej budynek dawniej pełnił funkcję siedziby częstochowskiego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS).

POLICJA PROSI O POMOC W IDENTYFIKACJI CIAŁA [UWAGA DRASTYCZNE ZDJĘCIA!]

Częstochowscy kryminalni, działając pod nadzorem miejscowej prokuratury okręgowej, intensywnie prowadzą śledztwo w sprawie brutalnego zabójstwa mężczyzny. Ciało ofiary zostało odnalezione w październiku ubiegłego roku w lesie w Żurawiu przy ulicy Leśnej. W celu rozwiązania sprawy, apelują o wsparcie społeczności w procesie identyfikacji zmarłego.

WIELKIE STRAJKI W STOLICY – KAMIŃSKI I WĄSIK W ARESZCIE

Tysiące osób zorganizowało protest przed Pałacem Prezydenckim po zatrzymaniu Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Również przed Komendą Rejonową Policji przy ul. Grenadierów w Warszawie odbyła się manifestacja, w której uczestniczył m.in. Jarosław Kaczyński. Kamiński i Wąsik zostali zatrzymani przez policję w Pałacu Prezydenckim.

RZECZNIK PRASOWY RAKOWA CZĘSTOCHOWA ODCHODZI

Michał Szprendałowicz, pełniący funkcję rzecznika prasowego Rakowa Częstochowa, po czterech latach zakończy swoją pracę z klubem, kończąc obowiązki pod koniec stycznia 2024 roku.

MIASTO KUPIŁO EKO DRONA ZA 105 TYSIĘCY ZŁOTYCH

Wczoraj (10.01) na placu Biegańskiego został zaprezentowany eko dron, na zakup którego Miasto pozyskało 105 tys. zł z wojewódzkich środków w ramach konkursu „Inicjatywa Antysmogowa”. Bada skład dymu z kominów.

BALET APHKAZETI JUŻ NIEDŁUGO W FILHARMONII

Miłośnicy sztuki i kultury w Polsce mają teraz wyjątkową szansę na przeżycie niezapomnianego widowiska, które łączy tradycję baletu gruzińskiego z potęgą dźwięku orkiestry i chóru. Gruziński Państwowy Balet APHKHAZETI wraz z chórem i orkiestrą na żywo wyrusza w trasę po naszym kraju, obiecując niezwykłe przeżycia dla wszystkich widzów.

AKCJA ”ZIMA” RATUJE BEZDOMNE OSOBY

W ostatnich dwóch nocach miała miejsce kolejna seria działań związanych z akcją „Zima”, którą realizuje Partnerstwo Lokalne na rzecz przeciwdziałania bezdomności.

RAKÓW FINALIZUJE DRUGI ZIMOWY TRANSFER

Niedługo po zimowym oknie transferowym Raków Częstochowa szykuje się do pozyskania kolejnego wzmocnienia. Jak informuje Maciej Wąsowski z Weszlo.com, nowym nabytkiem ma być Erick Otieno, który wkrótce dołączy do drużyny mistrza Polski. Klub ten już wcześniej zabezpieczył sobie usługi Muhameda Šahinovicia, lecz planuje rozwijać skład.

PODSUMOWANIE MINIONEGO ROKU NA ŚLĄSKICH DROGACH

Podsumowując miniony rok: w 2023 roku na drogach województwa śląskiego zanotowano 1871 wypadków, skutkujących śmiercią 126 osób i obrażeniem 2172 innych. Policjanci z regionu zarejestrowali również ponad 11 tysięcy przypadków zatrzymania pijanych kierowców oraz 1327, którzy przekroczyli dozwoloną prędkość w obszarze zabudowanym o ponad 50 km/h.

AKCJA ”TRZEŹWOŚĆ” – JEST JUŻ PIERWSZE WYKROCZENIE

Wczoraj rano policjanci z Częstochowy przeprowadzali działania w ramach akcji „Trzeźwość”, sprawdzając setki kierowców na terenie miasta. Jedna osoba została zatrzymana, ponieważ nie powinna była prowadzić pojazdu tego dnia.

NOWE URZĄDZENIE OPARTE NA AI WCHODZI DO SZKÓŁ

Miasto nawiązało współpracę z firmą Evorain, podpisując list intencyjny w kwestii udostępnienia unikatowego narzędzia, opartego na sztucznej inteligencji, które ma wspomagać uczniów w wyborze ścieżki zawodowej.

NOWE MIASTO W WOJEWÓDZTWIE ŚLĄSKIM

Wraz z nadejściem północy pierwszego stycznia pojawiło się nowe miasto na mapie w województwie śląskim – Przyrów, położony w powiecie częstochowskim.

NOWY ROK PEŁEN WYPADKÓW DROGOWYCH

Od rozpoczęcia roku miały miejsce już 21 wypadków drogowych z udziałem pieszych w naszym województwie, co przyniosło tragiczny bilans: 4 osoby zginęły, a 18 odniosło obrażenia. Wśród najbardziej dramatycznych zdarzeń wymienić można te w Korbielowie na ulicy Granicznej, w Częstochowie na ulicy Legionów, gdzie 80-letni kierowca audi potrącił dwie kobiety na oznakowanym przejściu dla pieszych, oraz w Bytomiu na ulicy Zabrzańskiej, gdzie kierujący mitsubishi śmiertelnie potrącił 84-latka. Okoliczności tych wypadków wyjaśniają policjanci pod nadzorem prokuratury.

MIASTO PODPISAŁO KONTRAKT Z HOSPICJUM NA 25 LAT

Miasto podpisało kontrakt z Stowarzyszeniem Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej na dzierżawę nieruchomości przy ul. Krakowskiej 45a na okres dwudziestu pięciu lat. Kluczowym warunkiem jest utrzymanie na tym terenie funkcji hospicjum.

OD DZISIAJ (06.01) ŁATWIEJ MOŻNA PORUSZAĆ SIĘ POD ESTAKADĄ

Od dziś (06.01) mieszkańcy Częstochowy mogą cieszyć się pełnym przejazdem na odcinku od al. Pokoju do ul. Jagiellońska oraz al. Niepodległości. Nowa konfiguracja obejmuje po dwa pasy ruchu dla każdego kierunku jazdy na tej osi, stanowiąc tym samym znaczący postęp w ułatwianiu przemieszczania się w tej części miasta.

PRZETARG NA OGRÓDEK GASTRONOMICZNY NA BIEGANIE

Centrum Usług Komunalnych poinformowało o rozpoczęciu procesu przetargowego dotyczącego dzierżawy fragmentu nieruchomości na Placu Władysława Biegańskiego w Częstochowie. Ogłoszenie przetargu nieograniczonego zostało dokonane przez dyrektora Centrum, dotyczy dzierżawy części nieruchomości oznaczonej jako działka nr 93/2, należącej do Gminy Miasta Częstochowa.

POJEMNIKI NA PRZETERMINOWANE LEKI

Po 6 stycznia tego roku będzie możliwe skorzystanie z nowego systemu utylizacji przeterminowanych leków poprzez stałe punkty odbioru. Inicjatywę tę przygotowało Centrum Usług Komunalnych.

ŚMIERTLENY WYPADKEK NA PASACH W CZĘSTOCHOWIE

W środę po południu doszło do tragicznego w skutkach wypadku na ulicy Legionów w Częstochowie. Częstochowscy policjanci, pod nadzorem prokuratora, intensywnie prowadzą dochodzenie w sprawie, aby wyjaśnić wszystkie okoliczności tego dramatycznego zdarzenia. Według wstępnych ustaleń, 80-letni kierowca osobowego Audi Q7 potrącił dwie kobiety znajdujące się na oznakowanym przejściu dla pieszych. Pomimo podjętej na miejscu reanimacji, obie ofiary, 33-latka i 45-latka, niestety zmarły.

PORZUCILI 21 TYSIĘCY TON NIEBEZPIECZNYCH ODPADÓW

Ogłoszono kolejne postawienie zarzutów w ramach rozbudowanego śledztwa dotyczącego tzw. mafii śmieciowej. Policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie, prowadzący to wielowątkowe dochodzenie od 2018 roku, przedstawili prokuratorskie zarzuty pięciu osobom w wieku od 27 do 58 lat. Całe śledztwo obejmuje już 70 podejrzanych i 40 miejsc porzucenia odpadów, a jego nadzór sprawuje Prokuratura Regionalna w Katowicach.

AGRESYWNY NOŻOWNIK PRZY UL. WYSZYŃSKIEGO

Wczoraj (03.01.2024) doszło do agresywnego ataku nożownika w jednej z firm zlokalizowanych przy ulicy Wyszyńskiego w Częstochowie. Agresor zaatakował dwóch współpracowników, co skutkowało interwencją policji. Gdy funkcjonariusze dotarli na miejsce, napastnik zaatakował także ich, odmawiając odrzucenia niebezpiecznego narzędzia. Policjanci byli zmuszeni użyć broni służbowej, a oddany strzał skutecznie obezwładnił 27-letniego napastnika.

PLANY ZOPTYMALIZOWANIA KOMUNIKACJI MIEJSKIEJ

Miasto Częstochowa ogłosiło pierwszy etap planów zoptymalizowania komunikacji miejskiej, wprowadzając elastyczność i urealnienie jako kluczowe elementy zmian. Prezydent miasta, Krzysztof Matyjaszczyk, podczas konferencji prasowej przedstawił główne kierunki reform, które już częściowo dotyczą tramwajów, a wkrótce wprowadzone zostaną także w ruchu autobusowym.

SYLWESTER NA BIEGANIE

Plenerowa sylwestrowa impreza na placu Biegańskiego w Częstochowie była największym wydarzeniem noworocznym, gromadząc lokalnych mieszkańców i turystów. Koncert Brathanków, a także występy lokalnych zespołów Cizzz Band i Music Astronauts, zapewniły energiczny początek Nowego Roku.

UROCZYSTE OTWARCIE DK-46

W uroczystości z udziałem władz miasta, dyrekcji Miejskiego Zarządu Dróg, przedstawicieli firm wykonawczych, instytucji współpracujących przy budowie, parlamentarzystów i radnych częstochowskich, oficjalnie otwarto nową drogę krajową DK-46 na zachodzie Częstochowy. Wydarzenie to zakończyło drugą co do wielkości drogową inwestycję w nowoczesnej historii miasta, której koszt podstawowy wyniósł około 98 mln zł, z uwzględnieniem dofinansowania z Unii Europejskiej.

”NOWY STADION DLA RAKOWA TO DALEKA PERSPEKTYWA” – Piotr Obidziński

Problematyka braku odpowiedniego stadionu dla Rakowa Częstochowa nie jest nowa, a prezes klubu, Piotr Obidziński, wyraził swoje obawy w rozmowie z „Przeglądem Sportowym”. Obecny obiekt, o pojemności 5,5 tysiąca miejsc, nie spełnia standardów UEFA, zmuszając mistrza Polski do rozgrywania ważnych meczów na arenie w Sosnowcu.

NOWE ŚWIADCZENIE WSPIERAJĄCE OD POCZĄTKU STYCZNIA

Od 1 stycznia 2024 roku wchodzi w życie ustawa o świadczeniu wspierającym, umożliwiając osobom zdecydowanym przez Wojewódzki Zespół do spraw Orzekania o Niepełnosprawności (WZON) na uzyskanie tego świadczenia przy poziomie wsparcia wynoszącym od 70 do 100 punktów. Warunki uzyskania świadczenia obejmują m.in. ukończenie 18 lat, obywatelstwo polskie lub europejskie, legalne zamieszkanie w Polsce oraz posiadanie decyzji WZON.

POŻAR MIESZKANIA NA UL. WESTERPLATTE

Nagły pożar w jednym z mieszkań w bloku przy ul. Obrońców Westerplatte w Częstochowie wybuchł w poniedziałek późnym wieczorem, co skutkowało interwencją Państwowej Straży Pożarnej. Jak podał dyżurny stanowiska kierowania, zgłoszenie dotarło o godzinie 23:30, a na miejsce natychmiast wysłano cztery zastępy strażaków. Po dotarciu potwierdzono obecność pożaru.

OD DZIŚ NOWA PŁACA MINIMALNA

Od dziś (01.01.2024). minimalne wynagrodzenie za pracę zostało podniesione do kwoty 4242 zł, a stawka godzinowa to 27,70 zł. To pierwsza z planowanych podwyżek płacy minimalnej w tym roku. Kolejna zaplanowana jest na lipiec, kiedy to minimalne wynagrodzenie wyniesie 4300 zł, a stawka godzinowa wzrośnie do 28,10 zł.

NOWY DYREKTOR MIEJSKIEGO SZPITALA ZESPOLONEGO

Wojciech Konieczny, dotychczasowy dyrektor Miejskiego Szpitala Zespolonego oraz senator RP, został mianowany wiceministrem zdrowia, co skutkowało złożeniem rezygnacji z zajmowanego stanowiska w szpitalu. Jego obowiązki przejęła Małgorzata Guzik, dotychczasowa zastępczyni dyrektora, która tymczasowo pełni funkcję dyrektora.

BEZPIECZNEGO SYLWESTRA

W okresie sylwestrowo-noworocznym na Śląsku oczekuje się zwiększonej obecności policyjnych patroli, zwłaszcza na ulicach, gdzie białe czapki policjantów będą szczególnie widoczne. Głównym celem tych działań jest nadzorowanie kierowców, a szczególnie eliminacja zjawiska jazdy po alkoholu, które niestety wciąż stanowi poważne zagrożenie.

HENRYK KIEPURA Z POWIATU KŁOBUCKIEGO WICEMINISTREM EDUKACJI NARODOWEJ

Henryk Kiepura, doświadczony Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, właśnie został mianowany na stanowisko Sekretarza Stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki. Informację tę podzielił z publicznością na swoim profilu na Facebooku, wyrażając wdzięczność za zaufanie oraz obiecując ciężką pracę.

NOWE BOISKO PRZY ŁUKASIŃSKIEGO

Jeszcze niedawno obszar ten charakteryzował się zniszczonym asfaltem i niewielkim placem manewrowym. Dzięki naszym aktywnym udziałom w Budżecie Obywatelskim, ten fragment Rakowa przeszedł ogromne metamorfozy.

ODNALEZIONO KOBIETĘ, KTÓRA ODDALIŁA SIĘ ZE SZPITALA

Szczęśliwie zakończyły się starania o odnalezienie 49-letniej mieszkanki Częstochowy, która udała się pieszo ze szpitala w Blachowni, narażając swoje życie. Dzięki skoordynowanej akcji poszukiwawczej, w którą zaangażowano liczne siły policyjne i inne służby, kobieta została odnaleziona w lesie i objęta opieką.

