PRZEZ FAŁSZYWEGO LEKARZA BEZ UPRAWNIEŃ ZMARŁY DWIE KOBIETY CHORE NA RAKA, ODPOWIE PRZED SĄDEM

Fałszywy lekarz, oskarżony o oszustwa i narażenie na bezpośrednie niebezpieczeństwo dwóch kobiet cierpiących na nowotwory, stanie przed Sądem Rejonowym Katowice-Wschód. Według ustaleń Prokuratury Rejonowej Katowice-Wschód, mężczyzna, choć pozbawiony jakichkolwiek uprawnień do leczenia, podając się za lekarza, zalecił pacjentkom zaprzestanie dotychczasowego leczenia i przyjęcie fałszywej terapii.

PIERWSZY W CZĘSTOCHOWIE ROBOT REHABILITACYJNY

W Centrum Opieki i Rehabilitacji ZDROWIE przy ul. Batalionów Chłopskich działa jedyny w Częstochowie robot rehabilitacyjny, który rewolucjonizuje proces terapeutyczny dla pacjentów po zabiegach ortopedycznych.

10 LUTEGO RUSZAJĄ WNIOSKI IN VITRO!

W nadchodzącą sobotę, w godzinach od 9 do 12, w siedzibie Urzędu Miasta przy ulicy Ślaskiej 11/13, ponownie otwarta będzie możliwość składania wniosków o miejskie dofinansowanie procedury zapłodnienia pozaustrojowego. Prezydent Krzysztof Matyjaszczyk zachęca pary oczekujące na swoje dzieci do skorzystania z tej inicjatywy.

CZY POWSTANIE SIEĆ DRÓG O ŁĄCZNEJ DŁUGOŚCI 240 KM DLA ROWERZYSTÓW?

Częstochowska sieć dróg dla rowerzystów stale jest rozbudowywana. Powstają kolejne inicjatywy na 2024 rok. Według deklaracji społecznego konsultanta ds. infrastruktury rowerowej, planowana jest nowa ścieżka rowerowa wzdłuż Alei Jana Pawła II, rozciągająca się od Rynku Wieluńskiego do ulicy Pułaskiego. Projekt ten ma na celu zwiększenie dostępności i bezpieczeństwa dla cyklistów.

KWALIFIKACJA WOJSKOWA W CZĘSTOCHOWIE OD 1 LUTEGO

Od 1 lutego do 30 kwietnia 2024 roku odbędzie się kwalifikacja wojskowa, ogłoszona przez Wojewodę Śląskiego, na obszarze Częstochowy. Osoby z miasta objęte kwalifikacją będą zobowiązane stawić się przed Powiatową Komisją Lekarską, działającą w budynku Urzędu Miasta przy ulicy Waszyngtona 5.

PIERWSZY UNIWERSYTECKI SZPITAL KLINICZNY W CZĘSTOCHOWIE?

Władze Uniwersytetu Jana Długosza oraz prezydent Częstochowy postanowili działać w celu stworzenia jednostki klinicznej, która miałaby służyć zarówno uczelni, miastu, jak i pacjentom oraz studentom kierunku lekarskiego UJD.

PIERWSZY PORÓD W WODZIE W HISTORII SZPITALA NA PARKITCE

W szpitalu na Parkitce od niedawna dostępna jest nowa opcja – poród w wodzie. Zgodnie z informacją udzieloną przez kierownictwo placówki, w poniedziałek, 22 stycznia, odbył się pierwszy taki poród. Maleństwo, chłopczyk o imieniu Milan, przyszedł na świat. W momencie narodzin mierzył 54 cm i ważył 3,6 kg.

NOWY CZŁONEK SZTABU MEDYCZNEGO W RAKÓW CZĘSTOCHOWA

Do sztabu medycznym pierwszego zespołu Rakowa Częstochowa dołączył niedawno Krzysztof Wdowik, rozpoczynając nowy etap swojej kariery w klubie. Krzysztof, wcześniej związany z Zagłębiem Sosnowiec, pełnił również funkcję fizjoterapeuty w sztabie reprezentacji Polski U-19.

MIASTO PODPISAŁO KONTRAKT Z HOSPICJUM NA 25 LAT

Miasto podpisało kontrakt z Stowarzyszeniem Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej na dzierżawę nieruchomości przy ul. Krakowskiej 45a na okres dwudziestu pięciu lat. Kluczowym warunkiem jest utrzymanie na tym terenie funkcji hospicjum.

