”WAŻNA INWESTYCJA PROEKOLOGICZNA W KOMUNALNYCH BUDYNKACH” – ZAPOWIADA KRZYSZTOF MATYJASZCZYK

Reklama

Fortum, miasto Częstochowa i Zakład Gospodarki Mieszkaniowej „TBS” podjęły zobowiązanie w sprawie rozwoju sieci ciepłowniczej poprzez przyłączenie do niej budynków mieszkalnych i szkoły w okolicy ul. Krakowskiej 80. Głównym celem jest poprawa jakości życia mieszkańców.

Naszym głównym celem jest dbałość o czyste środowisko – powiedział Piotr Górnik, prezes Fortum w Polsce.

Rozwój sieci ciepłowniczej wpływa korzystnie na jakość powietrza. Im więcej budynków zostanie podłączonych, tym mniejsza będzie emisja zanieczyszczeń, które stanowią istotny element smogu, zarówno w Częstochowie, jak i w całym kraju.

Zgodnie z listem intencyjnym, strony zamierzają współpracować w celu podłączenia do sieci ciepłowniczej 111 mieszkań z 8 bloków mieszkalnych oraz szkoły.

– To będzie ważna inwestycja proekologiczna w komunalnych budynkach oraz włączenie w sieć ciepłowniczą Zespołu Szkół im. Reymonta –  mówi prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk. – Działania na rzecz przyłączania do sieci kolejnych budynków i osiedli to bardzo istotny element realizacji naszego planu gospodarki niskoemisyjnej. Wierzę, że już wkrótce pomogą w tych działaniach także środki europejskie z obecnego unijnego „rozdania”.

W Urzędzie Miasta trwa obecnie nabór wniosków na miejskie eko-dotacje, w tym na wymianę domowych źródeł ciepła dla mieszkańców, w ramach działań antysmogowych.

Fortum od dłuższego czasu inwestuje w rozbudowę i unowocześnianie sieci ciepłowniczej w Częstochowie. Jest to jedna z najskuteczniejszych metod walki ze smogiem, pochodzącym głównie z tzw. niskiej emisji. Poprzez zmianę indywidualnych źródeł ciepła na bardziej ekologiczne, jak również poprzez modernizację istniejących instalacji, firma przyczynia się do poprawy jakości powietrza w mieście. Od początku 2023 roku zrealizowano ponad 3,5 km nowych podłączeń i zmodernizowano 600 metrów istniejących, co stanowi inwestycję o wartości blisko 7,5 mln złotych.

List intencyjny w sprawie Krakowskiej 80 został podpisany 25 marca w dawnej częstochowskiej „Konduktorowni” przez prezesa Fortum Piotra Górnika, zastępcę prezydenta miasta Piotra Grzybowskiego oraz prezesa ZGM TBS w Częstochowie Pawła Koniecznego.

ŹRÓDŁO: UM CZĘSTOCHOWA

Udostępnij post:

Reklama

Młodzieżowy spektakl „Sekret” o uzależnieniach

Młodzież uczestnicząca w programie profilaktycznym „Przyszłość a Ty” zaprezentuje 21 marca 2025 roku w Częstochowie spektakl „Sekret” w reżyserii Grzegorza Jacha, poruszający problematykę uzależnień wśród młodych ludzi.

Srebrny sukces Częstochowy w Taekwondo

8 i 9 marca w Eindhoven odbył się turniej Dutch Open G2, który zgromadził aż 1300 zawodników z całego świata, nie zabrakło „naszych” – Natana Kantorysińskiego i Glorii Perygi.

Obowiązek zgłoszenia schronu lub ukrycia

Właściciele i zarządcy budowli ochronnych w Częstochowie muszą zgłosić je do Urzędu Miasta do 1 kwietnia 2025 roku zgodnie z nową ustawą o ochronie ludności.

Zastępczy przystanek Srebrna-Rondo

Uruchomiony będzie zastępczy przystanek dla linii 26 i skorygowana trasa objazdowa, obejmująca m.in. al. Kościuszki i al. Najświętszej Maryi Panny.