”WAŻNA INWESTYCJA PROEKOLOGICZNA W KOMUNALNYCH BUDYNKACH” – ZAPOWIADA KRZYSZTOF MATYJASZCZYK

Fortum, miasto Częstochowa i Zakład Gospodarki Mieszkaniowej „TBS” podjęły zobowiązanie w sprawie rozwoju sieci ciepłowniczej poprzez przyłączenie do niej budynków mieszkalnych i szkoły w okolicy ul. Krakowskiej 80. Głównym celem jest poprawa jakości życia mieszkańców.

Naszym głównym celem jest dbałość o czyste środowisko – powiedział Piotr Górnik, prezes Fortum w Polsce.

Rozwój sieci ciepłowniczej wpływa korzystnie na jakość powietrza. Im więcej budynków zostanie podłączonych, tym mniejsza będzie emisja zanieczyszczeń, które stanowią istotny element smogu, zarówno w Częstochowie, jak i w całym kraju.

Zgodnie z listem intencyjnym, strony zamierzają współpracować w celu podłączenia do sieci ciepłowniczej 111 mieszkań z 8 bloków mieszkalnych oraz szkoły.

– To będzie ważna inwestycja proekologiczna w komunalnych budynkach oraz włączenie w sieć ciepłowniczą Zespołu Szkół im. Reymonta –  mówi prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk. – Działania na rzecz przyłączania do sieci kolejnych budynków i osiedli to bardzo istotny element realizacji naszego planu gospodarki niskoemisyjnej. Wierzę, że już wkrótce pomogą w tych działaniach także środki europejskie z obecnego unijnego „rozdania”.

W Urzędzie Miasta trwa obecnie nabór wniosków na miejskie eko-dotacje, w tym na wymianę domowych źródeł ciepła dla mieszkańców, w ramach działań antysmogowych.

Fortum od dłuższego czasu inwestuje w rozbudowę i unowocześnianie sieci ciepłowniczej w Częstochowie. Jest to jedna z najskuteczniejszych metod walki ze smogiem, pochodzącym głównie z tzw. niskiej emisji. Poprzez zmianę indywidualnych źródeł ciepła na bardziej ekologiczne, jak również poprzez modernizację istniejących instalacji, firma przyczynia się do poprawy jakości powietrza w mieście. Od początku 2023 roku zrealizowano ponad 3,5 km nowych podłączeń i zmodernizowano 600 metrów istniejących, co stanowi inwestycję o wartości blisko 7,5 mln złotych.

List intencyjny w sprawie Krakowskiej 80 został podpisany 25 marca w dawnej częstochowskiej „Konduktorowni” przez prezesa Fortum Piotra Górnika, zastępcę prezydenta miasta Piotra Grzybowskiego oraz prezesa ZGM TBS w Częstochowie Pawła Koniecznego.

ŹRÓDŁO: UM CZĘSTOCHOWA

Udostępnij post:

WYGASZANIE DECYZJI O REJESTRACJI POJAZDÓW

22 lipca 2023 roku w życie weszły przepisy prawa, na mocy których do 10 czerwca 2024 samochody bez ważnego OC i badania technicznego (od minimum 10 lat) zostaną automatycznie wyrejestrowane.

PREMIERA FILMU „STACJA GNASZYN”

Premiera filmu Stacja Gnaszyn! Odjazd odbędzie się dziś -24 maja 2024 o godzinie 17 w Szkole Podstawowej nr 11 im. Marii Dąbrowskiej w Częstochowie. Nie czekajcie, zarezerwujcie sobie czas w kalendarzu!