RZĄD MA ZAMIAR ZIGNOROWAĆ INICJATYWĘ PREZYDENTA?

W rozmowie z "Gazetą Wyborczą", jeden z wiceministrów w rządzie Donalda Tuska zapewnił, że sytuacja jest pod kontrolą. Zaznaczył, że prezydent nie ma roli w kreowaniu polityki finansowej państwa ani w układaniu prac Sejmu. Te słowa są odpowiedzią na weto prezydenckie i naciski ze strony Andrzeja Dudy, aby marszałkowie Sejmu i Senatu zwołali posiedzenia przed końcem roku.

Prezydent Andrzej Duda przedstawił w środę, 27 grudnia, własny projekt ustawy, gwarantujący podwyżki dla nauczycieli, policjantów, żołnierzy i pracowników sektora budżetowego. Odrzucił propozycję rządu, która zawierała zapis dotyczący alokacji 3 miliardów złotych na rzecz TVP, Polskiego Radia i PAP. Duda argumentował, że nie może wyrazić zgody na to, z uwagi na rażące łamanie konstytucji i zasad demokratycznego państwa prawa. Podkreślił, że media publiczne należy najpierw rzetelnie naprawić zgodnie z prawem.

Wcześniej Jarosław Kaczyński zarzucił prezydentowi bierność w kwestii mediów publicznych, a premier Donald Tusk uspokajał, że rząd jest w stanie sobie z tym poradzić.

Prezydent Duda pragnie, aby marszałkowie Sejmu i Senatu zwołali posiedzenia jeszcze przed nowym rokiem, jednak wicemarszałek Piotr Zgorzelski wyklucza taką możliwość. Stwierdził, że marszałek Hołownia już wcześniej ustalił termin posiedzenia na 10 i 11 stycznia, i nie przewiduje zmiany tego harmonogramu. Wicemarszałek dodatkowo podkreślił, że prezydent nie będzie wpływał na ustalanie harmonogramu prac Sejmu.

ŹRÓDŁO: ONET

Udostępnij post:

RAKÓW CZĘSTOCHOWA BEZ GOLA W MECZU ZE STALĄ MIELEC

Raków Częstochowa, aktualny mistrz Polski, nadal boryka się z problemami formy. Podopieczni trenera Dawida Szwargi zakończyli wyjazdowe starcie w Mielcu przeciwko Stali z niedosytem – mecz zakończył się bez bramek.

PRAWIE MILION ZŁOTYCH PRZEZNACZONO NA WSPARCIE DZIAŁKOWCÓW

Już od dziewięciu lat Miasto kontynuuje finansowe wsparcie dla inwestycji w Rodzinnych Ogrodach Działkowych na obszarze miasta, udzielając dotacji na projekty poprawiające infrastrukturę ROD. Program będzie kontynuowany również w bieżącym roku, z możliwością składania wniosków do końca kwietnia.