POJEMNIKI NA PRZETERMINOWANE LEKI

Po 6 stycznia tego roku będzie możliwe skorzystanie z nowego systemu utylizacji przeterminowanych leków poprzez stałe punkty odbioru. Inicjatywę tę przygotowało Centrum Usług Komunalnych.

NOWE ŚWIADCZENIE WSPIERAJĄCE OD POCZĄTKU STYCZNIA

Od 1 stycznia 2024 roku wchodzi w życie ustawa o świadczeniu wspierającym, umożliwiając osobom zdecydowanym przez Wojewódzki Zespół do spraw Orzekania o Niepełnosprawności (WZON) na uzyskanie tego świadczenia przy poziomie wsparcia wynoszącym od 70 do 100 punktów. Warunki uzyskania świadczenia obejmują m.in. ukończenie 18 lat, obywatelstwo polskie lub europejskie, legalne zamieszkanie w Polsce oraz posiadanie decyzji WZON.

NOWY DYREKTOR MIEJSKIEGO SZPITALA ZESPOLONEGO

Wojciech Konieczny, dotychczasowy dyrektor Miejskiego Szpitala Zespolonego oraz senator RP, został mianowany wiceministrem zdrowia, co skutkowało złożeniem rezygnacji z zajmowanego stanowiska w szpitalu. Jego obowiązki przejęła Małgorzata Guzik, dotychczasowa zastępczyni dyrektora, która tymczasowo pełni funkcję dyrektora.

NOWY WIELOFUNKCYJNY TOR NA PÓŁNOCY

W ramach innowacyjnego projektu Budżetu Obywatelskiego, mieszkańcy dzielnicy Północ zyskali dostęp do wielofunkcyjnego toru przeszkód, który stanowi idealne miejsce do treningu i rywalizacji. Nowa konstrukcja, zlokalizowana na skwerze pomiędzy ulicami Fieldorfa-Nila a Pużaka, skupia się na rozwijaniu umiejętności pokonywania przeszkód, inspirując się popularnymi biegami przeszkodowymi takimi jak Runmageddon czy Barbarian Race, a także zawodami Ninja.

MAMMOBUS JUŻ W STYCZNIU

17, 18 oraz 19 stycznia mieszkańcy Częstochowy będą mieli ponownie okazję skorzystać z usług mammobusu. Bezpłatne badania mammograficzne dla pań w przedziale wiekowym od 45 do 74 lat zostaną zrealizowane przez firmę LUX MED.

NOWE DEFIBRYLATORY

Zakład Gospodarki Mieszkaniowej TBS w Częstochowie zainwestował w bezpieczeństwo swoich pracowników, nabywając siedem nowoczesnych defibrylatorów, oznaczanych popularnie literkami AED. Te kluczowe urządzenia zostały wprowadzone do wyposażenia budynku dyrekcji oraz sześciu oddziałów eksploatacji, mieszczących się przy al. Niepodległości 27, ul. Łukasińskiego 26, ul. Orlik – Rückemanna 35/37, ul. Wały Dwernickiego 101/105, ul. Nowowiejskiego 26 i ul. Tuwima 6.

BASENY W CZĘSTOCHOWIE OTWARTE OD 1 CZERWCA

Urząd miasta w Częstochowie informuje, że od 1 czerwca w mieście ma otworzyć się część basenów. Jest to świetna informacja dla osób korzystających z pływalni

SEJM PRZYJĄŁ KRAJOWY PLAN ODBUDOWY

Posłowie zagłosowali w wtorkowy wieczór za przyjęciem ustawy dotyczącej ratyfikacji decyzji Rady Europejskiej w sprawie zwiększenia zasobów własnych Unii Europejskiej (czyli powszechnie znanego Funduszu Odbudowy). Za

RZĄD ZAPOWIEDZIAŁ NOWE OBOSTRZENIA

Ograniczenia w sklepach i przemieszczaniu się, zamknięte zakłady fryzjerskie, kosmetyczne, przedszkola, żłobki, markety meblowe i budowlane oraz obiekty sportowe. To nowe obostrzenia obowiązujące od 27