DODATKOWA LINIA AUTOBUSOWA NA MECZ/PRZEDŁUŻENIE LINII 53

Od 1 stycznia mieszkańcy Gminy Poczesna mogą spodziewać się zmian w trasie linii 53 na ich terenie. W odpowiedzi na wniosek Gminy Poczesna, od tego dnia część kursów, w tym te weekendowe, będzie miała przedłużoną trasę z zajezdni MPK do Poczesnej Południowej.

BRATHANKI ZAGRAJĄ NA NOWY ROK

Tradycyjna Noc Sylwestrowa na placu Biegańskiego już od lat przyciąga mieszkańców Częstochowy. Tym razem zespół Brathanki będzie gwiazdą wieczoru, obiecując niezapomnianą muzyczną ucztę.

SPORT SPEEDROWEROWY ZDOBYŁ UZNANIE PREZYDENTA MIASTA

W minionym roku sport speedrowerowy odnotował znaczący postęp, co znalazło uznanie zarówno wśród działaczy, jak i prezydenta Częstochowy, który serdecznie pogratulował zarówno działaczom, jak i zawodnikom.

NOWY WIELOFUNKCYJNY TOR NA PÓŁNOCY

W ramach innowacyjnego projektu Budżetu Obywatelskiego, mieszkańcy dzielnicy Północ zyskali dostęp do wielofunkcyjnego toru przeszkód, który stanowi idealne miejsce do treningu i rywalizacji. Nowa konstrukcja, zlokalizowana na skwerze pomiędzy ulicami Fieldorfa-Nila a Pużaka, skupia się na rozwijaniu umiejętności pokonywania przeszkód, inspirując się popularnymi biegami przeszkodowymi takimi jak Runmageddon czy Barbarian Race, a także zawodami Ninja.

RZĄD MA ZAMIAR ZIGNOROWAĆ INICJATYWĘ PREZYDENTA?

W rozmowie z „Gazetą Wyborczą”, jeden z wiceministrów w rządzie Donalda Tuska zapewnił, że sytuacja jest pod kontrolą. Zaznaczył, że prezydent nie ma roli w kreowaniu polityki finansowej państwa ani w układaniu prac Sejmu. Te słowa są odpowiedzią na weto prezydenckie i naciski ze strony Andrzeja Dudy, aby marszałkowie Sejmu i Senatu zwołali posiedzenia przed końcem roku.

AGRESYWNY MĘŻCZYZNA ZAATAKOWAŁ POLICJANTÓW W WIGILIĘ

Częstochowscy funkcjonariusze policji skonfrontowali się z sytuacją, w której agresywny mężczyzna został zatrzymany po tym, jak w trakcie interwencji znieważył oraz groził mundurowym, a także dokonał czynnej napaści z użyciem noża. Zgodnie z decyzją prokuratora, 39-latek został tymczasowo osadzony w areszcie, a teraz może stanąć przed sądem, gdzie grozi mu kara sięgająca nawet 10 lat pozbawienia wolności.

KRÓTSZY CZAS NA ZŁOŻENIE WNIOSKU O DOWÓD OSOBISTY (28.12.2023)

W czwartek przyjmowanie wniosków o wydanie dowodu osobistego w Wydziale Spraw Obywatelskich UM będzie ograniczone do godziny 11.30. To wynika z planowanej aktualizacji Systemu Rejestrów Państwowych przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Centralny Ośrodek Informatyki, gdzie znajduje się Rejestr Dowodów Osobistych.

MAMMOBUS JUŻ W STYCZNIU

17, 18 oraz 19 stycznia mieszkańcy Częstochowy będą mieli ponownie okazję skorzystać z usług mammobusu. Bezpłatne badania mammograficzne dla pań w przedziale wiekowym od 45 do 74 lat zostaną zrealizowane przez firmę LUX MED.

NOWE DEFIBRYLATORY

Zakład Gospodarki Mieszkaniowej TBS w Częstochowie zainwestował w bezpieczeństwo swoich pracowników, nabywając siedem nowoczesnych defibrylatorów, oznaczanych popularnie literkami AED. Te kluczowe urządzenia zostały wprowadzone do wyposażenia budynku dyrekcji oraz sześciu oddziałów eksploatacji, mieszczących się przy al. Niepodległości 27, ul. Łukasińskiego 26, ul. Orlik – Rückemanna 35/37, ul. Wały Dwernickiego 101/105, ul. Nowowiejskiego 26 i ul. Tuwima 6.

OWOCNA ÓSMA EDYCJA ZBIÓRKI ”CHARYTATYWNIE DLA ZWIERZĄT”

W ostatnich dniach miłośnicy zwierząt z całej Częstochowy połączyli siły, uczestnicząc w ogromnej akcji charytatywnej na rzecz bezdomnych zwierząt. Inicjatywa, zatytułowana „Charytatywnie dla Zwierząt”, zorganizowana przez ponad 40 szkół podstawowych, średnich i przedszkoli, przyniosła imponujące rezultaty.

TOMAS PETRASEK WZIĄŁ ŚLUB

Po zdobyciu mistrzostwa Polski z Rakowem Częstochowa w poprzednim sezonie, Tomas Petrasek postanowił podjąć nowe wyzwania w swojej karierze piłkarskiej i przeniósł się do koreańskiej drużyny Jeonbuk Hyundai. Pomimo zmiany otoczenia, Czeski obrońca nie zapomniał o swoich przyjaciołach z Częstochowy, czego wyrazem było zaproszenie byłego trenera „Medalików” Marka Papszuna na swoje wesele.

EFEKTY ZBIÓRKI ODZIEŻY

Ostatnia akcja zbierania odzieży dla potrzebujących, zorganizowana przez Fundację Chrześcijańską Adullam i Zakład Gospodarki Mieszkaniowej TBS, zakończyła się wyjątkowo udanym sukcesem.

INFORMACJE O MPK NA FACEBOOKU

Na portalu społecznościowym Facebook pojawił się dedykowany fanpage o nazwie „Komunikacja Miejska w Częstochowie”, stworzony z myślą o pasażerach korzystających z transportu publicznego. Serdecznie zapraszamy do odwiedzania i subskrybowania tego profilu.

ZABEZPIECZ MIESZKANIE NA ŚWIĘTA

Nadchodzące Święta Bożego Narodzenia są powodem dla wielu z nas do wyjazdów, aby spędzić czas w gronie najbliższych. Dlatego, by ten okres pozostał w pamięci jako czas pełen radości, nie zapominajmy o odpowiednim zabezpieczeniu naszych domów. To kluczowe, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek związanych z włamaniem.

BUDŻET WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO

Województwo Śląskie staje na progu kolejnego roku z rekordowym budżetem, który wynosi imponujące 3 miliardy 565 milionów 211 tysięcy złotych. To nie tylko najwyższa kwota w historii naszego województwa, ale także obietnica dynamicznego rozwoju, inwestycji w infrastrukturę oraz projekty z zakresu ekologii i innowacji.

ŚWIĄTECZNE ŻYCZENIA BOŻONARODZENIOWE

W magicznym czasie Bożego Narodzenia, gdy wszyscy zanurzamy się w atmosferze miłości, spokoju i radości, Redakcja Fakty Częstochowa pragnie przekazać Wam najserdeczniejsze życzenia. Niech te święta będą dla Was czasem pełnym ciepła, uśmiechów i bliskości z najbliższymi.

PIJANY KIEROWCA I JEGO PASAŻERKA PRÓBOWALI PRZEKUPIĆ POLICJANTÓW

Prawdopodobieństwo nawet 10 lat pozbawienia wolności grozi zarówno nietrzeźwemu kierowcy, jak i pasażerce, którzy próbowali wręczyć łapówkę policjantom w zamian za odstąpienie od czynności służbowych. Obydwoje zatrzymani usłyszeli zarzuty, a przestępstwo korupcyjne może skutkować karą do 10 lat więzienia.

POTRĄCENIE NA PRZEJŚCIU DLA PIESZYCH

Częstochowscy funkcjonariusze policji prowadzą dochodzenie w sprawie wczorajszego wypadku drogowego, który miał miejsce na ulicy Wolności w Częstochowie. Kierowca Audi potrącił 59-letniego mężczyznę na przejściu dla pieszych, co skutkowało obrażeniami ciała, które wymagały hospitalizacji.

POSZUKIWANIA TOMASZA TARCZYŃSKIEGO

Trwają poszukiwania 52-letniego Tomasza Tarczyńskiego, który zaginął w dniu 21 grudnia 2023 roku, opuszczając miejsce zamieszkania w Częstochowie. Policja apeluje o pomoc społeczności w odnalezieniu tej osoby.

KOLIZJA W KORYTARZU PÓŁNOCNYM

W piątek, 22 grudnia, na Alei Marszałkowskiej miała miejsce zdarzenie drogowe, w którym doszło do kolizji kilku pojazdów. Incydent zarejestrowano w miejscu, gdzie panowały trudne warunki drogowe z powodu ślizgawicy.

KONIEC WYPOŻYCZENIA OSKARA KRZYŻAKA

Raków Częstochowa podjął decyzję o zakończeniu umowy wypożyczenia Oskara Krzyżaka, 21-latka, który do tej pory występował na wypożyczeniu w barwach Warty Poznań. Mistrz Polski, przygotowując się do drugiej części sezonu, podejmuje istotne decyzje, mające wpływ na skład drużyny.

Obecnie zespół Dawida Szwargi zajmuje czwartą pozycję w tabeli z 32 punktami, utrzymując szanse na obronę mistrzowskiego tytułu.

JAROSŁAW KACZYNSKI UDERZA W PREZYDENTA ANDRZEJA DUDĘ

W ostatnich doniesieniach medialnych pojawiła się krytyka ze strony prezesa Prawa i Sprawiedliwości, Jarosława Kaczyńskiego, skierowana w stronę prezydenta Andrzeja Dudy. Kaczyński publicznie oskarżył Dudę o „brak aktywności” w kwestii sytuacji w mediach publicznych, sugerując jednocześnie, że prezydent mógłby interweniować zdecydowanie, co doprowadziłoby do szybkiego zakończenia sporu.

SYLWESTER CZĘSTOCHOWA: ORGANIZACJA RUCHU

Miejska impreza sylwestrowa na Bieganie rozpocznie się o godzinie 21 w dniu 31 grudnia. W związku z tym wprowadzone zostaną tymczasowe zmiany w organizacji ruchu, obowiązujące od godziny 21.00 w niedzielę, 31 grudnia, do godziny 2.00 w poniedziałek, 1 stycznia.

ZMIANY W TVP – NOWE ”WIADOMOŚCI”

W środę wieczorem widzowie mieli okazję zobaczyć nietypowe „Wiadomości” TVP, gdzie o godzinie 19:30 Marek Czyż przedstawił oświadczenie, zapowiadając swoją rolę jako nowego prowadzącego. W trakcie tego komunikatu podkreślił, że widzowie mają prawo oczekiwać wyjaśnień związanych ze zmianami w programie.

TRZECIA DROGA Z REKORDOWYM POPARCIEM

Według najnowszego sondażu United Surveys na zlecenie Wirtualnej Polski, dwie główne partie – PiS i KO – notują spadek poparcia, podczas gdy Trzecia Droga, czyli wyborcze porozumienie Polski 2050 i PSL, odnotowuje wzrost.

GRUZIŃSKI BALET APHKHAZETI W CZĘSTOCHOWIE

Miłośnicy sztuki i kultury w Polsce mają szansę na wyjątkowe przeżycie, gdyż Gruziński Państwowy Balet APHKHAZETI wraz z chórem i orkiestrą na żywo wyrusza w trasę po naszym kraju.

”BEZPIECZNE SKRZYŻOWANIE”

Policjanci Ruchu Drogowego z Częstochowy zaapelowali o zwiększenie uwagi i ostrożności, zwłaszcza w trakcie gorączkowego okresu przedświątecznego. W tych zabieganych dniach, pełnych myśli o świętach, często zapominamy o przestrzeganiu fundamentalnych zasad bezpieczeństwa, także na drodze. Funkcjonariusze z częstochowskiej drogówki przeprowadzają dziś działania pod nazwą „Bezpieczne skrzyżowanie”.

OD 1 STYCZNIA ZMIANA W REJESTRACJI AUTA

Rozpoczynając od 1 stycznia, konieczne będzie zarejestrowanie pojazdu w ciągu 30 dni od nabycia, a przedsiębiorcy w branży pojazdów będą mieli 90 dni na dokonanie rejestracji. Właściciel pojazdu będzie musiał złożyć wniosek o rejestrację w ciągu 30 dni od nabycia na terytorium Polski, dopuszczenia do obrotu przez organ skarbowy pojazdu sprowadzonego spoza UE lub sprowadzenia pojazdu z innego państwa członkowskiego UE.

BUDŻET CZĘSTOCHOWY NA 2024

Rada Miasta Częstochowy przyjęła budżet na rok 2024, prezentujący wydatki na poziomie 1 mld 807,4 mln zł, zrównoważone dochodami wynoszącymi 1 mld 804,5 mln zł. To główne wskaźniki, ukazujące finansową kondycję miasta w nadchodzącym roku.

ZMIANY NA PLACU RADY EUROPY

Plac Rady Europy, znajdujący się przed głównym wejściem na dworzec Częstochowa przejdzie metamorfozę zgodną z wolą mieszkańców. Firma TiM Architekci, działająca na zlecenie miasta, przedstawiła dwie propozycje rewitalizacji tego miejsca. Pierwsza koncepcja zakładała radykalne zmiany, natomiast druga skupiała się na modernizacji, jednocześnie zachowując istniejące elementy. W wyniku głosowania to drugie rozwiązanie zdobyło aprobatę społeczności lokalnej.

ZAKOŃCZENIE SEZONU: RAKÓW 1:0 KORONA KIELCE

W zakończeniu tegorocznego cyklu spotkań ligowych, Raków Częstochowa triumfował nad Koroną Kielce wynikiem 1:0. O decydującym rezultacie zadecydował nietypowy gol samobójczy, którego autorem był Piotr Malarczyk.

JUBILEUSZ ZŁOTYCH GODÓW

Uroczystość jubileuszu Złotych Godów odbyła się w ostatnich dniach w Urzędzie Stanu Cywilnego, gdzie kolejne małżeństwa świętowały imponujące 50- i 55-lecie wspólnego życia. 13 grudnia to symboliczna data dla dziewięciu par, które z dumą obchodziły tę wyjątkową rocznicę.

DOM KSIĘCIA SPRZEDANY

Miasto zakończyło ostatnie formalności związane z przekazaniem zabytkowej kamienicy przy ul. Wolności 44 nowemu właścicielowi. Nabywca może już w pełni dysponować tą historyczną nieruchomością, za którą zapłacił 5 000 100 zł brutto. Po trzech nieudanych przetargach, „Dom Księcia” znalazł swojego nowego właściciela w wyniku rokowań, zakończonych 15 września tego roku.

