Wystawa „Znaki Czasu” w Konduktorowni

Reklama

Dziś o godzinie 19:00 w Konduktorowni w Częstochowie odbędzie się otwarcie wystawy "Znaki czasu", prezentującej różnorodne formy polskiej sztuki współczesnej, w tym malarstwo, grafikę i wideo.

Dziś o godzinie 19:00 odbędzie się otwarcie wielkiej wystawy prac częstochowskiej Zachęty w Konduktorowni. Wystawa obejmuje różnorodne formy artystyczne, takie jak malarstwo, grafika, rysunek, fotografia i wideo. To atrakcja dla miłośników kultury i sztuki, szczególnie w okresie po zakończeniu wystawy sztuki współczesnej zorganizowanej przez Muzeum Częstochowskie w Pawilonie Wystawowym.

Organizatorem nowej wystawy jest Regionalne Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych w Częstochowie. Prezentowana Regionalna Kolekcja Sztuki Współczesnej składa się z dzieł 42 artystów, w tym 18 pochodzących z Częstochowy. Kolekcja ilustruje różnorodność trendów w polskiej sztuce współczesnej oraz podkreśla znaczenie artystów związanych z Częstochową. Na co dzień dzieła te są częścią zbiorów w renomowanych muzeach, galeriach, a także w prywatnych kolekcjach. Pomimo planów na rozszerzenie zbioru o rzeźby i instalacje, brak środków finansowych uniemożliwił dalszy rozwój w tym kierunku.

Kolekcja zaczęła się rozwijać już na początku istnienia Towarzystwa pod przewodnictwem Piotra Głowackiego. Udało się pozyskać siedem dotacji z Narodowego Centrum Kultury, a także wsparcie finansowe z Województwa Śląskiego i Miasta Częstochowy. Warto zauważyć, że rysunek Tadeusza Kantora z cyklu „Ludzie wyjedzeni przez piasek” został przekazany do kolekcji przez Waldemara Dąbrowskiego, ówczesnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Tytuł wystawy, „Znaki czasu”, nawiązuje do dynamicznych zmian ostatnich trzech dekad, związanych z transformacją gospodarczą i społeczną. W tych warunkach artyści zadawali fundamentalne pytania dotyczące natury człowieka, jego relacji ze światem i samym sobą. Ekspozycja prezentuje różnorodność artystycznych wypowiedzi.

Podczas otwarcia, które odbędzie się dzisiaj przy ul. Piłsudskiego 34/36, zaplanowana jest także muzyczna impresja „Laboratorium dźwięku – Łozowski – Czyż – Zyzik”, inspirowana zbiorami Zachęty i przygotowana specjalnie na tę okazję przez Andrzeja „Hary’ego” Łozowskiego.

Na wystawie będzie można zobaczyć prace artystów takich jak Beata Bebel-Karankiewicz, Tadeusz Boruta, Elżbieta Chodorowska, Wojciech Ćwiertniewicz, i wielu innych. To wydarzenie stanowi wyjątkową okazję do zapoznania się z różnorodnymi nurtami sztuki współczesnej w Polsce.

Źródło& foto: Urząd Miasta Częstochowy

Udostępnij post:

Reklama

Nie używaj telefonu na przejściu!

Policja przypomina pieszym o zakazie korzystania z telefonów na przejściach dla pieszych, aby zwiększyć bezpieczeństwo i uniknąć wypadków.

Wygraj PlayStation!

Już w najbliższą niedzielę kolejny mecz na stadionie przy Limanowskiego, w którym Raków Częstochowa zmierzy się z Legią Warszawa. Raków Częstochowa razem z STS przygotowali dla

Srebrny sukces Częstochowy w Taekwondo

8 i 9 marca w Eindhoven odbył się turniej Dutch Open G2, który zgromadził aż 1300 zawodników z całego świata, nie zabrakło „naszych” – Natana Kantorysińskiego i Glorii Perygi.