Szkic Michała Anioła potwierdzony jako autentyczny

Reklama

Dzisiaj w multimedialnej Kaplicy Sykstyńskiej przy ul. Oleńki ogłoszono odnalezienie szkicu "Sądu Ostatecznego".

W niezwykłej uroczystości w multimedialnej Kaplicy Sykstyńskiej przy ul. Oleńki ogłoszono sensacyjne odkrycie szkicu „Sądu Ostatecznego”, który prawdopodobnie stworzył sam Michał Anioł. Po pięciu latach intensywnych badań i analiz, dokonanych przez ekspertów z różnych dziedzin, dzieło to przypisane zostało temu wybitnemu artyście renesansu. Odnaleziony szkic znajduje się w posiadaniu polskiego kolekcjonera, który zakupił go na aukcji w Szwajcarii jako nieopisany rysunek.

Organizatorami premiery tego odkrycia był Dom Emisyjny Manuscriptum wraz z Gdańskim Kantorem Sztuki. Komentując całą sytuację, prof. Jerzy Miziołek, czołowy europejski znawca twórczości Michała Anioła, podzielił się opinią na temat odnalezionego szkicu. Uczestnikom wydarzenia przedstawiono dowody autentyczności, po czym zaprezentowano kopię dzieła.

Szkic, będący podstawą do fresku w Kaplicy Sykstyńskiej, pojawił się na aukcji w Domu Aukcyjnym Koller w Szwajcarii w 2019 roku. Rysunek wykonany jest na pergaminie z użyciem cienkiego piórka i brązowego tuszu. Choć początkowo przypisywano autorstwo Giulio Clovio, po dalszych konsultacjach w Gdańskim Kantorze Sztuki, polski kolekcjoner zdecydował się na kompleksowe badania naukowe.

Za analizy ikonograficzne, historyczne i stylistyczne odpowiadał prof. Juliusz A. Chrościcki z Uniwersytetu Warszawskiego przy współpracy z dr Katarzyną Krzyżagórską-Pisarek z Londynu. Dodatkowo, konserwatorsko-technologiczne badania oraz analizy spektroskopowe i mikroskopowe przeprowadził zespół ekspertów, w tym prof. Tomasz Kozielec z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz prof. Tomasz Łojewski z AGH w Krakowie.

W trakcie badań uwagę zwrócono na specyficzną technikę wykonania charakterystyczną dla Michała Anioła oraz wyjątkowe cechy kompozycji szkicu. Użycie rzadko stosowanego w tamtych czasach pergaminu, żelazowo-galusowowy atrament typowy dla epoki Michała Anioła, a także precyzja anatomicznych detali dodatkowo podkreślają, że szkic mógł wyjść spod ręki Buonarottiego. Badania nad wpływem szkicu na dzieła innych artystów, takie jak ryciny Monogramisty CBS i Martina Roty, potwierdzają jego rozpoznawalność i znaczenie w kręgach artystycznych tamtych czasów.

Wszystkie te elementy prowadzą do hipotezy, że odkryty szkic jest wczesną koncepcją fresku „Sąd Ostateczny” z Kaplicy Sykstyńskiej i może być dziełem Michelangelo di Lodovico Buonarroti Simoni.

Źródło: Urząd Miasta Częstochowy

Foto: Grzegorz Skowronek/UM

Udostępnij post:

Reklama

Obowiązek zgłoszenia schronu lub ukrycia

Właściciele i zarządcy budowli ochronnych w Częstochowie muszą zgłosić je do Urzędu Miasta do 1 kwietnia 2025 roku zgodnie z nową ustawą o ochronie ludności.

Nowa nawierzchnia na Rondzie Mickiewicza

Prace nad przedłużeniem ul. 1 Maja do ul. Krakowskiej w Częstochowie postępują, a po zakończeniu inwestycji ruch w centrum miasta znacznie się poprawi.

Rozpoznajesz tego mężczyznę?

Policja poszukuje mężczyzny, który podczas Dni Konopisk uderzył 15-letniego chłopca, prosząc o pomoc w jego identyfikacji.

Zastępczy przystanek Srebrna-Rondo

Uruchomiony będzie zastępczy przystanek dla linii 26 i skorygowana trasa objazdowa, obejmująca m.in. al. Kościuszki i al. Najświętszej Maryi Panny.