W TYM ROKU BUDŻET NA IN VITRO WZROŚNIE (AŻ 5 MLN WIĘCEJ)

W tym roku samorząd będzie wykorzystywał środki z poprzedniego roku, które nie zostały uruchomione, oraz zwiększył limit wydatków na ten cel w bieżącym roku o 5 mln zł, osiągając kwotę 10 mln zł.

Zmiany w wieloletniej prognozie finansowej regionu zostały wprowadzone celem zapewnienia niezbędnych środków do realizacji programu polityki zdrowotnej w 2024 r. Decyzja o finansowaniu programu in vitro została podjęta przez Sejmik Woj. Śląskiego w styczniu ubiegłego roku, z kwotą ponad 20 mln zł na cztery lata.

Program ma na celu wspieranie par z regionu, które borykają się z niepłodnością. Zgodnie z uzasadnieniem programu, niepłodność dotyka nawet 15-20 proc. par w wieku prokreacyjnym w Polsce, co stanowi około 1,5 mln osób. Około 2 proc. z nich wymaga leczenia in vitro, co oznacza roczną potrzebę wsparcia dla około 30 tys. par.

W uzasadnieniu podkreślono również, że problem niepłodności dotyczy także mieszkańców województwa śląskiego, a szacunkowa liczba par dotkniętych tym problemem wynosi około 75,5 tys.

Szef sejmikowej komisji budżetu, skarbu i finansów, Marek Kopel, zaznaczył, że decyzja o zwiększeniu limitu wydatków wynikała z konieczności zabezpieczenia środków na realizację programu in vitro w 2024 r. Pomimo unieważnienia dwóch poprzednich konkursów na realizację programu, nowa dokumentacja programu ewoluowała, a środki przeniesione z poprzedniego roku umożliwią wsparcie większej liczby par w bieżącym roku.

ŹRÓDŁO: MEDIA

Udostępnij post:

OSTATNIA SZANSA DLA RAKOWA. ”MECZ O WSZYSTKO – AWANAS ALBO ODPADAMY”

Raków Częstochowa, mimo bycia mistrzem Polski, obecnie zajmuje dopiero szóste miejsce w tabeli PKO Ekstraklasy. Dla drużyny z Częstochowy ostatnią nadzieją na zagraniczne puchary może być Fortuna Puchar Polski. W nadchodzącym wtorkowym starciu, Raków będzie rywalizować z Piastem Gliwice.