Politechnika Częstochowska wzbogaciła swoje zasoby dydaktyczne o innowacyjne urządzenie – zrobotyzowanego psa, czyli czworonożną platformę kroczącą. Dzięki dofinansowaniu w wysokości 79 tysięcy złotych, Wydział Inżynierii Mechanicznej stał się posiadaczem tej zaawansowanej technologii, uzupełnionej o laserowy system skanowania.
Zrobotyzowany pies, którym dysponuje uczelnia, jest wyposażony w cztery zaawansowane kończyny, które umożliwiają mu precyzyjne poruszanie się. Ważnym elementem jego konstrukcji jest laserowy system skanowania otoczenia XT16 LiDAR, pozwalający na analizę przestrzeni w czasie rzeczywistym. Ponadto, RoboPies może być programowany do autonomicznego poruszania się w różnych warunkach użytkowych.
Zastosowanie nowego urządzenia na Politechnice Częstochowskiej jest wszechstronne. Będzie on wykorzystywany w zajęciach dydaktycznych realizowanych w Katedrze Technologii i Automatyzacji, a także posłuży do promowania nauk technicznych wśród młodzieży odwiedzającej Wydział. Ponadto, robopies będzie elementem pokazów dla przyszłych studentów.
Pomysł, który stał za tym nowym nabytkiem, został zgłoszony przez dr. hab. inż. Przemysława Postawę, profesora Politechniki Częstochowskiej. Projekt zdobył uznanie w ramach programu STEM realizowanego przez firmę TIMKEN Polska, ciesząc się również aprobatą w Polsce i podczas drugiego etapu oceny, który odbył się w Stanach Zjednoczonych.
Na profilu Politechniki Częstochowskiej trwa konkurs na imię dla RoboPsa.
Źródło: Urząd Miasta Częstochowy
Foto: Politechnika Częstochowska