”NAPRAW SOBIE ŻYCIE”

Przypominamy o projekcie „Napraw sobie życie”, oferującym mieszkańcom Częstochowy bezpłatne konsultacje z prawa rodzinnego. Inicjatywa, realizowana przez Miejską Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Wydział Polityki Społecznej Urzędu Miasta, kończy się w tym roku, a ostatnia okazja do skorzystania z bezpłatnych porad przewidziana jest na 19 grudnia o godz. 17.00.

”WYŁĄCZ HEJT – WŁĄCZ SZACUNEK”

W miniony weekend na Auli Politechniki Częstochowskiej odbyła się inauguracja kampanii „Wyłącz Hejt, Włącz Szacunek”. Organizowana we współpracy z Komendą Miejską Policji w Częstochowie, Politechniką Częstochowską i Fundacją Eltrox Razem Bezpieczniej, kampania ma na celu przeciwdziałanie hejtowi i mowie nienawiści. Pan Komendant Miejski Policji w Częstochowie oraz Prezydent Miasta Częstochowa, Krzysztof Matyjaszczyk, objęli wydarzenie swoim patronatem.

JURA PRIDE 2023

W ostatnich dniach odbył się konkurs Jura Pride, promujący mocne strony Częstochowy i jej okolicy. Prezydent Krzysztof Matyjaszczyk wręczył nagrody w pięciu kategoriach podczas uroczystości w Hotelu Arche.

ŚMIERTELNY WYPADEK NA AUTOSTRADZIE A1

Policjanci z Częstochowy, pod nadzorem miejscowej prokuratury, biorą udział w dochodzeniu w sprawie tragicznego wypadku drogowego, który miał miejsce wczoraj na autostradzie A1, na 441 kilometrze. Niestety, zdarzenie to zakończyło się śmiercią 41-letniego mężczyzny.

LINIA 100 ZAWIESZONA NA UL. BARDOWSKIEGO

W dniach 16 i 17 grudnia 2023 roku linia autobusowa nr 100 zostanie tymczasowo zawieszona na ul. Bardowskiego. Decyzja ta wynika z prac związanych z układaniem nawierzchni na łączniku tej ulicy z przebudowywaną al. Wojska Polskiego.

ŚWIĄTECZNA ZBIÓRKA KRWI

W nadchodzącą sobotę, 16 grudnia, w przychodni przy ul. Kopernika 38 odbędzie się wyjątkowe wydarzenie – 5. świąteczna zbiórka krwi. Organizatorzy tego szlachetnego przedsięwzięcia, pod hasłem „Zostań Świątecznym Bohaterem. Oddaj krew i uratuj życie”, zapraszają wszystkich chętnych do uczestnictwa w tej akcji.

RAKÓW CZĘSTOCHOWA – ATALANTA BERGAMO, GDZIE OGLĄDAĆ?

Dzisiaj, 14 grudnia odbędzie się mecz pomiędzy Raków Częstochowa a Atalanta Bergamo, będący jednym z emocjonujących pojedynków szóstej kolejki Ligi Europy. Polski klub, Raków Częstochowa, zmierzy się z włoską drużyną, Atalantą Bergamo, w walce o awans do fazy pucharowej Ligi Konferencji Europy.

CZĘSTOCHOWA: ŚWIĄTECZNY JARMARK

W nadchodzący weekend, od 15 do 17 grudnia, miłośnicy atmosfery świątecznej będą mieli okazję uczestniczyć w wyjątkowym wydarzeniu – „Gwiazdkowej Alei”, tradycyjnie organizowanej przez Częstochowską Organizację Turystyczną. To nie tylko doskonała okazja do zakupów świątecznych, ale również świetna zabawa dla całych rodzin.

POSZUKIWANIA JUSTYNY SZYMCZYK

Trwają intensywne poszukiwania 38-letniej Justyny Szymczyk, która opuściła swoje miejsce zamieszkania w dniu 11 grudnia 2023 roku, nie informując nikogo o swoim zamiarze. Obecnie nie powróciła i nie nawiązała kontaktu z rodziną, co wywołuje obawy i skłania do podjęcia natychmiastowych działań w celu odnalezienia kobiety.

ZBIÓRKA UBRAŃ

Do 15 grudnia trwa niezwykła akcja charytatywna, organizowana przez fundację Adullam we współpracy z Zakładem Gospodarki Mieszkaniowej TBS. W ramach partnerstwa „Stare Miasto – Nowe Życie”, obie organizacje zdecydowały się połączyć siły, aby pomóc tym, którzy najbardziej tego potrzebują.

POSŁA KONFEDERACJI WYKLUCZONO ZA ZAKŁÓCENIE OBRZĘDU RELIGIJNEGO

Marszałek Sejmu podjął kontrowersyjną decyzję o wykluczeniu z udziału w posiedzeniu Sejmu Grzegorza Brauna, posła Konfederacji. Powodem tej drastycznej kary było rażące zakłócenie obrzędu religijnego na terenie Kancelarii Sejmu oraz uniemożliwianie prowadzenia obrad.

CZĘSTOCHOWA: PRZERWY W DOSTAWIE PRĄDU

Częstochowscy mieszkańcy ulicy Sułkowskiego 17 oraz okolicznych rejonów będą musieli przygotować się na przerwę w dostawie prądu, która planowana jest na 14 grudnia w godzinach 15:00–20:00. Informację tę podała miejscowa firma energetyczna, która planuje konieczne prace konserwacyjne.

MORAWIECKI: DRUGI RAZ BYM TEGO NIE ZROBIŁ

„Gdybym mógł cofnąć czas, drugi raz bym tego nie zrobił” – wyznał Morawiecki, nawiązując do decyzji podjętych w okresie lockdownu. Te słowa padły w kontekście

EXPOSE PREMIERA MORAWIECKIEGO I ZAPOWIEDŹ ZMIAN

W Sejmie odbyło się dziś zdecydowanie istotne posiedzenie, na którym premier Mateusz Morawiecki przedstawił swoje expose. Trwające nieco ponad godzinę wystąpienie skupiło się na wizji Polski, która, jak podkreślił premier, „musi wygrać”. Morawiecki podsumował również osiągnięcia swojego rządu.

WAŻNE GRUDNIOWE ZMIANY W KOMUNIKACJI MIEJSKIEJ

W nadchodzącą środę wprowadzone zostaną zmiany w komunikacji miejskiej. Uruchomiony zostanie nowy przystanek dla linii 39 i 58 przy ulicy Bugajskiej o nazwie „MICHALINY”, jednak będzie obsługiwany tylko w kierunku alei Wojska Polskiego. Linie 11, 21, 22 i 37 powrócą na swoje stałe trasy w rejonie Jasnej Góry.

DIABELSKI MŁYN NA BIEGANIE

W centrum miasta pojawiła się niecodzienna atrakcja, która z pewnością przyciągnie uwagę zarówno mieszkańców, jak i turystów. Na placu Biegańskiego panoramę Częstochowy możemy podziwiać z diabelskiego młynu.

APEL O POMOC DLA BEZDOMNYCH

W sezonie jesienno-zimowym niskie temperatury stwarzają zagrożenie dla życia i zdrowia osób dotkniętych bezdomnością oraz tych, którzy poszukują ciepłego schronienia. W związku z tym, co roku policjanci dokładnie sprawdzają pustostany, ogródki działkowe, kanały ciepłownicze i inne miejsca, gdzie ludzie mogą szukać schronienia przed mrozem. Aby nie być obojętnym wobec tej trudnej sytuacji, apelujemy o zgłaszanie Policji przypadków, w których ktoś jest narażony na wychłodzenie organizmu.

REMONT DK91 CZĘSTOCHOWA

Na drodze krajowej DK91 w Częstochowie trwają intensywne prace, a firma NDI, odpowiedzialna za remont, musi sprostać wyzwaniu związanemu z napiętym harmonogramem. Zgodnie z umową, 1 grudnia miała być gotowa gotowa trasa, jednak termin ten nie został dotrzymany, a do wykonania pozostało jeszcze sporo prac. Pytanie, czy drogowcy zdołają zakończyć przed końcem roku, kiedy to konieczne jest rozliczenie unijnej dotacji?

RAZEM DLA BEZDOMNYM PUPILÓW

W samym sercu Częstochowy rozpoczęła się tegoroczna edycja akcji „Charytatywnie dla Zwierząt”, która ma na celu zebranie pożywienia, akcesoriów i środków czystości dla zwierząt ze schroniska przy ul. Gilowej. Wspólnie działają Młodzieżowa Rada Miasta, Częstochowska Organizacja Turystyczna oraz szkoły i stowarzyszenia wsparcia dla zwierząt. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne (MPK) przyjmuje dary w swojej siedzibie do 18 grudnia.

CZESTOCHOWA KOLIZJA: FOCHA/ŚLĄSKA

Dziś przed godziną 13 w Śródmieściu Częstochowy miała miejsce kolizja drogowa. Na miejscu zdarzenia już pracują odpowiednie służby.

BEZPŁATNA MAMMOGRAFIA

W grudniu ponownie powraca mammobus, a wiek uprawnionych do udziału w programie został rozszerzony o 10 lat.

PLATFORMA SCHODOWA DLA NIEPEŁNOSPRAWNYCH W USC

To świetna inicjatywa, która z pewnością poprawi dostępność Urzędu Stanu Cywilnego dla osób z niepełnosprawnością. Dodanie drugiej platformy schodowej jest istotnym krokiem w eliminowaniu barier architektonicznych i sprawia, że miejsce to staje się bardziej dostępne dla wszystkich obywateli, niezależnie od ich zdolności ruchowych.

CZY BYŁEŚ GRZECZNY?

Policjanci z częstochowskiego wydziału ruchu drogowego, we współpracy z uczniami Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego, zorganizowali nietypową akcję o nazwie „Czy byłeś grzeczny?”. W ramach tej inicjatywy kierowcy, którzy przestrzegali przepisów, byli nagradzani. Natomiast ci, którzy popełniali drobne wykroczenia, musieli liczyć się z otrzymaniem „Rózgi od Świętego Mikołaja”.

LINIA 100 WRACA NA UL. BARDOWSKIEGO

Wydział Inżynierii Miejskiej i Kontroli poinformował, że począwszy od przyszłego poniedziałku, czyli 11 grudnia, linia autobusowa 100 będzie ponownie obsługiwać przystanek przy ulicy Bardowskiego, zgodnie z obowiązującym rozkładem jazdy, który będzie dostępny na przystankach.

MIEJSKI SYLWESTER POWRACA

To świetna wiadomość! Po kilku latach przerwy organizacja miejskiego Sylwestra w Częstochowie wraca do życia. Impreza tradycyjnie odbędzie się na Placu Biegańskiego, co zapewne przyciągnie wielu mieszkańców i turystów. Dodatkowo, jako muzyczną gwiazdę wydarzenia zaplanowano występ zespołu Brathanki, co na pewno wzbudzi entuzjazm wśród miłośników ich muzyki. Cieszę się, że społeczność Częstochowy będzie miała okazję świętować nadchodzący Nowy Rok razem z taką atrakcją muzyczną. Oby impreza przyniosła wiele radości i niezapomnianych chwil wszystkim uczestnikom!

“Empowering Rural Youth Organizations”

Na przestrzeni września i października 2022r. organizacja Idea For Life zorganizowała na terenie  Częstochowy cykl czterech lokalnych zajęć dla młodzieży w ramach projektu „Empowering Rural

Kacper Woryna zostaje na kolejny rok we Włókniarzu!

Zielona-energia.com Włókniarz Częstochowa poinformował, że Kacper Woryna w przyszłym roku również będzie reprezentował biało-zielone barwy. Urodzony w Rybniku zawodnik w tym sezonie jest jednym z

SEJM PRZYJĄŁ KRAJOWY PLAN ODBUDOWY

Posłowie zagłosowali w wtorkowy wieczór za przyjęciem ustawy dotyczącej ratyfikacji decyzji Rady Europejskiej w sprawie zwiększenia zasobów własnych Unii Europejskiej (czyli powszechnie znanego Funduszu Odbudowy). Za

RZĄD ZAPOWIEDZIAŁ NOWE OBOSTRZENIA

Ograniczenia w sklepach i przemieszczaniu się, zamknięte zakłady fryzjerskie, kosmetyczne, przedszkola, żłobki, markety meblowe i budowlane oraz obiekty sportowe. To nowe obostrzenia obowiązujące od 27

Kacper Woryna zostaje na kolejny rok we Włókniarzu!

Kacper Woryna zostaje na kolejny rok we Włókniarzu! Zielona-energia.com Włókniarz Częstochowa poinformował, że Kacper Woryna w przyszłym roku również będzie reprezentował biało-zielone barwy. Urodzony w

MARIHUANA W SŁOIKACH

W słoikach zamiast przetworów – marihuana. Za posiadanie narkotyków staną przed sądem

ZMIANY NA LINII 100 I 131

Biuro Inżyniera Ruchu informuje, że od 1 sierpnia autobusy na liniach 100 i 131 będą jeździły według zmienionych rozkładów.

EUROPEJSKIE ROZGRYWKI PRZY LIMANOWSKIEGO

EUROPEJSKIE ROZGRYWKI PRZY LIMANOWSKIEGO 21 lipca w ramach II rundy eliminacji Ligi Konferencji Europy UEFA Raków Częstochowa podejmie u siebie kazachską drużynę FC Astana. Pierwszy

46% OSÓB ZA WPROWADZENIEM MASECZEK PRZY WZROŚCIE ZAKAŻEŃ COVID

46 proc. badanych, w razie wzrostu zakażeń wirusem SARS-CoV-2, opowiada się za przywróceniem obowiązku noszenia maseczek w sklepach i komunikacji, 41 proc. uważa zaś, że rząd nie powinien wprowadzać żadnych ograniczeń – wynika z sondażu dla wPolityce.pl.

POWAŻNY WYPADEK NA A1 W OKOLICY STARCZY

POWAŻNY WYPADEK NA A1 W OKOLICY STARCZY W piątek nad ranem doszło do groźnego wypadku na autostradzie A1 w okolicach Starczy.  Kierujący samochodem marki Kia

POTRÓJNY ARESZT ZA POBICIE I POZBAWIENIE WOLNOŚCI

Policjanci zatrzymali, a sąd tymczasowo aresztował trzech mężczyzn w wieku 28, 35 i 43 lat, którzy działając na zlecenie żony poszkodowanego 30-letniego mężczyzny, dokonali jego pobicia. Następnie pozbawiając go wolności, wywieźli w bagażniku jego własnego samochodu i porzucili w rejonie rzeki.

