Proces wznawiania działalności Huty Częstochowa rozpoczął się w listopadzie 2024 roku. Węglokoks podpisał wtedy umowę dzierżawy z syndykiem masy upadłościowej. Kolejne miesiące wypełniły intensywne działania – od zimnego rozruchu urządzeń w grudniu, poprzez próbne wytopy w styczniu, aż po uruchomienie pełnego cyklu produkcyjnego. Sama spółka określa ten moment jako ,,historyczny nie tylko dla zakładu, ale i dla całego polskiego przemysłu stalowego”.
– To ogromny sukces całego zespołu, który dzięki swojemu doświadczeniu i determinacji zrealizował wszystkie kluczowe etapy zgodnie z harmonogramem. Huta Częstochowa to zakład z wyjątkowym potencjałem, a naszym celem jest jego pełne wykorzystanie w najbliższych latach – podkreśla Adrian Sienicki, prezes Huty Częstochowa i wiceprezes Węglokoks S.A.
Wznowienie produkcji Huty Częstochowa ma strategiczne znaczenie dla krajowego przemysłu. Zakład – będący jednym z największych producentów blach grubych w Polsce – dysponuje instalacjami do produkcji stali w technologii łukowego pieca elektrycznego. Może dostarczać stal zarówno na rynek krajowy, jak i eksportowy, wspierając kluczowe sektory – m.in. przemysł obronny, energetyczny czy budownictwo. Projekt od samego początku wspierało Ministerstwo Przemysłu i Ministerstwo Aktywów Państwowych, co dało mocne fundamenty do jego realizacji, a o jego wadze świadczy także fakt, że dołączyła do niego Agencja Rozwoju Przemysłu.
Wznowienie działalności huty oznacza też stabilność zatrudnienia dla ponad 900 pracowników, którzy pomimo trudności zakładu pozostali mu wierni, a o uregulowanie zaległości finansowych wobec nich także zadbał Węglokoks.
– Nareszcie ludzie wrócili do pracy, a zakład zaczął produkcję – cieszy się prezydent Krzysztof Matyjaszczyk. – Mam nadzieję, że huta zostanie uznana za zakład strategiczny – taki, w którym spokojnie się pracuje, bo przed nim spokojna przyszłość i pewność zamówień na jego produkty. Dziękuję wszystkim osobom, instytucjom, politykom zaangażowanym w to, aby sprawy huty poszły w dobrym kierunku. Dziękuję też związkom zawodowym za odpowiedzialną postawę – za to, że byli orędownikami huty wszędzie, także na spotkaniu ze mną czy z Radą Miasta.
Produkcja stali w technologii łukowego pieca elektrycznego jest mniej emisyjna niż tradycyjne metody wielkopiecowe i wpisuje się w strategię dekarbonizacji przemysłu.
W dniu oficjalnego przywrócenia produkcji w hucie zorganizowano konferencję prasową, w której wziął udział także prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk. W spotkaniu z mediami aktywny udział wzięli Minister Przemysłu Marzena Czarnecka, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych Robert Kropiwnicki, Minister Zdrowia, a także posłanka z Częstochowy Izabela Leszczyna, Marszałek Województwa Śląskiego Wojciech Saługa, prezes Zarządu Węglokoks S.A. Tomasz Ślęzak oraz Wiceprezes Zarządu Węglokoks S.A. i Prezes Zarządu Huty Częstochowa Adrian Sienicki.
Gośćmi inauguracji produkcji byli także dwaj zastępcy prezydenta Częstochowy – Łukasz Kot i Łukasz Pabiś, Wiceprezes Zarządu Polskie Sieci Energetyczne S.A. Agnieszka Okońska, Prezes Zarządu PGNiG Obrót Detaliczny Sp. z o.o. (Grupa Orlen) Beata Kurdelska, Prezes Zarządu Tauron Polska Energia S.A. Grzegorz Lot, Wiceprezes Zarządu Węglokoks S.A. Agnieszka Walter oraz Dyrektor Produkcji Huty Częstochowa Jarosław Huptyś.
.
Źródło: UM
Foto: Łukasz Kolewiński/UM

