Wyjątkowy stulatek

Reklama

Eugeniusz Ryl, zasłużony inżynier i działacz społeczny, obchodził setne urodziny, a jego wkład w społeczność Częstochowy został uhonorowany licznymi odznaczeniami i wpisem do "Księgi Zasłużonych Działaczy NOT".

Eugeniusz Ryl, wybitny inżynier i działacz społeczny, świętował niedawno swoje setne urodziny. Z tej wyjątkowej okazji, reprezentanci mieszkańców, prezydent Krzysztof Matyjaszczyk i kierownik Urzędu Stanu Cywilnego Rafał Bednarz, złożyli jubilatowi serdeczne życzenia.

 

Eugeniusz Ryl urodził się 29 grudnia 1924 roku w Siedliszczu. Podczas II wojny światowej był członkiem Armii Krajowej na Kielecczyźnie i uczestniczył w akcji „Burza” jako żołnierz IV Pułku Piechoty. W 1948 roku, Koło Byłych Żołnierzy AK w Londynie odznaczyło go Medalem Wojska Polskiego oraz Krzyżem Armii Krajowej.

 

Po wojnie, w 1954 roku, ukończył studia na Politechnice Wrocławskiej na kierunku Inżynieria Sanitarna. Jego kariera zawodowa rozpoczęła się w Państwowym Przedsiębiorstwie Budowlanym we Wrocławiu, a następnie kontynuował pracę w Biurze Projektów Budownictwa Komunalnego w tym samym mieście. W 1956 roku został przeniesiony do Częstochowy, gdzie objął funkcję starszego projektanta, a później kierownika Pracowni Uzbrojeń Terenu w Miastoprojekcie Częstochowa.

 

Jego profesjonalna ścieżka obejmowała wiele ważnych stanowisk, m.in. zastępcy dyrektora Miejskiego Przedsiębiorstwa Robót Wodno-Kanalizacyjnych i Drogowych oraz dyrektora naczelnego Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów. Do czasu przejścia na emeryturę w 1981 roku, pełnił jeszcze funkcję dyrektora Wydziału Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska Urzędu Wojewódzkiego w Częstochowie, a następnie dyrektora naczelnego Ośrodka Badań i Kontroli Środowiska. Po przejściu na emeryturę kontynuował pracę w Spółdzielni „Metalurg”.

 

Eugeniusz Ryl swoją działalność społeczną rozpoczął w 1954 roku, angażując się w Polskim Zrzeszeniu Inżynierów i Techników Sanitarnych. Po powołaniu Oddziału PZITS w Częstochowie w 1962 roku, został członkiem jego Zarządu, pełnił funkcję prezesa oraz wiceprezesa częstochowskiego oddziału. W 1994 roku otrzymał tytuł „Członka Honorowego PZITS”. Eugeniusz Ryl od 1998 roku angażuje się również w prace Zarządu Głównego PZITS oraz Komisji Historycznej.

 

Jego wkład w działalność Naczelnej Organizacji Technicznej w Częstochowie zaczęła się w 1978 roku, gdzie piastował m.in. stanowisko wiceprzewodniczącego Rady Wojewódzkiej NOT oraz przewodniczącego Komisji Rewizyjnej i Komisji Historii Ruchu Stowarzyszeniowego i Odznaczeń.

 

Eugeniusz Ryl aktywnie współpracuje także z węgierską Organizacją Inżynierów Sanitarnych MTESZ i Stowarzyszeniem Inżynierów Polskich na Litwie. Dzięki swojej pracy i zaangażowaniu społecznościowemu, został wyróżniony wieloma odznaczeniami, w tym Złotą Odznaką „Za Zasługi dla Województwa Katowickiego” i „Za Zasługi dla Województwa Częstochowskiego”. Jego nazwisko widnieje w „Księdze Zasłużonych Działaczy NOT w Częstochowie”, co jest dowodem uznania dla jego znaczącego wkładu w rozwój techniczny i społeczny regionu.

 

Źródło &foto: Urząd Miasta Częstochowy

Udostępnij post:

Reklama

Obowiązek zgłoszenia schronu lub ukrycia

Właściciele i zarządcy budowli ochronnych w Częstochowie muszą zgłosić je do Urzędu Miasta do 1 kwietnia 2025 roku zgodnie z nową ustawą o ochronie ludności.

Młodzieżowy spektakl „Sekret” o uzależnieniach

Młodzież uczestnicząca w programie profilaktycznym „Przyszłość a Ty” zaprezentuje 21 marca 2025 roku w Częstochowie spektakl „Sekret” w reżyserii Grzegorza Jacha, poruszający problematykę uzależnień wśród młodych ludzi.

Zastępczy przystanek Srebrna-Rondo

Uruchomiony będzie zastępczy przystanek dla linii 26 i skorygowana trasa objazdowa, obejmująca m.in. al. Kościuszki i al. Najświętszej Maryi Panny.

Srebrny sukces Częstochowy w Taekwondo

8 i 9 marca w Eindhoven odbył się turniej Dutch Open G2, który zgromadził aż 1300 zawodników z całego świata, nie zabrakło „naszych” – Natana Kantorysińskiego i Glorii Perygi.