PREZYDENT PODPISAŁ USTAWĘ LEGALNOŚCI POBYTU UKRAIŃSKICH UCHODŹCÓW

Prezydent Andrzej Duda zatwierdził ustawę dotyczącą wsparcia obywateli Ukrainy, która, między innymi, przewiduje przedłużenie legalności pobytu ukraińskich uchodźców wojennych do 30 czerwca 2024 roku - ogłosiła Kancelaria Prezydenta.

„Prezydent Andrzej Duda podpisał Ustawę o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w kontekście konfliktu zbrojnego na terytorium Ukrainy, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych” – podano w komunikacie Kancelarii Prezydenta.

Ta ustawa wynika z decyzji Rady Unii Europejskiej, która wydłużyła tymczasową ochronę dla ukraińskich uchodźców do 4 marca 2025 roku. Zgodnie z nowelizacją, legalność pobytu ukraińskich uchodźców wojennych przedłuża się do 30 czerwca bieżącego roku. Obecnie obywatele Ukrainy mogą legalnie przebywać w Polsce, jeśli przybyli w okresie od 24 lutego 2022 roku do 4 marca 2024 roku.

Ustawa wprowadza także zmiany, które wydłużają do 28 miesięcy okres, w którym obywatel Ukrainy, który uzyskał kwalifikacje lekarza lub lekarza dentysty poza terytorium państw członkowskich UE, może uzyskać zgodę na wykonywanie zawodu lekarza lub lekarza dentysty, oraz prawo do warunkowego wykonywania tego zawodu.

Ponadto, ustawa wprowadza zmiany w ustawach o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o podatku dochodowym od osób prawnych, przedłużając preferencyjne stawki podatkowe związane z przeciwdziałaniem skutkom działań wojennych na terytorium Ukrainy na rok 2024.

ŹRÓDŁO: MEDIA

Udostępnij post:

WYGASZANIE DECYZJI O REJESTRACJI POJAZDÓW

22 lipca 2023 roku w życie weszły przepisy prawa, na mocy których do 10 czerwca 2024 samochody bez ważnego OC i badania technicznego (od minimum 10 lat) zostaną automatycznie wyrejestrowane.