PIERWSZY BIZNES- WSPARCIE W STARCIE

Nawet do pół miliona dla przedsiębiorczych! Firmy z branży gastronomicznej, hotelarskiej, turystycznej i kulturalnej mogą uzyskać wysokie dotacje bezzwrotne.

MŁODZIEŻOWY SEJMIK ZACZYNA NOWĄ KADENCJĘ

Młodzieżowy Sejmik Województwa Śląskiego łączy różne środowiska młodzieżowe.Jego zadaniem jest upowszechnianie idei samorządności, kształtowanie poczucia odpowiedzialności obywatelskiej, a także włączanie ludzi młodych w szeroko rozumiane

RAPORT O STANIE MIASTA

Prezydent Krzysztof Matyjaszczyk przedstawił radnym raport o stanie miasta. To dokument za 2023 rok, który zbiera i podsumowuje najważniejsze dane dotyczące działań samorządu w sferze finansowej, samorządowej, społecznej oraz gospodarczej.

UMOWA KOALICYJNA PODPISANA

Wczoraj w Urzędzie Miasta prezydent Krzysztof Matyjaszczyk spotkał się z przedstawicielami Koalicji Obywatelskiej i Nowej Lewicy, by wspólnie ogłosić, że w tej kadencji samorządu będą razem działać dla dobra mieszkanek i mieszkańców miasta

WYGASZANIE DECYZJI O REJESTRACJI POJAZDÓW

22 lipca 2023 roku w życie weszły przepisy prawa, na mocy których do 10 czerwca 2024 samochody bez ważnego OC i badania technicznego (od minimum 10 lat) zostaną automatycznie wyrejestrowane.

”BUGAJSKA BIS” PODPISANA

Miasto podpisało umowę na realizację projektu i budowy tzw. Bugajskiej bis, z wsparciem finansowym z Funduszu Inwestycji Strategicznych

SKOŃCZYŁY SIĘ PIENIĄDZE NA PENSJE! HUTA CZĘSTOCHOWA ”STOI”.

Pracownicy huty w Częstochowie zostali skierowani na przymusowy urlop. Pod znakiem zapytania staje również wypłata ich pensji. Kryzys w branży spowodował, że Huta Liberty Częstochowa musiała zawiesić swoją produkcję. W obliczu tej sytuacji prezydent Częstochowy zwrócił się apelem do rządu o pomoc.

WYBORY SAMORZĄDOWE 2024: OKRĘG 6

7 kwietnia 2024 roku odbędą się wybory samorządowe, w których Polacy zdecydują o składzie Sejmików Województw, Rad Powiatów, Rad Gmin oraz wybiorą prezydentów i burmistrzów miast.

”CZAS NA STAŻ”

Miasto ogłosiło rozpoczęcie naboru do nowego programu stażowego dla uczniów szkół technicznych i branżowych, który obejmie blisko tysiąc osób z 16 szkół i 43 kierunków kształcenia.

APEL PREZYDENTA KRZYSZTOFA MATYJASZCZYKA

Krzysztof Matyjaszczyk wystosował apel do Posłanek i Posłów Sejmu RP w dniu 8 marca. W swoim wystąpieniu odniósł się do obietnic złożonych w czasie kampanii wyborczej dotyczących fundamentalnych praw kobiet.

PROTEST ROLNIKÓW, SPORE UTRUDNIENIA W MIEŚCIE (WIDEO)

Protestujący rolnicy znowu wyjechali na drogi powiatu częstochowskiego oraz ulice miasta Częstochowy, gromadząc około 600 ciągników w samym sercu miasta. Ich liczba obejmowała nie tylko rolników z obszaru powiatu częstochowskiego, ale także z powiatów myszkowskiego, lublinieckiego i kłobuckiego.

PREZYDENT MATYJASZCZYK POINFORMOWAŁ, ŻE WYSTARTUJE Z KOMITETU LEWICY

Krzysztof Matyjaszczyk, urzędujący prezydent Częstochowy z ramienia Lewicy ogłosił w poniedziałek swój udział w nadchodzących wyborach samorządowych, deklarując walkę o kolejną kadencję na stanowisku prezydenta. Jego kandydatura zostanie zgłoszona przez komitet Lewicy.

