Do uporządkowania spraw właścicielskich w rejonie budynku częstochowskiego dworca miało dojść już w minionym roku, ale z uwagi na zmianę regulacji prawnych dotyczących gruntów kolejowych, PKP uzyskało zgodę na zamianę dopiero niedawno.
Na mocy aktu notarialnego Częstochowa nabyła 23 września prawo użytkowania wieczystego działki stanowiącej część placu Rady Europy (o powierzchni 0,2 ha), a jednocześnie zbyło prawo własności trzech działek, na których stoi część budynku dworca PKP (o powierzchni 0,13 ha). Zamiana kończy długoletnie negocjacje między miastem i państwową spółką. Regulacja umożliwi zarówno miastu, jak i PKP realizację potencjalnych inwestycji, a także prowadzenie praw porządkowych w celu zagospodarowania przestrzeni publicznej otoczenia dworca.
W ostatecznym rozliczeniu miasto zapłaci spółce 136,1 tys. zł, czyli kwotę, która wynika z różnicy wartości zamienianych nieruchomości z uwzględnieniem podatku VAT, zaliczeniem własności nakładów oraz wynagrodzenia za służebność przesyłu.
Częstochowa planuje na placu Rady Europy zmiany umożliwiające jego „zieloną” rewitalizację, a jednocześnie lepszą integrację różnych rodzajów transportu (indywidualnego i zbiorowego). Plac jest jedną z trzech lokalizacji ujętych w projekcie modernizacji miejskich przestrzeni i tworzenia centrów przesiadkowych (obok Gombrowicza-Promenady Niemena oraz Przyjemnej-Gościnnej), w którym miasto stara się o blisko 36 mln zł unijnego dofinansowania.
Z kolei PKP od dłuższego czasu ma zamiar budowy nowego, bardziej funkcjonalnego głównego dworca kolejowego w Częstochowie.
ŹRÓDŁO: UM Częstochowy
FOTO: Na pierwszej grafice przedstawiono obrys działek będących przedmiotem zamiany.
Wizualizacje przedstawiają wybraną koncepcję „zielonych” zmian na placu Rady Europy.
BYŁY WICEPREZYDENT CZĘSTOCHOWY Z ZARZUTAMI KORUPCYJNYMI
Bartłomiej S. wicemarszałek woj. śląskiego, byłego wiceprezydent Częstochowy z dwoma zarzutami korupcyjnymi.