PODRÓBKI WARTE BLISKO ĆWIERĆ MILIONA ZŁOTYCH

PODRÓBKI WARTE BLISKO ĆWIERĆ MILIONA ZŁOTYCH Policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą zatrzymali 3 mężczyzn w wieku 33, 39 i 41 lat, którzy na terenie targowiska wprowadzali

Raków Częstochowa zdobywcą Superpucharu Polski

Raków Częstochowa po raz drugi raz z rzędu wywalczył Superpuchar Polski. Po golach Bogdana Racovițana i Mateusza Wdowiaka Czerwono-Niebiescy pokonali Lecha Poznań 2:0. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego spotkania.

STRZELAŁ DO POLICJANTÓW. TRAFIŁ ZA KRATKI

Policjanci z Częstochowy zatrzymali 46-letniego mężczyznę, który w dzielnicy Raków wystrzelił kilka metalowych kulek w kierunku patrolu z „szóstki”. Na szczęście policjantom nic się nie stało, ale jeden z pocisków trafił w szybę radiowozu, powodując jej całkowite zniszczenie. Oprócz znanego policjantom pseudokibica z Częstochowy, mundurowi zatrzymali też trzech jego znajomych, którzy za swoje czyny odpowiedzą przed sądem.

ŚMIERĆ NA PASACH. POSZUKIWANI ŚWIADKOWIE ZDARZENIA

Kryminalni z Częstochowy pod nadzorem prokuratora prowadzą postępowanie w sprawie wypadku, do którego doszło dzisiaj około godziny 4.00 w centrum miasta. Wstępne ustalenia wskazują, że kierujący mercedesem najechał na leżącego na przejściu dla pieszych mężczyznę. Apelujemy do osób, które były bezpośrednimi świadkami lub posiadają informacje na temat wypadku o pilny kontakt z policją.

UTRUDNIENIA NA STARYM MIEŚCIE

Uwaga kierowcy! Od 5 lipca mogą występować drobne utrudnienia w ruchu na ulicach Starego Miasta. Powód? Drogowcy wykonują cząstkowe remonty nawierzchni.

ŚWIADEK URATOWAŁ DZIECKO PRZED UTONIĘCIEM

Policjanci z Komisariatu w Koniecpolu prowadzą postępowanie w sprawie podtopienia 7-latka. Dzięki szybkiej reakcji świadka tonący kilkulatek w porę został wyciągnięty z wody. Matce, która opiekowała się dzieckiem w stanie nietrzeźwości grozi do 5 lat pozbawienia wolności. Przypominamy – opiekujesz się dziećmi? Nie pij!

ODSŁONIĘCIE ŁAWECZKI PIOTRA MACHALICY

Wystartował I Festiwal im. Piotra Machalicy, na inaugurację odbyło się uroczyste odsłonięcie ławeczki cenionego w całym kraju i nieodżałowanego aktora, który ostatnie lata życia związał z Częstochową.

WYPADEK ŚMIERTELNY W RĘDZINACH

Kryminalni z Częstochowy, pod nadzorem częstochowskiej prokuratury, prowadzą postępowanie w sprawie wypadku ze skutkiem śmiertelnym, do którego doszło wczoraj w Rędzinach. W wyniku zderzenia z busem, śmierć poniósł 32-letni motocyklista. To pierwszy w tym roku wypadek śmiertelny z udziałem motocyklisty na drogach powiatu częstochowskiego. Apelujemy o ostrożność!

NOWY SPRZĘT DLA MIEJSKIEGO SZPITALA

Nowy sprzęt i codzienne wyposażenie trafiło do Miejskiego Szpitala Zespolonego. Placówka w Częstochowie otrzymała pierwszą dostawę urządzeń medycznych z magazynu Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych o wartości prawie 1,5 mln zł.

KUMULACJA PRAC Z UTRZYMANIA NA CZĘSTOCHOWSKICH ULICACH

Początek lata to oprócz realizacji zadań inwestycyjnych przede wszystkim czas kiedy na ulicach w granicach Częstochowy trwają najbardziej intensywne w roku prace związane z bieżącym utrzymaniem. Remonty i naprawy cząstkowe jezdni wraz z wyrównywaniem dróg gruntowych to działania, które są realizowane w całym mieście i oczekiwane najbardziej przez mieszkańców. Jednak obok tych prac istotną rolę w mieście spełniają także czyszczenie nawierzchni ulic, chodników i dróg rowerowych, darniowanie tychże, odtwarzanie oznakowania poziomego czy konserwacja urządzeń infrastruktury drogowo – odwodnieniowej.

ARESZT W SPRAWIE ZABÓJSTWA

Do przestępstwa doszło w piątek około godziny 18.00, gdzie 49-letni mieszkaniec Częstochowy ciężkim narzędziem został zaatakowany na placu Orląt Lwowskich w Częstochowie. Mężczyzna został przewieziony do szpitala, gdzie zmarł po kilku godzinach w wyniku rozległych obrażeń. Sąd zdecydował o areszcie dla 35-letniego sprawcy.

ZABÓJSTWO W CZĘSTOCHOWIE. 3 OSOBY ZATRZYMANE.

Kryminalni z częstochowskiej komendy zatrzymali 3 osoby w związku z zabójstwem, do którego doszło około godziny 18.00 w Częstochowie na placu Orląt Lwowskich. 49-letni mieszkaniec Częstochowy został uderzony cięzkim przedmiotem w głowe. Mężczyzna został przewieziony do szpitala, gdzie niestety zmarł w wyniku doznanych obrażeń.

NA OSTATNIM GROSZU POWSTANIE WYBIEG DLA PSÓW

NA OSTATNIM GROSZU POWSTANIE WYBIEG DLA PSÓW Miasto ogłosiło przetarg na budowę wybiegu dla psów w dzielnicy Ostatni Grosz. Zadanie zostanie zrealizowane w ramach budżetu

KOBIETA WYRZUCIŁA 57 TYS. ZŁ PRZEZ BALKON

2 dni temu, po rozmowie z fałszywym policjantem, 48-letnia mieszkanka Częstochowy zostawiła pod drzewem 30 tysięcy złotych w kopercie. W tym samym czasie w innej części miasta 91-latka wyrzuciła przez balkon reklamówkę z 57 tysiącami złotych w środku.

UTRUDNIENIA NA RACŁAWICKIEJ

Miejski Zarząd Dróg w Częstochowie informuje, że od 22 czerwca będzie zamknięty dla ruchu odcinek ul. Racławickiej od ul. Żwirki i Wigury do ul. Popiełuszki na wysokości Hotelu Mercure Częstochowa. Utrudnienia w ruchu związane są z koniecznością wymiany zniszczonej nawierzchni z asfaltobetonu.

OD DZIŚ UTRUDNIENIA – ULICA MIROWSKA

Jeszcze jedna zmiana dla pasażerów komunikacji miejskiej. Autobusowa linia nr 26 pojedzie objazdem. Od 20 czerwca zmianę trasy wymusi częściowe zamknięcie skrzyżowania ulic Mirowskiej i Srebrnej.

DWUKROTNIE WŁAMAŁ SIĘ DO TEGO SAMEGO DOMU W ZAWADZIE

Policjanci z Poczesnej zatrzymali 36-letniego mieszkańca, który dwukrotnie włamał się do tego samego domu w Zawadzie. Za pierwszym razem udało mu się wynieść łup o wartości kilku tysięcy złotych. Gdy 14 czerwca włamał się ponownie, został zatrzymany przez patrol z Poczesnej. Za kradzież z włamaniem w warunkach recydywy, w wiezieniu może spędzić kilkanaście lat.

WAKACYJNA KOREKTA ROZKŁADU PKP

W niedzielę 12 czerwca wprowadzona zostanie korekta rozkładu jazdy. Po latach wrócą pociągi na linię z Wrocławia przez Sobótkę do Świdnicy. Możliwe będą podróże trasą Czerwieńsk – Guben. Rozkład jazdy uwzględnia wakacyjne oferty kolei. Zapewnione są warunki do kontynuowania inwestycji zwiększających dostęp do pociągów i komfort podróży, m. in. na stacji Warszawa Zachodnia i Olsztyn Główny.

FRYTKA OFF – 10TE URODZINY

Poprzednia edycja festiwalu odbyła się w 2019 roku. Po covidowej przerwie plenerowa impreza powraca i okazuje się, że obchodzić będzie 10-te urodziny.

ZŁODZIEJE WĘGLA Z TEKLINOWA

Policjanci z Kłomnic zatrzymali w ubiegły piątek 3 mężczyzn, którzy w Teklinowie kradli miał węglowy z pociągu towarowego. Jeden z nich kierował niezarejestrowanym i nieubezpieczonym ciągnikiem rolniczym, mając ponad 3 promile alkoholu w organizmie i sądowy zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych. Wszyscy zatrzymani usłyszeli już zarzuty kradzieży, za co grozi im kara do 5 lat więzienia…

XII BIEG CZĘSTOCHOWSKI – OBJAZDY

W sobotę, 11 czerwca, zostaną wprowadzone zmiany w organizacji ruchu w związku z XII Biegiem Częstochowskim. Objazdy będą obowiązywać w godz. 14-21.

DZIŚ GODZINA Z ROWEREM MIEJSKIM ZA DARMO!

Atrakcję w postaci możliwości skorzystania z Częstochowskiego Roweru Miejskiego za darmo przez pierwszą godzinę jazdy przygotował Nextbike Polska – operator systemu – wraz z Centrum Usług Komunalnych.

ŁATWIEJ W ALEI POKOJU

Do czasu wyłonienia nowego wykonawcy przebudowy DK-91 i wznowienia prac ruch w alei Pokoju na wysokości wyburzonej estakady na Rakowie odbywa się obecnie wszystkimi trzema pasami ruchu.

CHCIAŁ PRZEKUPIĆ POLICJANTÓW

Policjanci z częstochowskiej drogówki zatrzymali 51-latka, który chciał wręczyć im 200 złotych w zamian za uniknięcie ukarania za wykroczenie drogowe. Mężczyzna odpowie teraz nie tylko za przejazd na czerwonym świetle, ale też za korupcję. Grozi mu za to do 10 lat więzienia.

SMART CITY – CZĘSTOCHOWSKA POLICJA

Częstochowska policja uczestniczyła w VI Konferencji Naukowej związanej z koncepcją „Smart City” zorganizowanej przez Politechnikę Częstochowską i ZGM TBS w Częstochowie. Mł. insp. Dariusz Kiedrzyn Komendant Miejski Policji w Częstochowie podkreślił jak ważną rolę w nowoczesnym mieście odgrywa dobra komunikacja ze społeczeństwem i bezpieczeństwo.

UŁATWIENIA NA ALEI WOJSKA POLSKIEGO

Do czasu wyłonienia wykonawcy przebudowy DK-91 i późniejszego przekazania placu budowy, w obrębie alei Wojska Polskiego zostanie wprowadzonych szereg zmian mających na celu ułatwienie poruszania się podróżującym.

ŚWIĘTOWANIE SUKCESÓW RAKOWA

Piłkarze RKS Raków wygrali ostatni mecz ekstraklasowej kolejki z Lechią Gdańsk i przypieczętowali wicemistrzostwo Polski. Dla kibiców klub przygotował wielką fetę na placu Biegańskiego.

POSZUKIWANI LISTAMI GOŃCZYMI ZA: JAZDĘ POD WPŁYWEM, ALIMENTY

Kryminalni z referatu poszukiwań w trzy dni zatrzymali trzech mężczyzn poszukiwanych listami gończymi. 43-latek był poszukiwany od kilku dni przez częstochowski wymiar sprawiedliwości, 46-latek przyjechał w odwiedziny do bliskich, a 59-latek został zatrzymany gdy oczekiwał na przyjazd autobusu. Przestępcy trafili już do aresztu.

W NIEDZIELE WYSTAWA PUCHARU POLSKI

W najbliższą niedzielę, 22 maja każdy kibic będzie mógł zrobić sobie zdjęcie z Pucharem Polski! Trofeum zostanie wystawione na Placu Biegańskiego.

PIJANY KIEROWCA WJECHAŁ DO PIASKOWNICY

pijany kierowca peugeota stwarza zagrożenie w ruchu drogowym. Podczas dojazdu na miejsce policjanci otrzymali w sprawie tego samego kierowcy kolejne zgłoszenie. Okazało się, że peugeot wjechał w ogrodzenie prywatnej posesji na Lisińcu, zatrzymując się na przydomowym placu zabaw.

KONCEPCJA ZAGOSPODAROWANIA DOLINY WARTY

Miasto zleciło ją ekspertom – architektom krajobrazu. Ich zadaniem jest powiązać dbałość o przyrodę tego obszaru z jego potencjałem wypoczynkowym. Wypracowana przez nich wizja przejdzie konsultacje społeczne.

PIWNICZANY OGRODNIK UPRAWIAŁ KONOPIE

Policjanci z komisariatu II w Częstochowie zatrzymali 46-letniego mężczyznę, który w piwnicy bloku wielorodzinnego uprawiał konopie. Policjanci zabezpieczyli 33 krzewy konopi i ponad 300 gramów zielonego suszu. Mężczyźnie grozi do 8 lat pozbawienia wolności.

GRATULACJE DLA RAKOWA OD MIASTA I PREZYDENTA

W imieniu mieszkanek i mieszkańców przedstawiciele samorządu – przewodniczący Rady Miasta Zbigniew Niesmaczny i prezydent Krzysztof Matyjaszczyk odwiedzili siedzibę RKS Raków, by oficjalnie pogratulować piłkarzom i władzom klubu ostatniego sukcesu – zdobycia Pucharu Polski w piłce nożnej.

POSZUKIWANY CZERWONĄ NOTĄ INTERPOLU – WPADŁ W PARKU LISINIEC

Kryminalni z referatu poszukiwań częstochowskiej komendy zatrzymali 38-latka poszukiwanego listem gończym za niealimentację i czerwoną notą Interpolu za pobicie. Podczas zatrzymania policjanci znaleźli też przy nim narkotyki. Zgodnie z wyrokiem sądu, ponad 9 miesięcy spędzi teraz w areszcie.

ZA „TESTOWANIE” NOWEGO SAMOCHODU ZAPŁACIŁ 2,5 TYS. ZŁOTYCH

Patrol częstochowskiej drogówki zatrzymał do kontroli kierującego audi, który jechał z prędkością blisko 249 km/h i tłumaczył policjantom, że tylko „testował” swój samochód. Został ukarany mandatem i 10 punktami karnymi. Apelujemy o rozsądek za kierownicą.

FALA HEJTU NA PREZYDENTA MIASTA CZĘSTOCHOWY

FALA HEJTU NA PREZYDENTA MIASTA CZĘSTOCHOWY Po poniedziałkowym finale na Stadionie Narodowym gdzie Raków Częstochowa obronił piłkarski Puchar Polski, na prezydenta miasta Krzysztofa Matyjaszczyka spłynęła

RAKÓW PONOWNIE GRA O MISTRZA POLSKI

Raków odbiera gratulacje za obronę piłkarskiego Pucharu Polski, a kibice czekają już na ostatnie mecze w Ekstraklasie, w których drużyna z Częstochowy powalczy o tytuł Mistrza Polski.