KANDYDAT KO STARTUJE NA PREZYDENTA CZĘSTOCHOWY

Radny z partii KO, Łukasz Banaś, ogłosił swój start w wyborach na prezydenta Częstochowy, zgodnie z informacją przekazaną przez lokalnych przedstawicieli partii. Wśród jego obietnic wyborczych znajdują się propozycje takie jak bezpłatne badania profilaktyczne, darmowa komunikacja dla uczących się dzieci oraz budowa stadionu dla klubu Raków.

KOMITET ”WSPÓLNIE DLA CZĘSTOCHOWY. KRZYSZTOF MATYJASZCZYK” CHOCIAŻ PREZYDENT NIE PODJĄŁ JESZCZE DECYZJI

W Częstochowie powołano komitet o nazwie „Wspólnie dla Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk” w kontekście zbliżających się wyborów samorządowych. Choć nazwisko obecnego prezydenta miasta (Lewica), który pełni tę funkcję od 2010 roku, znajduje się w nazwie komitetu, to jednak nie ogłosił on jeszcze swojego udziału w wyborach ani nie ujawnił, z którego komitetu będzie startował.

HENRYK KIEPURA: CHCEMY ZMIENIAĆ, A NIE WPROWADZAĆ REWOLUCJE W OŚWIACIE

Sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji, Henryk Kiepura, zaznacza, że dąży do zmian w polskiej oświacie, ale nie za wszelką cenę. W wywiadzie podkreśla, że zmiany są potrzebne, ale nie koniecznie rewolucyjne. Kluczowym elementem tych zmian jest podniesienie prestiżu nauczyciela oraz zwiększenie subwencji na oświatę.

KOBIETY W CENTRUM: WALKA Z LUKĄ PŁACOWĄ

Dnia 11 lutego, członkinie oraz sympatycy stowarzyszenia ”Kobiet w Centrum” wspólnie zorganizowali wydarzenie mające na celu zwrócenie uwagi na problem luki płacowej, który nadal dotyka wiele krajów, w tym Polskę.

KOLUMNY POJAZDÓW WOJSKOWYCH W CZĘSTOCHOWIE

Od poniedziałku 12 lutego do końca maja na drogach w Częstochowie, ale również na terenie niemal całego kraju oczekuje się zwiększonego ruchu kolumn pojazdów wojskowych związanych z planowanymi wojskowymi ćwiczeniami o kryptonimach STEADFAST DEFENDER-24 i DRAGON-24, które zostały zaplanowane zgodnie z tegorocznym programem szkolenia Sił Zbrojnych RP.

UWAGA! STRAJK ROLNIKÓW (09.02), MOŻLIWE UTRUDNIENIA NA DK43 I DW494

W nadchodzący piątek, 9 lutego, na obszarze powiatu kłobuckiego planowane są protesty rolników, co może prowadzić do znacznego utrudnienia i opóźnienia ruchu pojazdów na dwóch ważnych trasach komunikacyjnych. Prognozowane utrudnienia w ruchu drogowym będą szczególnie dotkliwe w godzinach od 9:00 do 14:00.

KWALIFIKACJA WOJSKOWA W CZĘSTOCHOWIE OD 1 LUTEGO

Od 1 lutego do 30 kwietnia 2024 roku odbędzie się kwalifikacja wojskowa, ogłoszona przez Wojewodę Śląskiego, na obszarze Częstochowy. Osoby z miasta objęte kwalifikacją będą zobowiązane stawić się przed Powiatową Komisją Lekarską, działającą w budynku Urzędu Miasta przy ulicy Waszyngtona 5.

UKRAIŃCY STRACĄ 800 PLUS, CZY SŁUSZNIE?

Zgodnie z doniesieniami „Rzeczpospolitej”, od września uchodźcy z Ukrainy mogą stracić uprawnienia do tego świadczenia. Rząd zamierza opracować nowe zasady pomocy w tej kwestii.

PIELGRZYMKA PSL DO CZĘSTOCHOWY

W dniu 20 stycznia członkowie Polskiego Stronnictwa Ludowego (PSL) wyruszyli do Częstochowy, aby uczestniczyć w II Ogólnopolskiej Pielgrzymce Środowisk Ludowych. Wydarzenie to miało szczególne znaczenie w kontekście obchodów 150. rocznicy urodzin Wincentego Witosa, wybitnego działacza ludowego, który odegrał istotną rolę w polskiej historii.

