Mural na elewacji Szkoły Podstawowej nr 11 – w adekwatnym miejscu, bo od strony przyszkolnego boiska – jest efektem współpracy placówki zarówno z częstochowskim klubem, jak i z uniwersytetem. Jako że dzieło jest zarazem pracą licencjacką, trzeba było ją też obronić – i obrona ta miała miejsce na wolnym powietrzu, tuż obok malowidła, z pełną powagą, której wymaga taka akademicka procedura. Zarówno w naszym mieście, jak i w całej Polsce taka plenerowa obrona pracy to ciągle sytuacja chyba dość niecodzienna.
Na muralu widać m.in. rycerza z czerwono-niebieską tarczą – figurę świetnie znaną społeczności kibicowskiej częstochowskiego klubu. Autorem jest Krystian Nalewajka, student kierunku Malarstwo i Malarstwo w Urbanistyce i Architekturze na UJD. Młody artysta pracował pod kierunkiem prof. Jarosława Kweclicha oraz mgr. Tadeusza Koseli – wykładowców Wydziału Sztuki, Katedry Malarstwa UJD.
Szkoła w dzielnicy Gnaszyn zyskała w ten sposób element zachęcający dzieci i młodzież do aktywności. Tworzenie murali na szkolnych budynkach jest jednym ze sposobów na kreowanie przyjaznej przestrzeni – zarazem takiej, z którą przynajmniej spora część szkolnej społeczności będzie się silniej identyfikować. Murale nanosi się na elewacje, ale i na ściany wewnątrz szkół – w korytarzach i salach. Placówki umieszczają na murach wizerunki swojego patrona lub patronki; w szkolnych bibliotekach murale zachęcają do sięgania po książki, zdejmując z ujętych w programach lektur odium nudy i przykrego obowiązku. Bywa, że np. zachęcają do zgłębiania niesłusznie budzących postrach przedmiotów ścisłych albo same są… pomocą dydaktyczną – pomagają opanować mapę świata albo nazwy chemicznych pierwiastków. Czasem wystarczy, że sprzyjają po prostu dobrostanowi dzieci i młodzieży. Zaobserwowano, że np. malarskie reprezentacje przyrody, zieleni, zwierząt żyjących w naturalnym środowisku dobrze wpływają na zdrowie psychiczne młodych ludzi, łagodząc niepokoje czy stany depresyjne.
na zdjęciach: mural na SP nr 11, jego autor oraz obrona pracy dyplomowej (fot. ze strony Uniwersytetu Jana Długosza)
ŹRÓDŁO: UM Częstochowy