NARKOTYKI WARTE PRAWIE 230 TYS. ZŁ NIE TRAFIĄ NA RYNEK

Kryminalni z komisariatu I w Częstochowie zatrzymali 4 mężczyzn w wieku 22, 26, 27 i 29 lat, którzy posiadali narkotyki. Dwóch z nich trafiło do aresztu za posiadanie znacznych ilości środków odurzających. Policjanci zabezpieczyli łącznie prawie 4,5 kg amfetaminy i marihuany, ponad 400 tabletek ekstazy i 30 LSD oraz mefedron i metamfetaminę.

ROWERY MIEJSKIE OD 1 MAJA

Start nowego sezonu Częstochowskiego Roweru Miejskiego został zaplanowany na 1 maja. CRM to 239 rowerów dostępnych w 26 stacjach, z których 4 zmieniają w tym roku lokalizację. Operatorem systemu nadal będzie Nextbike.

TESTOWANIE NOWEGO BUSA MPK

Miejski przewoźnik na kilku liniach testuje bus marki Mercedes – nowy zakup z rynku wtórnego – do jazdy na mniej uczęszczanych trasach.

ŚNIADANIE WIELKANOCNE DLA UCHODŹCÓW

Grupa ukraińskich wojennych uchodźców, którzy znaleźli schronienie w Częstochowie, mogła poczuć świąteczną atmosferę w czasie spotkania zorganizowanego przez miasto i organizacje pozarządowe.

WŁAMYWALI SIĘ DO GARAŻY I PIWNIC NA PARKITCE. UKRADLI SAMOCHÓD.

Policjanci z komisariatu 3 namierzyli, a następnie zatrzymali sprawców kradzieży z włamaniem do 5 garaży i piwnicy na Parkitce. Dotarli też do osób, które sprzedawały skradziony łup w lombardzie. Na wniosek prokuratora, sąd zdecydował ze 2 złodziei w wieku 32 i 28 lat kolejne 3 miesiące spędzi w areszcie. Grozi im do 10 lat pozbawienia wolności.

52-LETNIA KOBIETA PROWADZIŁA POJAZD MAJĄC 2,5 PROMILA W LANY PONIEDZIAŁEK

Policjanci z częstochowskiej drogówki wracając po służbie do swoich domów zauważyli samochód, który poruszał się po drodze całą jej szerokością. W trosce o bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego zatrzymali pojazd, zajeżdżając mu drogę. Za kierownicą siedziała kompletnie pijana 52-latka. W organizmie miała prawie 2,5 promila alkoholu. Grozi jej do 2 lat więzienia.

SPRZEDAŁ SAMOCHÓD, A PÓŹNIEJ ZAWIADOMIŁ O JEGO KRADZIEŻY

Policjanci z Koniecpola od listopada prowadzili postępowanie w sprawie zgłoszonej kradzieży samochodu ciężarowego, której, jak się okazało, nie było. W marcu właściciel pojazdu usłyszał zarzut składania fałszywych zeznań i zawiadomienia o przestępstwie, którego nie popełniono. Grozi mu do 8 lat pozbawienia wolności.

STOPNIE ALARMOWE BRAVO I CHARLIE–CRP NA TERENIE CAŁEGO KRAJU

Prezes Rady Ministrów podpisał nowe zarządzenia dotyczące wprowadzenia na terytorium całego kraju drugiego stopnia alarmowego (BRAVO) i trzeciego stopnia alarmowego CRP (CHARLIE–CRP). Stopnie będą obowiązywały od 16 do 30 kwietnia 2022 r. do godz. 23:59.

UMAWIANIE WIZYT W WYDZIALE SPRAW OBYWATELSKICH

Od 19 kwietnia dla osób załatwiających sprawy związane z rejestracją pojazdów, prawami jazdy czy składającymi wnioski o dowód osobisty dostępna będzie rezerwacja terminu wizyty w Urzędzie przez internet.

PIJANY KIEROWCA USZKODZIŁ 12 SAMOCHODÓW (WIDEO)

Do zdarzenia doszło 11 kwietnia przed północą na jednym z osiedlowych parkingów na Wrzosowiaku. 29-letni mężczyzna kierując pojazdem marki Dacia, uderzył w 12 zaparkowanych tam samochodów osobowych, po czym wysiadł z auta i zaczął uciekać pieszo. Hałas spowodowany przez mężczyznę zwrócił uwagę mieszkańców i przebywającego nieopodal policjanta częstochowskiej drogówki. Kilku świadków i stróż prawa ruszyli za sprawcą.

PRZYSTANEK SKRZETUSKIEGO ZAWIESZONY

Biuro Inżyniera Ruchu UM Częstochowy informuje, że od 19 kwietnia przystanek autobusowy SKRZETUSKIEGO w kierunku Sabinowa i Dźbowa zostaje zawieszony do odwołania.

INWESTYCJE DROGOWE – PRZEGLĄD ZADAŃ

Oprócz dwóch największych zadań drogowych – przebudowy alei Wojska Polskiego oraz przebudowy DK-46 – w mieście trwają prace m.in. przy ul. Traugutta, Jesiennej, Złotej, Mehoffera czy Michałowskiego.

ŚMIERTELNIE RANIŁ SWOJEGO WSPÓŁLOKATORA

Policjanci z komisariatu IV w Częstochowie zatrzymali 58-letniego mieszkańca Częstochowy, który na początku kwietnia zabił swojego współlokatora. Cios zadany nożem w serce 64-latka okazał się śmiertelny, dlatego sąd zdecydował, że kolejne 3 miesiące zabójca spędzi w areszcie. Grozi mu kara nawet dożywotniego więzienia.

POLICJA POSZUKUJE ŚWIADKÓW WYPADKU DROGOWEGO

POLICJA POSZUKUJE ŚWIADKÓW WYPADKU DROGOWEGO Kryminalni z Częstochowy poszukują świadka wypadku drogowego, który zarejestrował przebieg zdarzenia kamerą samochodową. Wypadek miał miejsce 11 lutego 2022 roku

ARESZT DLA DILERA NARKOTYKOWEGO

Kryminalni z Częstochowy zatrzymali młodego mieszkańca woj. warmińsko-mazurskiego, który przyjechał do Częstochowy, by sprzedać narkotyki. Policjanci zabezpieczyli przy nim znaczne ilości środków odurzających. Sąd, na wniosek częstochowskich śledczych zdecydował, że kolejne 3 miesiące 22-letni diler spędzi w areszcie.

DEKOROWANIE PLACU BIEGAŃSKIEGO NA WIELKANOC – CZWARTEK

Wielobarwne skrzynie ze świątecznymi ozdobami na Placu Biegańskiego to ewidentny znak, że zbliża się Wielkanoc. W czwartek 7 kwietnia tradycyjnie to miejsce będą dekorować częstochowscy uczniowie podczas akcji ,,Wielkanoc z Siostrą Mileną”.

PRZEJAZD NAD ALEJĄ WOJSKA POLSKIEGO NIEMOŻLIWY

W związku z marznącymi opadami warunki na drogach w wielu miejscach są trudne. I niestety mamy już tego efekty. Przejazd nad aleją Wojska Polskiego – od strony alei Jana Pawła II – jest na razie niemożliwy.

NARKOTYKI W PRZESYŁCE KURIERSKIEJ

25-latek z Częstochowy został zatrzymany za nabycie i przewóz marihuany z terytorium Holandii do Polski. Wpadł, gdy w firmie kurierskiej z zaadresowanej do niego uszkodzonej paczki wysypał się podejrzany susz roślinny. Zamiast kuriera pod wskazany na przesyłce adres, pojechali kryminalni z „szóstki”. Teraz może grozić mu kara do trzech lat pozbawienia wolności.

DARMOWE PRZEJAZDY MPK DLA UCHODŹCÓW PRZEDŁUŻONE

DARMOWE PRZEJAZDY MPK DLA UCHODŹCÓW PRZEDŁUŻONE Nowe zarządzenie Prezydenta Częstochowy umożliwia uchodźcom z Ukrainy bezpłatne korzystanie z komunikacji miejskiej również w kwietniu. Poprzednie zwolnienie z

PIJANA I GŁODNA UDERZYŁA POLICJANTA

Policjanci z częstochowskiej drogówki zatrzymali 44-letnią kierującą, która w niedzielny wieczór przyjechała zamówić posiłek do jednej z częstochowskich restauracji dla zmotoryzowanych. Jak się okazało, miała prawie półtora promila alkoholu w organizmie. Kobieta w trakcie wykonywanych z nią czynności uderzyła Policjanta w twarz.

ZIELONY PRZYSTANEK I NOWE ŁĄKI

Ruszyły kolejne inicjatywy w ramach projektu CzęstoZielona. Mamy pierwszy zielony przystanek i zasiewy jednorocznych łąk mieszanych.

ZAATAKOWAŁ NOŻEM POLICJANTA

Podczas interwencji w jednym z mieszkań na Rakowie, 49-letni mężczyzna zranił policjanta nożem. Napastnik został obezwładniony i trafił do policyjnego aresztu. Sprawca usiłowania zabójstwa usłyszał prokuratorskie zarzuty. Decyzją sądu kolejne 3 miesiące spędzi w areszcie.

ROBOTY CZĄSTKOWE NA DROGACH

W tym tygodniu z uwagi na naprawy fragmentów jezdni po zimie trzeba liczyć się z utrudnieniami na kilku częstochowskich ulicach.

GARAŻOWA WYPRZEDAŻ W JURAJSKIEJ

– Wyprzedaże garażowe są świetną okazją do tego, aby zrobić przegląd rzeczy w domu i sprzedać przedmioty, których się już nie używa, z których się wyrosło lub które były nietrafionym prezentem. To także wszystkim raj dla pasjonatów m.in. PRL-owskiego wzornictwa, mody vintage i retro czy rzeczy, którym można nadać drugie życie – mówi Violetta Dziubin-Łuszczyk, dyrektor marketingu Galerii Jurajskiej.

RAKÓW BĘDZIE DZIERŻAWIŁ STADION

Raków Częstochowa będzie od kwietnia zarządzał MSP „Raków” przy ul. Limanowskiego 83. Umowa z Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Częstochowie została podpisana do końca 2024 roku.

ZNIESIENIE MASECZEK I KWARANTANNY OD KWIETNIA

Zarekomendowałem premierowi, żeby od początku kwietnia znieść rozwiązania dotyczące noszenia maseczek, nakładania kwarantanny i izolowania – powiedział w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski na antenie Radia Plus.

ROZPOZNAJESZ? POWIADOM POLICJĘ OSZUSTWO NA ,,PRACOWNIKA BANKU” (WIDEO)

Komisariat I Policji w Częstochowie prowadzi postępowanie w sprawie oszustwa „na pracownika banku”. Ofiarą przestępstwa padła mieszkanka Częstochowy, która za namową fałszywego pracownika banku zainstalowała aplikację AnyDesk i nieświadomie udostępniła mu swój rachunek bankowy. Jak wynika z policyjnych ustaleń, pieniądze zostały wypłacone w Poznaniu przez nieznanego mężczyznę. Publikujemy jego wizerunek z prośbą o pomoc w ustaleniu danych sprawcy zdarzenia.

NUMER PESEL DLA OBYWATELI UKRAINY

Od 16 marca (środa) pracownicy Referatu Ewidencji Ludności w trybie specjalnym będą nadawać Ukrainkom i Ukraińcom numer PESEL, bez konieczności wykazywania podstawy prawnej jego uzyskania.

CZĘSTOCHOWSKIE PUNKTY POMOCY UCHODŹCOM

Miejski punkt informacyjno-pomocowy od poniedziałku przy ul. Śląskiej 3/5, zmiany w działalności punktu przyjęć przy Ogrodowej, szukamy sprzętu AGD, przypominamy najważniejsze kontakty.

MNIEJSZY PODATEK ZA ZIELONĄ ŚCIANĘ

Rada Miasta przyjęła uchwałę w sprawie ulgi podatkowej od nieruchomości, której dach lub fasada zostaną zazielenione. Inicjatywa Prezydenta Częstochowy została przekazana miejskim radnym na sesji w dniu 3 marca br.

PRZEMOC I GROŹBA USIŁOWANIA POZBAWIENIA ŻYCIA

Policjanci z Częstochowy zwalczający przestępczość narkotykową i pseudokibiców zatrzymali dwóch mieszkańców Częstochowy w wieku 24 i 22 lata, którzy przemocą i groźbą pozbawienia życia usiłowali wymusić zwrot wierzytelności. Policjanci znaleźli też przy nich narkotyki. Mężczyźni usłyszeli już zarzuty i decyzją prokuratora zostali objęci policyjnym dozorem.

STANOWISKO PREZYDENTA W SPRAWIE UKRAINY

Prezydent Krzysztof Matyjaszczyk jako przewodniczący Stowarzyszenia Miast Laureatów Nagrody Europy poprowadził obrady prezydium tej międzynarodowej organizacji zrzeszającej 81 miast. Przygotowane przez prezydenta stanowisko w sprawie poparcia dla wniosku Ukrainy o przyjęcie do Unii Europejskiej uzyskało poparcie pozostałych członków Stowarzyszenia.

W POLSCE JEST JUŻ MILION UCHODŹCÓW Z UKRAINY

W niedzielę o godzinie 20 liczba osób, które uciekły z Ukrainy do Polski przekroczyła milion – poinformowała polska Straż Graniczna. Od 24 lutego trwa inwazja Rosji na Ukrainę.

WYNIKI BADAŃ GENETYCZNYCH ZWŁOK ODNALEZIONYCH W ROMANOWIE

Policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Miejskiej w Częstochowie odwołują poszukiwania za zaginioną 45-letnią Aleksandrą W. i jej 15-letnią córką Oliwią W. Zwłoki zaginionych zostały odnalezione w kompleksie leśnym w Romanowie w dniu 21 lutego br. Badania genetyczne potwierdziły ostatecznie ich tożsamość. Dziękujemy przedstawicielom mediów i społeczeństwu za zaangażowanie i pomoc w poszukiwaniach. Prosimy o usunięcie ze swoich zasobów komunikatu o zaginięciu.

ZAGINĘŁA 17-LETNIA MIESZKANKA BLACHOWNI

Komisariat Policji w Blachowni prowadzi poszukiwania za 17-letnią zaginioną Mają Cierniak, która 24 lutego 2022 roku wyszła z domu przy ulicy Sadowej w Blachowni, a ostatni raz kontaktowała się z bliskimi 27 lutego. Może przebywać na terenie Częstochowy w towarzystwie 23-letniego mężczyzny. Każdy, kto zna miejsce jej aktualnego pobytu lub w ostatnim czasie widział zaginioną proszony jest o kontakt z Policją pod numerem 997 lub 47 858 06 10.

