PRZEŁOMOWY ROK W WALCE ZE SMOGIEM. WYMIANY ”KOPCIUCHÓW”.

Śląsk prowadzi w wymianie kopciuchów, wynika to z raportu Polskiego Alarmu Smogowego, który analizował wnioski z lat 2019-2022 dotyczące wszystkich programów dotacyjnych.

Badano trzy województwa: śląskie, małopolskie oraz mazowieckie. W regionie złożono ponad 150 tysięcy wniosków, co stanowi tyle samo co łącznie w Małopolsce i na Mazowszu.

Najbardziej aktywne miasta to Katowice, Rybnik, Wodzisław Śląski i Jastrzębie-Zdrój. Natomiast mniejszą aktywność w wymianie pieców odnotowano w Jaworznie, Częstochowie i Bielsku-Białej. Najmniej aktywne gminy to: Krupski Młyn, Koszarawa i Irządze.

Obecny rok jest przełomowy w walce ze smogiem. Kopciuchy zostały zakazane już w niemal połowie kraju zgodnie z uchwałą antysmogową z 2017 roku. Zakaz dotyczy kotłów eksploatowanych od 5 do 10 lat od daty produkcji, co oznacza, że korzystanie z kotłów wyprodukowanych w latach 2007-2012 jest nielegalne. Właściciele domów, którzy będą kontynuować używanie kotłów na węgiel, mogą ponieść dotkliwe kary nawet do pięciu tysięcy złotych. Szacuje się, że w regionie nadal wymienić należy od dwustu do nawet pół miliona kotłów.

ŹRÓDŁO: MEDIA

Udostępnij post:

PREMIERA FILMU „STACJA GNASZYN”

Premiera filmu Stacja Gnaszyn! Odjazd odbędzie się dziś -24 maja 2024 o godzinie 17 w Szkole Podstawowej nr 11 im. Marii Dąbrowskiej w Częstochowie. Nie czekajcie, zarezerwujcie sobie czas w kalendarzu!

DNI OTWARTE W MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej przy okazji XVI Częstochowskich Dni Rodziny organizuje cykl konsultacji związanych z oferowanymi tam formami pomocy, w tym także pieczy zastępczej.

OBJAZDY MPK- NAPRAWA RONDA PRAW KOBIET

W związku z prowadzeniem przez Miejski Zarząd Dróg w Częstochowie naprawy gwarancyjnej na rondzie Praw Kobiet przy ulicy Pułaskiego, w dniach 23-28 maja, autobusy linii 15, 23 i 37 kursować będą objazdami.