WIELKIE STRAJKI W STOLICY – KAMIŃSKI I WĄSIK W ARESZCIE

Tysiące osób zorganizowało protest przed Pałacem Prezydenckim po zatrzymaniu Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Również przed Komendą Rejonową Policji przy ul. Grenadierów w Warszawie odbyła się manifestacja, w której uczestniczył m.in. Jarosław Kaczyński. Kamiński i Wąsik zostali zatrzymani przez policję w Pałacu Prezydenckim.

OD DZIŚ NOWA PŁACA MINIMALNA

Od dziś (01.01.2024). minimalne wynagrodzenie za pracę zostało podniesione do kwoty 4242 zł, a stawka godzinowa to 27,70 zł. To pierwsza z planowanych podwyżek płacy minimalnej w tym roku. Kolejna zaplanowana jest na lipiec, kiedy to minimalne wynagrodzenie wyniesie 4300 zł, a stawka godzinowa wzrośnie do 28,10 zł.

HENRYK KIEPURA Z POWIATU KŁOBUCKIEGO WICEMINISTREM EDUKACJI NARODOWEJ

Henryk Kiepura, doświadczony Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, właśnie został mianowany na stanowisko Sekretarza Stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki. Informację tę podzielił z publicznością na swoim profilu na Facebooku, wyrażając wdzięczność za zaufanie oraz obiecując ciężką pracę.

RZĄD MA ZAMIAR ZIGNOROWAĆ INICJATYWĘ PREZYDENTA?

W rozmowie z „Gazetą Wyborczą”, jeden z wiceministrów w rządzie Donalda Tuska zapewnił, że sytuacja jest pod kontrolą. Zaznaczył, że prezydent nie ma roli w kreowaniu polityki finansowej państwa ani w układaniu prac Sejmu. Te słowa są odpowiedzią na weto prezydenckie i naciski ze strony Andrzeja Dudy, aby marszałkowie Sejmu i Senatu zwołali posiedzenia przed końcem roku.

BUDŻET WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO

Województwo Śląskie staje na progu kolejnego roku z rekordowym budżetem, który wynosi imponujące 3 miliardy 565 milionów 211 tysięcy złotych. To nie tylko najwyższa kwota w historii naszego województwa, ale także obietnica dynamicznego rozwoju, inwestycji w infrastrukturę oraz projekty z zakresu ekologii i innowacji.

JAROSŁAW KACZYNSKI UDERZA W PREZYDENTA ANDRZEJA DUDĘ

W ostatnich doniesieniach medialnych pojawiła się krytyka ze strony prezesa Prawa i Sprawiedliwości, Jarosława Kaczyńskiego, skierowana w stronę prezydenta Andrzeja Dudy. Kaczyński publicznie oskarżył Dudę o „brak aktywności” w kwestii sytuacji w mediach publicznych, sugerując jednocześnie, że prezydent mógłby interweniować zdecydowanie, co doprowadziłoby do szybkiego zakończenia sporu.

ZMIANY W TVP – NOWE ”WIADOMOŚCI”

W środę wieczorem widzowie mieli okazję zobaczyć nietypowe „Wiadomości” TVP, gdzie o godzinie 19:30 Marek Czyż przedstawił oświadczenie, zapowiadając swoją rolę jako nowego prowadzącego. W trakcie tego komunikatu podkreślił, że widzowie mają prawo oczekiwać wyjaśnień związanych ze zmianami w programie.

TRZECIA DROGA Z REKORDOWYM POPARCIEM

Według najnowszego sondażu United Surveys na zlecenie Wirtualnej Polski, dwie główne partie – PiS i KO – notują spadek poparcia, podczas gdy Trzecia Droga, czyli wyborcze porozumienie Polski 2050 i PSL, odnotowuje wzrost.

SEJM PRZYJĄŁ KRAJOWY PLAN ODBUDOWY

Posłowie zagłosowali w wtorkowy wieczór za przyjęciem ustawy dotyczącej ratyfikacji decyzji Rady Europejskiej w sprawie zwiększenia zasobów własnych Unii Europejskiej (czyli powszechnie znanego Funduszu Odbudowy). Za

RZĄD ZAPOWIEDZIAŁ NOWE OBOSTRZENIA

Ograniczenia w sklepach i przemieszczaniu się, zamknięte zakłady fryzjerskie, kosmetyczne, przedszkola, żłobki, markety meblowe i budowlane oraz obiekty sportowe. To nowe obostrzenia obowiązujące od 27