CZĘSTOCHOWA SOLIDARNA Z UKRAINĄ

Miasto wraz z częstochowskim Caritasem uruchomiło punkt przyjęcia i kierowania do zakwaterowania dla ukraińskich uchodźców. To jedna z wielu form wsparcia i solidarności Częstochowy z Ukrainą.

POBILI 42-LATKA I ZNIEWAŻYLI POLICJANTA – TRAFILI DO ARESZTU

Do zdarzenia doszło w czwartek, 24 lutego br. Policjant, pełniący na co dzień służbę w Komisariacie I Policji w Częstochowie wracał do domu, gdy w centrum miasta zauważył grupę agresywnych osób zadająca ciosy leżącemu na chodniku mężczyźnie.

NA ORLENIE ZATANKUJEMY MAKSYMALNIE 50L

NA ORLENIE ZATANKUJEMY MAKSYMALNIE 50L W efekcie wzmożonego ruchu na stacjach Orlenu wprowadzono rozwiązania zapewniająceobsługę wszystkich klientów; kierowcy samochodów osobowych mogą zatankować jeden bak(50 litrów),

ALERT RCB: ZOSTANIECIE WPUSZCZENI DO POLSKI

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa informuje Ukraińców za pomocą esemesów, że wszyscy uchodźcy zostaną wpuszczeni do Polski. Alert z takim zapewnieniem został opublikowany w piątek na Twitterze RCB.

Інформація для біженців з України

OFICJALNE INFORMACJE RZĄDOWE – źródło.

1. Jeżeli uciekasz przed konfliktem zbrojnym na Ukrainie, zostaniesz wpuszczony do Polski.

2. Jeżeli nie masz zapewnionego miejsca pobytu w Polsce, udaj się do najbliższego punktu recepcyjnego.

3. W punkcie recepcyjnym:

– otrzymasz więcej informacji na temat pobytu w Polsce,
– zapewnimy Ci tymczasowe zakwaterowanie w Polsce,
– otrzymasz ciepły posiłek, napój, podstawową opiekę medyczną oraz miejsce na odpoczynek.

ZNOSZENIE WSZYSTKICH OBOSTRZEŃ?

Rządzący twierdzą, że sytuacja epidemiczna w naszym kraju jest stabilna. W związku z tym zdecydowali się od 1 marca znieść większość obostrzeń gospodarczych.

DODATKOWY TRAMWAJ PO MECZU RAKOWA

DODATKOWY TRAMWAJ PO MECZU RAKOWA W najbliższy piątek po zakończeniu meczu ekstraklasy zostanie uruchomiony dodatkowy kurs tramwaju linii 3. Biuro Inżyniera Ruchu UM Częstochowy informuje,

ODNALEZIONO ZWŁOKI ZAGINIONEJ 45-LATKI I JEJ 15-LETNIEJ CÓRKI

Dzisiaj, podczas poszukiwań w rejonie Romanowa, policjanci odnaleźli najprawdopodobniej ciała zaginionych kobiet. Poszukiwania trwały od 11 lutego, kiedy to rodzina powiadomiła Policję o zaginięciu 45-letniej Aleksandry oraz jej 15-letniej córki Oliwii. Na podstawie dotychczasowych ustaleń oraz relacji świadków policjanci skoncetrowali się dzisiaj na poszukiwaniach w pobliżu stacji paliw zlokalizowanej na dawnej „Gierkówce”.

POSZUKIWANIA ZAGINIONEJ MATKI Z CÓRKĄ. APEL DO ŚWIADKÓW

Częstochowscy policjanci poszukują zaginionej Aleksandry Wieczorek i jej córki Oliwii, które zaginęły 10 lutego. Dzisiaj, przy udziale strażaków z Bytomia, zostały sprawdzone zbiorniki wodne znajdujące się przy ogrodach działkowych. Apelujemy do wszystkich osób, które posiadają jakiekolwiek informacje o zaginionych lub zatrzymanym 52-letnim Krzysztofie R., które mogłyby pomóc w poszukiwaniach, o kontakt z najbliższą jednostką Policji.

POLSKI ŁAD – KOLEJNE 5 PROJEKTÓW

Dwa z nich to zadania drogowe – połączenie ul. 1 Maja z ul. Krakowską oraz budowa ul. Obrońców Westerplatte w kierunku szpitala na Parkitce. Pozostałe to odnowienie części Promenady Niemena, rewitalizacja placu Pamięci Narodowej i modernizacja stadionu Skry.

KOTOMAT – ZOSTAW KARMĘ DLA KOTA

Czyli kontenera służącego do zbiórki pożywienia dla potrzebujących kotów. ,,Kotomat” stanął przy ul. Waszyngtona 5 – tuż obok Urzędu Miasta.

POSZUKIWANI ŚWIADKOWIE ŚMIERTELNEGO POTRĄCENIA (WIDEO)

Sąd na wniosek prokuratora przedłużył tymczasowy areszt o kolejne 3 miesiące dla 47-letniego mieszkańca Częstochowy, który 15 listopada 2021 roku wsiadł za kierownicę bmw pomimo sądowego zakazu i śmiertelnie potrącił pieszego, przechodzącego na zielonym świetle przez przejście dla pieszych. Policja poszukuje świadków, w tym osób pokrzywdzonych oraz wszystkich, którzy posiadają nagrania z przebiegu zdarzenia.

WKRÓTCE RUSZA REKRUTACJA DO PRZEDSZKOLI

Wydział Edukacji UM przypomina terminy i zasady rekrutacji do publicznych przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych na rok szkolny 2022/2023. Rekrutacja dla nowych kandydatów rozpocznie się 7 marca w systemie elektronicznym, na razie rodzice obecnych już przedszkolaków potwierdzają jeszcze wolę kontynuacji posyłania dziecka do danego przedszkola w kolejnym roku szkolnym.

KRADŁ PALIWO NA ŚLĄSKU

Policjanci z Poczesnej zatrzymali 38-latka, który od października 2018 roku kradł paliwo na stacjach paliw na terenie woj. śląskiego. Łącznie dokonał 65 kradzieży na kwotę blisko 20 tysięcy złotych. Gdy po raz kolejny przyjechał zatankować do Romanowa, został zatrzymany na gorącym uczynku – gdy próbował odjechać, nie płacąc za paliwo.

POMÓŻMY PATRYKOWI STANĄĆ NA NOGI

7-letni Patryk jest synem policjanta z Częstochowy. Urodził się w lipcu 2014 roku z dziecięcym porażeniem mózgowym. Wymaga on ciągłej specjalistycznej rehabilitacji ruchowej i intelektualnej. Jest pogodnym chłopcem i ciężko pracuje, by w przyszłości postawić swój pierwszy krok. Możemy mu w tym pomóc przekazując swój 1% podatku na leczenie.

ZGODA NA BUDOWĘ BIUROWCA KLASY A

Hegelmann Poland, firma transportowa, która w samej Częstochowie zatrudnia blisko 1,4 tys. osób, planuje wybudowanie nowego obiektu biurowego w mieście. Inwestycja ma zapewnić zatrudnionym w częstochowskim oddziale spółki komfortowe warunki pracy i zgodnie z założeniami wpisze się w strategię zrównoważonego rozwoju firmy. Na początku lutego br. zostało wydane prawomocne pozwolenie na budowę.

WRACAJĄ MIEJSKIE PLENERÓWKI

Na ten rok Miasto zapowiada trzy duże imprezy w plenerze – Festiwal Frytka OFF w Parku Lisiniec, Dni Częstochowy w dzielnicy Północ za pętlą tramwajową oraz miejski Sylwester na placu Biegańskiego.

WAKACYJNY ROZKŁAD PODCZAS FERII

W czasie zbliżających się ferii zimowych komunikacja w Częstochowie będzie działać według wakacyjnych rozkładów. Zmiany dotyczą kursów na wszystkich liniach tramwajowych i autobusowych.

POSZUKIWANIE ŚWIADKÓW ZDARZENIA DROGOWEGO W NOWEJ WSI

Komisariat Policji w Poczesnej prowadzi postępowanie w sprawie uszkodzenia samochodu marki Audi, do którego doszło na drodze krajowej numer 91 w dniu 20 stycznia 2022 roku. Osoby mogące pomóc w ustaleniu danych sprawcy zdarzenia proszone są o kontakt z policjantami pod numerem telefonu 47 85 80 910.

NOWY ŁĄCZNIK DROGOWY

Oficjalnie oddano do użytku drogę łączącą rondo u zbiegu ulic Warszawskiej i Cmentarnej z al. Wojska Polskiego. Zakończona budowa to nowy ślad drogi, który umożliwi sprawną obsługę terenów inwestycyjnych, jak i ułatwi komunikację z DK-91 przede wszystkim mieszkańcom Tysiąclecia i Północy. Firma Hillwood, która w obrębie drogi wybuduje centrum logistyczne, na podstawie umowy z Miastem istotnie partycypowała w kosztach tej inwestycji.

2,5 TYŚ. DZIAŁEK DILERSKICH ŚRODKÓW ODURZAJĄCYCH

Policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie w ciągu zaledwie 2 dni zatrzymali 3 osoby i zabezpieczyli prawie 2,5 tysiąca działek dilerskich środków odurzających. Zatrzymani to mieszkańcy miasta w wieku 17, 27 i 38 lat. Wszyscy usłyszeli już zarzuty.

OD DZIŚ HANDEL W NIEDZIELE OGRANICZONY

Od wtorku 1 lutego br. zaczną obowiązywać przepisy uszczelniające zakaz handlu w niedziele. Sklepy nie będą już mogły działać w niehandlowe niedziele pod pretekstem świadczenia usług pocztowych, jeśli przychody z tej działalności będą stanowić mniej niż 40 proc. przychodów danej placówki.

PROGRAM PROFILAKTYKI ZDROWOTNEJ

na potrzeby zdrowotne mieszkańców Częstochowy został opracowany program polityki zdrowotnej pn. „Program profilaktycznych szczepień przeciwko pneumokokom dla osób 55+ mieszkańców Częstochowy na lata 2022-2026”.

PRAWIE 150 TYS. NIELEGALNYCH PAPIEROSÓW

Policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą z komendy w Częstochowie zatrzymali parę, która posiadała znaczne ilości papierosów bez polskich znaków skarbowych akcyzy. Usłyszeli oni już zarzuty. Za narażenie budżetu państwa na uszczuplenie podatku w kwocie ponad 150 tys. zł grozi im wysoka grzywna.

NOWY PRZEDMIOT W SZKOŁACH

Ministerstwo Edukacji i Nauki chce od 1 września 2023 roku prowadzić do szkół nowy przedmiot. Tym razem to biznes i zarządzanie. Od 2027 r. będzie można go wybrać jako przedmiot dodatkowy na poziomie rozszerzonym na egzaminie maturalnym.

RENOWACJA PLACU PAMIĘCI NARODOWEJ

Projekt i wizualizacje odnowionego Placu Pamięci Narodowej wskazują, że jego renowacja będzie przebiegać pod dyktando zazielenienia. Mniej granitu, więcej roślinności, w tym pojawienie się platanów.

NOWE NIERUCHOMOŚCI NA SPRZEDAŻ

Przypominamy, że 3 marca br. w sali sesyjnej Urzędu Miasta odbędą się przetargi na zbycie działek stanowiących własność gminy Częstochowa.

MOŻESZ ZOSTAĆ POLICJANTEM! – NABÓR

Zawód policjanta jest bardzo wymagający i na pewno nie jest on dla każdego. Służba w policji wymaga zaangażowania i poświęcenia. Oprócz satysfakcji, jaką przynosi, czasem też policjant musi się zmierzyć z sytuacjami trudnymi, tragicznymi czy niebezpiecznymi. Dlatego każdy kandydat na Policjanta powinien przede wszystkim posiadać odpowiednie predyspozycje.

ŚMIERĆ CIĘŻARNEJ PACJETNKI – ŚLEDZTWO, KOMENTARZ SZPITALA

Częstochowska prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie śmierci 37-letniej kobiety, która była w I trymestrze ciąży bliźniaczej. Jak zaznaczają jej najbliżsi, mimo śmierci jednego z bliźniaków, lekarze nie zdecydowali się na usunięcie go. Dopiero po tygodniu zmarło drugie dziecko. Po dwóch dniach usunięto oboje z jej łona.

WYWĘSZYŁA PONAD 800 G AMFETAMINY

Lublinieccy kryminalni zatrzymali 36-letniego mieszkańca gminy Koszęcin, u którego w domu znaleźli ponad 800 gramów amfetaminy. W znalezieniu narkotyków pomógł częstochowski duet – asp. szt. Wojciech Bożek ze swoim psem służbowym „Abi”. Czworonożna „funkcjonariuszka” jest wyszkolona do tego rodzaju działań.

DZIAŁANIA „BEZPIECZNY PIESZY”

Policjanci z częstochowskiej drogówki codziennie prowadzą wzmożone kontrole miejsc ruchu pieszych, by poprawić ich bezpieczeństwo na drodze. Zwracają uwagę nie tylko na kierujących, którzy popełniają wykroczenia w rejonie przejść dla pieszych, ale również na zachowanie samych niechronionych uczestników ruchu drogowego. Wszystko po to, by na drogach miasta i powiatu było bezpiecznie.

STRATEGIA RZĄDU NA PIĄTA FALĘ

STRATEGIA RZĄDU NA PIĄTA FALĘ Skrócenie kwarantanny do 7 dni, testy COVID w aptekach i zwiększenie liczby łóżek w szpitalach – to strategia rządu na

SPOD SKLEPU PROSTO DO ARESZTU

Policjanci na co dzień zajmujący się poszukiwaniem osób ukrywających się przed organami ścigania z Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie wytropili, a następnie zatrzymali mężczyznę, który zmierzał do sklepu na zakupy. Nieumundurowani policjanci rozpoznali w 23-letnim Częstochowianinie poszukiwanego listem gończym przestępcę. Kolejne 3 lata spędzi teraz za kratami.

NOWY TARYFIKATOR MANDATÓW KARNYCH

Od 1 stycznia 2022 roku obowiązuje nowy taryfikator mandatów karnych, który oznacza wyższe kary finansowe dla piratów drogowych. Zmiany te mają przede wszystkim poprawić bezpieczeństwo na drogach. Apelujemy o rozsądek i rozwagę na drodze.

KOLEJNY ETAP PRZEBUDOWY DK-46

W najbliższym czasie będzie nadal obowiązywać tymczasowa organizacja ruchu przy DK-46 w zachodniej części miasta. Utrudnienia napotkamy w miejscach, gdzie odbywa się ruch wahadłowy sterowany sygnalizacją świetlną.

