Watykańskie freski na wyciągnięcie ręki

Reklama

W Częstochowie otwarto immersyjną wystawę prezentującą multimedialną replikę wnętrza Kaplicy Sykstyńskiej, umożliwiającą pełne zanurzenie w sztukę renesansową.

W Częstochowie otwarto multimedialną wystawę „Kaplica Sykstyńska. Dziedzictwo”, która pozwala odwiedzającym na pełne zanurzenie się w artystycznym splendorze renesansowych malowideł Kaplicy Sykstyńskiej. Wydarzenie to zostało oficjalnie otwarte 10 lutego i jest inicjatywą Domu Emisyjnego Manuscriptum, mającą na celu promocję europejskiego dziedzictwa renesansowego. Wcześniej wystawa była prezentowana wyłącznie w Warszawie i Krakowie.

Wystawa zlokalizowana jest w wielkich namiotach na parkingu Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji pod Jasną Górą. Zwiedzanie podzielono na trzy etapy, które przygotowują uczestników do pełnej immersji w wizualnym bogactwie Kaplicy Sykstyńskiej. Pierwszy etap to pokaz filmu o historii Kaplicy i zdobiących jej ściany freskach, głównie dziełach Michała Anioła. Drugi etap skupia się na ciekawostkach dotyczących dokumentacji malowideł, obejmujących wszystkie ich detale, pozwalających na ich idealną rekonstrukcję w razie uszkodzeń. W ostatnim etapie widzowie wchodzą do replikowanego wnętrza Kaplicy, stworzonego na podstawie fotografii używanych do konserwacji. Cała wystawa zajmuje około godziny.

Realizacja tego projektu była możliwa dzięki pracy niemal stuosobowej ekipy, złożonej głównie z fotografów, którzy wykonali 250 tysięcy wysokorozdzielczych fotografii, rejestrując nawet kilkucentymetrowe fragmenty fresków. Wnętrze Kaplicy jest odwzorowane w skali 1:1, a 39 projektorów tworzy obraz na największym ekranie na europejskim kontynencie, obejmującym cztery ściany i sufit.

Wystawa w Częstochowie jest możliwa dzięki współpracy organizatorów z Miastem, które zapewniło lokalizację przy ul. Oleńki 10/16, oraz patronatowi Klasztoru na Jasnej Górze i Uniwersytetu Jana Długosza.

Bilety w dni powszednie są tańsze niż w weekendy, przewidziano także specjalne oferty dla rodzin oraz możliwość rezerwacji grupowych. Szczegóły cennika można znaleźć na stronie internetowej organizatorów. Wystawa pozostanie w Częstochowie co najmniej do końca października.

Źródło: Urząd Miasta Częstochowy

Foto: Marek Tęcza Fotografia

Udostępnij post:

Reklama

Młodzieżowy spektakl „Sekret” o uzależnieniach

Młodzież uczestnicząca w programie profilaktycznym „Przyszłość a Ty” zaprezentuje 21 marca 2025 roku w Częstochowie spektakl „Sekret” w reżyserii Grzegorza Jacha, poruszający problematykę uzależnień wśród młodych ludzi.

Srebrny sukces Częstochowy w Taekwondo

8 i 9 marca w Eindhoven odbył się turniej Dutch Open G2, który zgromadził aż 1300 zawodników z całego świata, nie zabrakło „naszych” – Natana Kantorysińskiego i Glorii Perygi.

Zastępczy przystanek Srebrna-Rondo

Uruchomiony będzie zastępczy przystanek dla linii 26 i skorygowana trasa objazdowa, obejmująca m.in. al. Kościuszki i al. Najświętszej Maryi Panny.

Obowiązek zgłoszenia schronu lub ukrycia

Właściciele i zarządcy budowli ochronnych w Częstochowie muszą zgłosić je do Urzędu Miasta do 1 kwietnia 2025 roku zgodnie z nową ustawą o ochronie ludności.