PRZEBUDOWA UL. TRAUGUTTA – UTRUDNIENIA

W poniedziałek, 17 stycznia, rusza kolejny etap robót budowlanych związanych z odwodnieniem zlewni ulicy Traugutta. W obrębie placu budowy pojawią się utrudnienia w przejazdach.

DOKONAŁ KRADZIEŻY ALKOHOLU NA STACJI PALIW

Policjanci z Komisariatu II Policji w Częstochowie zatrzymali 38-latka, który dokonał zuchwałej kradzieży alkoholu na stacji paliw. Jak się okazało, mężczyzna ten jest dobrze znany częstochowskiej policji i już niejednokrotnie na tej samej stacji paliw w taki sam sposób kradł alkohol. Za swoje czyny odpowie przed sądem. Grozi mu do 8 lat więzienia.

NOWY PARK HANDLOWY MA JUŻ 7 NAJEMCÓW

Siedem znanych marek podpisało umowy najmu na 80 proc. z 17,5 tys. mkw. powierzchni dostępnej w parku handlowym Dor Plaza, który powstaje w miejscu dawnego obiektu należącego do sieci Tesco przy ulicy Drogowców.

BĘDĄ CZTERY NOWE ELEKTRYKI

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne poinformowało o wyborze najkorzystniejszej oferty w przetargu na zakup 4 nowych autobusów elektrycznych.

NOWY PRZETARG NA MIEJSKIE ROWERY

W najbliższych tygodniach zapowiadany jest tegoroczny, miejski przetarg który ma wyłonić nowego operatora rowerów miejskich.

BYŁ POSZUKIWANY LISTEM GOŃCZYM ZA OSZUSTWA

Policjanci specjalizujący się w poszukiwaniu osób ukrywających się przed wymiarem sprawiedliwości zatrzymali 37-latka. Mężczyzna od 7 lat był poszukiwany listem gończym za liczne oszustwa dokonane na terenie kraju. Prawie 3 lata spędzi teraz w więzieniu.

W CZĘSTOCHOWIE POJAWI SIĘ OSTEOBUS

Mieszkańcy Częstochowy i okolic będą mogli zbadać swoje kości. Wkrótce w naszym mieście pojawi się bowiem „osteobus”. Diagnostykę przeprowadzi personel MD Multi Diagnostica z Krakowa.

BIEG ,,POLICZ SIĘ Z CUKRZYCĄ”

X Częstochowski Bieg „Policz się z cukrzycą” będzie towarzyszyć zaplanowanemu na 30 stycznia finałowi Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

MIASTO CHCE STWORZYĆ NOWY PARK REKREACJI

Na terenie mirowskiego przełomu Warty ma powstać nowy park rekreacji. Teren ma sprzyjać spacerom i przejażdżkom rowerowym. Jednym z jego elementów ma być też port kajakowy. W planach jest także niewielkie pole namiotowe i parking dla camperów.

DYŻUR TELEFONICZNY ZUS W CZĘSTOCHOWIE

DYŻUR TELEFONICZNY ZUS W CZĘSTOCHOWIE W najbliższy piątek urzędniczki Zakładu Ubezpieczeń Społecznych będą odpowiadać na pytania dotyczące zmian w zasiłkach. Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w

NIE MIAŁ MASECZKI, ALE POSIADAŁ NARKOTYKI

Policjanci z Poczesnej zatrzymali 28-latka, który na terenie jednej z galerii handlowych nie posiadał maseczki zakrywającej usta i nos, a w trakcie legitymowania mundurowi znaleźli przy nim narkotyki. W miejscu zamieszkania ujawnili kolejne porcje dilerskie białego proszku i zielonego suszu. Grozi mu do 3 lat pozbawienia wolności.

MAREK PAPSZUN ZOSTAJE W RAKOWIE!

Informacja, na którą czekało wielu kibiców Rakowa, stała się faktem! Trener Marek Papszun zaakceptował propozycję nowego kontraktu. Umowa będzie obowiązywać do końca sezonu 2022/2023.

ZGM TBS PRZYMIERZA SIĘ DO NOWYCH BLOKÓW

Spółka ZGM „TBS” złożyła wniosek o pozwolenie na budowę dwóch 4-piętrowych bloków mieszkalnych na Parkitce. Budynki mają powstać po zachodniej stronie ul. Łódzkiej na działkach przekazanych końcem 2020 roku przez Miasto.

WYPADEK NA DK-91. PASAŻER W CIĘŻKIM STANIE

Poważny wypadek na DK 91 w Siedlcu Dużym w powiecie myszkowskim. Pijany kierowca stracił panowanie nad fiatem i wypadł na pobocze. 29-latkowi, który miał ponad 2 promile alkoholu, nie stało się nic poważnego, ale ranny został 27-letni pasażer. Mężczyzna w bardzo ciężkim stanie został przewieziony do szpitala.

PATRIOTYCZNA PIELGRZYMKA KIBICÓW

W sobotę 8 stycznia na Jasnej Górze odbędzie się XIV Patriotyczna Pielgrzymka Kibiców. O godz. 12.30 rozpocznie się msza święta w kaplicy Cudownego Obrazu, w której wezmą udział kibice z całej Polski.

PODRÓŻ POCIĄGIEM BĘDZIE DROŻSZA – PODWYŻKA CEN

PKP Intercity podnosi ceny biletów na przejazdy kolejowe. Jak tłumaczy przewoźnik, stawki zostaną dopasowane do rosnących kosztów działalności: wyższych cen energii trakcyjnej czy modernizacji taboru i zapleczy technicznych oraz do oferty przewoźników regionalnych. Na osłodę spółka przygotowała dla klientów większe rabaty. Nowe stawki zaczną obowiązywać od 13 stycznia 2022 r.

2,5 TYŚ. MANDATU DLA CZĘSTOCHOWIANINA

Będzińska policja zatrzymała w niedzielę 2 stycznia 35-letniego częstochowianina, który jechał DK-91 z prędkością 154 kmh/h. Kierowca oprócz 10 punktów karnych, zapłaci również 2,5 tysiąca zł mandatu.

PREZYDENT INTERWENIUJE: BIZNESOWA TARYFA ZA GAZ DLA WSPÓLNOT

Prezydent Częstochowy interweniuje w Urzędzie Regulacji Energetyki w sprawie cen gazu i niesprawiedliwych taryf przyjętych przez państwową spółkę dla wspólnot mieszkaniowych, w których często tylko pojedyncze lokale są wykorzystywane na prowadzenie działalności gospodarczej.

NOWY RADIOWÓZ DLA PATROLI MIEJSKICH

Straż Miejska dostała nowy radiowóz za 170 tys. zł. To ford transit connect w pełni przystosowany do służby patrolowej oraz do przewożenia zatrzymanych osób.

ZMIANA W ORGANIZACJI RUCHU – NARCYZOWA-LUDOWA

Obecnie na skręcie z Narcyzowej w Ludową obowiązuje nakaz skrętu w prawo. Żeby jechać w lewo trzeba zawrócić na pobliskim rondzie. Rozwiązanie ma poprawić bezpieczeństwo i płynność jazdy w godzinach szczytu.

7 STYCZNIA URZĄD MIASTA BĘDZIE NIECZYNNY

Najbliższy piątek, 7 stycznia, będzie dla Urzędu Miasta Częstochowy dniem wolnym od pracy, zgodnie z regulacją w Kodeksie Pracy, ponieważ święto 1 stycznia przypadło w dzień inny niż niedziela.

DODATEK OSŁONOWY – NOWE ŚWIADCZENIE

W Częstochowskim Centrum Świadczeń będą przyjmowane wnioski o przyznanie dodatku osłonowego. Jest to jednorazowe świadczenie, które będzie wypłacane w dwóch równych ratach. Wnioski można składać do końca października.

MIESZKANIEC CZĘSTOCHOWY CHCIAŁ PRZEKUPIĆ POLICJANTÓW

Policjanci z komisariatu I w Częstochowie zatrzymali 45-letniego mężczyznę, który, jak wynikało ze zgłoszenia, chciał pijany kierować samochodem. Mężczyzna miał prawie 2,5 promila alkoholu w organizmie, a podczas policyjnej interwencji, chciał wykupić się, proponując mundurowym ponad… 200 tysięcy złotych łapówki. Grozi mu teraz do 10 lat więzienia.

GALERIE HANDLOWE ZOSTANĄ ZAMKNIĘTE?

Jeśli trend wzrostu nowych zakażeń koronawirusem się utrzyma, w środę lub w piątek mogą zapaść decyzje o wprowadzeniu kolejnych restrykcji – zapowiedział w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski. Ewentualne obostrzenia mogą objąć ograniczenie działalności gospodarczej.

ZMIANY W PRZEPISACH I NOWY TARYFIKATOR MANDATÓW

Od 1 stycznia 2022 roku funkcjonuje nowy taryfikator mandatów, który podniósł wysokość grzywien za najbardziej niebezpieczne i nieodpowiedzialne wykroczenia na drodze. Do 30 tysięcy złotych wzrosła też maksymalna grzywna, jaką może nałożyć sąd. Zmiany wprowadzono w celu poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

POLICJA POSZUKUJE MĘŻCZYZNY Z NAGRANIA (WIDEO)

Komisariat III Policji w Częstochowie prowadzi postępowanie w sprawie podpalenia kamery zamontowanej w windzie w bloku przy alei Armii Krajowej 66 w Częstochowie, do którego doszło 27 października 2021 roku. Osoby mogące pomóc w ustaleniu danych sprawcy proszone są o kontakt z jednostką Policji pod numerem telefonu 47 85 815 11 lub 997.

ZARZĄDZANIE KRYZYSOWE Z NOWYM ELEKTRYKIEM

Starego wysłużonego Citroena Berlingo użytkowanego przez Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego UM zastąpił osobowy samochód elektryczny marki Dacia Spring.

TZN PRZEJDZIE EKO-INWESTYCJĘ DZIĘKI UNIJNYM WSPARCIU

Przed Technicznymi Zakładami Naukowymi – jedną z największych częstochowskich szkół – warta w sumie 11 mln zł, kompleksowa termomodernizacja. Uczyni budynek mniej energochłonnym – a zatem tańszym i ,,lżejszym” dla środowiska.

CHCIAŁ PRZEKUPIĆ POLICJANTÓW

Patrol częstochowskiej drogówki zatrzymał 34-letniego obywatela Ukrainy, który kierował autem w stanie nietrzeźwości. Badanie wykazało, że miał w organizmie prawie 2 promille alkoholu. Po tym, jak postanowił przekupić policjantów, najpierw trafił do policyjnego aresztu, a gdy wytrzeźwiał – usłyszał prokuratorskie zarzuty.

ROZDAWALI CIEPŁE POSIŁKI DLA BEZDOMNYCH

Patrole przez cały rok na bieżąco monitorują miejsca, w których mogą przebywać osoby bezdomne, natomiast ostatniej nocy strażnicy miejscy i streetworkerzy zostali dodatkowo wyposażeni w gorące posiłki, a także ciepłe ubrania, kołdry, koce, które dostarczali osobom przebywającym w miejscach niemieszkalnych (m.in. pustostanach, altanach, piwnicach itp.).

KIERUJĄCY ZŁAMAŁ SĄDOWY ZAKAZ. BYŁ KOMPLETNIE PIJANY

Policjanci z częstochowskiej drogówki zatrzymali 37-latka, który kierował seatem po drogach Wancerzowa znajdując się w stanie nietrzeźwości. Jak się okazało, kierujący miał ponad 4 promile alkoholu w organizmie i dożywotni zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów. Grozi mu do 5 lat pozbawienia wolności.

POŁĄCZENIE LINII MPK NR 10 I 24

Od 1 stycznia 2022 r. nastąpi połączenie linii autobusowych nr 10 i 24 w jedną nową linię – nr 124.
Będzie ona kursować na trasie Parkitka Szpital – Kukuczki, z wjazdem w ulicę Krakowską w obu kierunkach.

W WIGILIĘ PONAD 15 TYŚ. ZAKAŻEŃ

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w piątek, 24 grudnia o 15 tys. 392 nowych przypadkach zachorowań na koronawirusa i 596 zgonach. W woj. śląskim zdiagnozowano 2053 chorych na COVID-19, w tym 72 w Częstochowie. Zmarły dwie osoby z naszego miasta.

24-LATEK POBIŁ I OKRADŁ DWÓCH MĘŻCZYZN

Policjanci z IV komisariatu zatrzymali 24-letniego częstochowianina podejrzanego o dokonanie rozboju. Sprawca pobił dwóch mężczyzn w wieku 63 i 70lat, a następnie ukradł pieniądze i kilka worków węgla. Na wniosek prokuratora, decyzją sądu trafił do aresztu.

CZĘSTOCHOWA MA SWÓJ NEON

neon z miejskim logo rozbłysł na dachu budynku przy ul. Nowowiejskiego 1 jeszcze przed świętami. Napis nawiązuje do tradycji i mody tworzenia reklam sprzed kilku dekad.

BEZPŁATNE SZCZEPIENIA PRZECIWKO GRYPIE

Przypominamy, że od 23 listopada, przeciwko grypie, może zaszczepić się każda pełnoletnia osoba. Szczepienia są bezpłatne ale będą prowadzone tylko do wyczerpania stanów magazynowych Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych.

ŻŁOBEK MIEJSKI – PREFERENCJE DLA DZIECI PO OBOWIĄZKOWYCH SZCZEPIENIACH

Częstochowa wprowadza preferencje przy przyjęciach do Żłobka Miejskiego dla dzieci, których rodzice oświadczą, że przeszły obowiązkowe szczepienia. To pokłosie niedawnego wyroku NSA stwierdzającego prawomocność przyznawania dodatkowych punktów dla dzieci zaszczepionych w czasie rekrutacji do przedszkoli.

ZATRZYMANI ZA WYSADZENIE BANKOMATÓW (WIDEO)

Kryminalni z komendy w Częstochowie zatrzymali parę, która usiłowała okraść bankomat w dzielnicy Północ. 28-letnia kobieta i jej 38-letni partner wysadzili urządzenie w nadziei, że uda im się dostać do kasetki z pieniędzmi. Policjanci ustalili, że chwilę wcześniej w podobny sposób i z taki samym skutkiem próbowali ograbić inny bankomat w Lisowicach…

MOŻLIWA OBNIŻKA VAT NA ŻYWNOŚĆ

Od lutego możliwe jest wprowadzenie zerowej stawki VAT na żywność. Takie rozwiązanie podczas konferencji prasowej zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.

POPRAWA OTOCZENIA HALI POLONIA

Miasto zakończyło prace związane z zagospodarowaniem terenu wokół Hali Polonia przy ul. Dekabrystów. Koszt robót budowlanych zamknął się sumą 468 tys. zł.

MIAŁ PONAD 2 PROMILE ALKOHOLU – RUTYNOWA KONTROLA POLICJI

Ponad dwa promile alkoholu w organizmie miał 40-letni mieszkaniec gminy Przystajń zatrzymany przez policjantów z kłobuckiej drogówki. Mężczyzna wpadł podczas rutynowej kontroli stanu trzeźwości kierowców na ul. Nowej w Przystajni.

WZROST LICZBY WŁAMAŃ DO DOMÓW W CZĘSTOCHOWIE

W ostatnim czasie znacząco wzrosła liczba włamań do domów i mieszkań na terenie Częstochowy i powiatu. Mając na uwadze zbliżający się okres świąteczny i planowane wyjazdy, apelujemy do mieszańców o zwrócenie uwagi zarówno na mienie własne, jak również okolice domów swoich sąsiadów.

CZĘSTOCHOWSKA POLICJANTKA ZNÓW NA PODIUM

Sierż. sztab. Agnieszka Czyżewska z Komisariatu IV Policji w Częstochowie po raz kolejny z trasy biegowej wróciła ze złotymi medalami. W dwóch biegach pokonała w sumie dystans 132 km w łącznym czasie 16 godzin. Pomimo trudnych warunków, jakie panowały na trasie, Agnieszka pokonała ją najszybciej i stanęła na podium.

OD DZIŚ OBOWIĄZUJE NIŻSZA AKCYZA NA PALIWA

Od poniedziałku, 20 grudnia br. w ramach tzw. tarczy antyinflacyjnej obowiązuje obniżona akcyza na paliwa. Zgodnie z ustawą od 1 stycznia nastąpi też obniżka akcyzy na prąd i zwolnienie sprzedaży detalicznej paliw z podatku od sprzedaży detalicznej.

WSPARCIE DLA ZWIERZĄT ZE SCHRONISKA

W ramach Budżetu Obywatelskiego została udzielona pomoc bezdomnym zwierzętom ze schroniska przy ul. Gilowej. Sfinansowano zakup m.in. 40 ocieplanych bud, inkubatora dla małych zwierząt, urządzenia do fizykoterapii, mat grzewczych, transporterów, karmy, a także różnych akcesoriów dla zwierząt oraz materiałów reklamowych, w tym kalendarza ze zdjęciami psów i kotów czekających na nowe domy.

BUDŻET I ZADANIA NA 2022 UCHWALONE

Rada Miasta Częstochowy przyjęła budżet miasta na 2022 r. Przewiduje on wydatki w wysokości ok. 1 mld 550 mln zł, przy dochodach ok. 1 mld 496 mln zł.

AUTOBUSY 18 I 26 DO ŚWIĄT KURSUJĄ Z OBJAZDEM

Do świąt powinny zniknąć utrudnienia na ul. Mirowskiej, gdzie trwa jeszcze końcówka modernizacji ulicy. Dlatego z powodu prac budowlanych między ulicami Srebrną i Faradaya obowiązuje ruch jednokierunkowy, tylko w stronę centrum Częstochowy.

24 GRUDNIA URZĄD MIASTA BĘDZIE NIECZYNNY

Tegoroczna Wigilia będzie dla Urzędu Miasta Częstochowy dniem wolnym od pracy. Urząd będzie pracował normalnie w pozostałe dni robocze w okresie świąteczno-noworocznym.

AKCJA MYCIA WIAT PRZYSTANKOWYCH

Po raz trzeci w tym roku Miasto odświeża infrastrukturę przystankową. Pierwsze dwa były kompleksowe i objęły prawie 500 przystankowych wiat. Tym razem umytych zostanie 50 wiat w tych miejscach, gdzie dochodzi do największej wymiany pasażerów MPK.

CYBERPRZESTĘPCA TRAFIŁ DO ARESZTU

Policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą w Częstochowie zatrzymali w piątek mieszkańca 20-latka z województwa dolnośląskiego, który wspólnie z zatrzymanym w sierpniu 18-latkiem oszukał ponad 350 osób z całej Polski. Łupem oszustów padł wtedy towar o wartości ponad 90 tysięcy złotych. Na wniosek częstochowskiej prokuratury 20-latek na 3 miesiące trafił do aresztu. Grozi mu do 8 lat więzienia.

WCHODZĄ W ŻYCIE NOWE REGULACJE SANITARNE

Od 15 grudnia rząd RP zaostrza m.in. limity osób w lokalach gastronomicznych i hotelach. Zamknięte będą dyskoteki i kluby taneczne. Wyjątkiem będzie noc sylwestrowa.

JUŻ DZIAŁA ŚRODOWISKOWY DOM SAMOPOMOCY

W budynku przy ul. Nowowiejskiego 15 odbyło się oficjalne otwarcie nowego Środowiskowego Domu Samopomocy typu D. Prowadzenie ośrodka Miasto zleciło Stowarzyszeniu Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych, z Autyzmem i Zaburzeniami Pokrewnymi „Daj mi czas”.

MATKA Z 3 PROMILAMI WIOZŁA 1,5-ROCZNE DZIECKO

32-letnia mieszkanka Częstochowy została ujęta przez świadka po tym, jak chwiejnym krokiem wsiadła za kierownicę samochodu. Uwagę na siebie zwróciła nie tylko stanem upojenia alkoholowego, ale również tym, że opiekowała się wówczas swoją 1,5-roczną córeczką. Kobieta trafiła do policyjnego aresztu, a dzieckiem zajęła się babcia.

CZTERY OSOBY Z ZARZUTEM PROPAGOWANIA FASZYZMU

Cztery osoby usłyszały zarzuty propagowania faszyzmu w związku z niedzielnymi wydarzeniami na Jasnej Górze. Osoby związane z prawicową organizacją Rodacy Kamraci próbowali wejść na Jasną Górę z flagami, ale ich wejście zablokowała policja, której zdaniem symbole na flagach były niezgodne z prawem. Zatrzymano pięć osób, ale jednej z nich śledczy nie zdecydowali się postawić zarzutów.

24-LATEK WYPADŁ Z 10 PIĘTRA NA IMPREZIE

Częstochowska policja i prokuratura wyjaśniają sprawę śmierci 24-latka. Mężczyzna brał udział w imprezie. W pewnym momencie opuścił znajomych i wyskoczył z 10. piętra z bloku przy ulicy Witosa 3. 24-latek 15 grudnia obchodziłby swoje urodziny…

CBŚ ZLIKWIDOWAŁO FABRYKĘ SYNTETYCZNYCH NARKOTYKÓW

Centralne Biuro Śledcze Policji uderzyło w dużą grupę zajmującą się produkcją narkotyków w województwie śląskim. Zlikwidowano laboratorium narkotyków syntetycznych w powiecie zawierciańskim. Przedmioty służące do produkcji narkotyków znaleziono również w powiecie lublinieckim.

ZMARŁ LEKARZ POTRĄCONY PRZEZ BMW

Nie żyje 47-letni mężczyzna, który w połowie listopada został potrącony na pasach w Alei Kościuszki przez rozpędzone BMW. Mężczyzna zmarł wczoraj (8.12) wieczorem w szpitalu na Parkitce. 47- letni sprawca wypadku przebywa w areszcie.

MĘŻCZYZNA PRZEBRANY ZA MIKOŁAJA WBIŁ NOŻ KOBIECIE

Policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie ustalili, a następnie zatrzymali 78-letniego mężczyznę, który wczoraj przy ulicy Kopernika zaatakował i zranił 74-latkę, powodując śmiertelne obrażenia. Z uwagi na stan zdrowia, sprawca trafił do szpitala, gdzie pozostaje pod nadzorem policjantów.

KONIEC PRAC PRZY TRZECH TERMOMODERNIZACJACH

Zakończyły się prace dociepleniowe w Szkole Podstawowej nr 19 oraz miejskich przedszkolach – nr 7 i 36. Budynki będą tańsze w utrzymaniu i bardziej przyjazne środowisku. Tego rodzaju inwestycje to nie tylko nowe, estetyczne elewacje, ale często wymiana dachu, rynien, drzwi czy nawet dachów i chodników.

UKRADŁ 10 LITRÓW ALKOHOLU ZE SKLEPU

Naczelnik Wydziału Kryminalnego z Komisariatu I Policji w Częstochowie udowodnił, że policjantem jest przez całą dobę, nawet poza murami jednostki. Wczoraj błyskawicznie zareagował, gdy zauważył podjętą przez ochronę sklepu interwencję wobec stawiającego opór 42-letniego złodzieja. Dzięki pomocy policjanta mężczyzna, który ukradł prawie 10 litrów alkoholu usłyszał zarzuty i za swoje czyny odpowie teraz przed sądem.

POSZUKIWANY WPADŁ NA KRADZIEŻY SKLEPOWEJ

Policjanci z Komisariatu V Policji w Częstochowie zatrzymali 41-latka, który poszukiwany był za udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Mężczyzna wpadł po tym, jak w jednym ze sklepów ukradł towar wart blisko 200 złotych. 41-letni mieszkaniec Częstochowy trafił już do aresztu.

ZMIANA ORGANIZACJI RUCHU – PLAC DASZYŃSKIEGO

Od piątku 10 grudnia zostanie wprowadzona zmiana organizacji ruchu po południowej stronie placu Daszyńskiego, gdzie w części dotychczasowego parkingu będzie zlokalizowany nowy przystanek autobusów MPK. Do tego miejsca autobusy będą wjeżdżać z alei N.M.P. prosto na wschód w kierunku ul. Mirowskiej. Przy czym będzie to wjazd tylko dla pojazdów MPK.

NOWE OGRANICZENIA ZWIĄZANE Z EPIDEMIĄ

Na terenie kraju nadal występuje stan zagrożenia epidemicznego. Codzienny wzrost liczby zachorowań na COVID-19 i nowy wariant koronawirusa to przyczyna wprowadzenia nowych ograniczeń. Zakładajmy maski wszędzie tam, gdzie jesteśmy narażeni na zbyt bliski kontakt z innymi osobami. Stosujmy się do zaleceń sanitarnych i wspólnie dbajmy o bezpieczeństwo.

JEDEN PRZECHOWYWAŁ NARKOTYKI W LODÓWCE, INNY PRZEWOZIŁ JE ROWEREM

Policjanci z „szóstki” i kryminalni z Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie zatrzymali 2 mieszkańców Częstochowy w wieku 28 i 51 lat, którzy posiadali środki odurzające w postaci amfetaminy i marihuany. Mężczyźni usłyszeli już zarzuty. O ich dalszym losie zdecyduje teraz sąd.

122 NOWE BUDKI LĘGOWE DLA PTAKÓW

A to tylko liczba tych, które miasto zamontowało w tym roku dzięki Budżetowi Obywatelskiemu. Budek od kilku lat mocno przybywa. Miasto dokarmia też ptaki zimą.

ZMIANY W KOMUNIKACJI MIEJSKIEJ

Od piątku 10 grudnia br. zostaną wprowadzone zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. Dotyczą głównie przejazdu przez plac Daszyńskiego. Będą też niewielkie korekty godzin i nowe nazwy kilku przystanków.

Projekt programu Erasmus + „Delete H@te”!

Projekt programu Erasmus+ „Delete H@ate” w Częstochowie Częstochowskie stowarzyszenie zrzeszające młodzież Idea For Life, w sierpniu tego roku zrealizowało projekt o mowie nienawiści w internecie.

ŚWIĄTECZNY PLAC BIEGAŃSKIEGO

W piątek 3 grudnia na placu Biegańskiego rozbłysły tegoroczne zimowe dekoracje. Ich charakter nawiązuje do klimatu bajkowych podróży.

MAMY MOST REWOLUCJI 1905 ROKU

Decyzja Rady Miasta o nadaniu takiej nazwy mostowi to sposób na przywrócenie pamięci o tamtych wydarzeniach, łączących żądania pracownicze, socjalne z narodowościowymi. Częstochowa miała w nich swój udział.

WSPÓLNE UBIERANIE CHOINKI

W najbliższy poniedziałek, 6 grudnia, o godz. 11.00 na placu Orląt Lwowskich znowu będzie można – wspólnie z innymi – przystroić świąteczne drzewko.

ZAMKNIĘCIE SKRZYŻOWANIA ULIC TRAUGUTTA Z ŁÓDZKĄ

W związku postępującymi robotami przy budowie odwodnienia i przebudowie ul. Traugutta, w dniach 6 do 23 grudnia br. realizowany będzie kolejny etap prac polegający na budowie kanalizacji deszczowej na skrzyżowaniu ul. Traugutta z ul. Łódzką – informuje Miejski Zarząd Dróg w Częstochowie.

BUDOWA CHODNIKA I ŚCIEŻKI ROWEROWEJ WZDŁUŻ FIELDORFA-NILA

Dobiega końca inwestycja w dzielnicy Północ – modernizacja drogi pieszej i rowerowej wzdłuż ul. Fieldorfa-Nila na odcinku 600 m między Aleją Wyzwolenia a Promenadą Czesława Niemena. Zadanie jest realizowane w ramach Budżetu Obywatelskiego.

PROJEKT ZAOSTRZAJĄCY PRZEPISY ABORCYJNE ODRZUCONY

Sejm odrzucił w czwartek w pierwszym czytaniu obywatelski projekt ustawy całkowicie zakazującej aborcji. Projekt zakładał, że przerwanie ciąży może być traktowane jako zabójstwo. W związku z tym za jej dokonanie mogłoby grozić od 5 do 25 lat więzienia lub dożywocie.

PIJANE I AGRESYWNE KOBIETY POBIŁY POLICJANTÓW

Policjanci z Olsztyna zatrzymali dwie mieszkanki powiatu rybnickiego, które znieważyły i naruszyły ich nietykalność cielesną podczas interwencji w miejscu publicznym. Badanie na zawartość alkoholu wykazały, że były kompletnie pijane. Po wytrzeźwieniu w policyjnym areszcie usłyszały zarzuty. O ich dalszym losie zdecyduje teraz sąd.

MIROWSKA CZĘŚCIOWO PRZEJEZDNA OD ŚRODY

Jeszcze przed ostatecznym terminem zakończenia robót powróci – zgodnie z zapowiedziami MZD – częściowa przejezdność przez ul. Mirowską w obrębie tamtejszego placu budowy.

CZĘSTOCHOWSKI SZTAB WOŚP – NABÓR

Sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Częstochowie – jak informują lokalni organizatorzy – został już oficjalnie zarejestrowany. Otrzymał numer 6269. Jego siedziba będzie się mieścić przy ul. Dąbrowskiego 7.

NOWE OBOSTRZENIA OD 1 GRUDNIA

W związku z tym, że liczba zakażeń COVID-19 rośnie w zastraszającym tempie, rządzący zdecydowali się na wprowadzenie dodatkowych obostrzeń. Od 1 grudnia wprowadzone zostaną nowe limity i ma odbywać się więcej kontroli. Poza tym wydany zostanie zakaz lotów do siedmiu krajów Afryki.