PREZYDENT CZĘSTOCHOWY POWOŁUJE NOWYCH ZASTĘPCÓW

Reklama

Krzysztof Matyjaszczyk powołał 2 zastępców prezydenta: Łukasza Pabisia z Koalicji Obywatelskiej oraz Łukasza Kota z Nowej Lewicy.

Łukasz Pabiś zastąpił Bartłomieja Sabata, który został wicemarszałkiem województwa, a Łukasz Kot przejął w zeszłym tygodniu obowiązki Piotra Grzybowskiego, który jest obecnie prezesem Regionalnego Funduszu Gospodarczego w Częstochowie.

Ryszard Stefaniak i Jarosław Marszałek będą kontynuować pracę, co oznacza, że Krzysztof Matyjaszczyk będzie miał  czterech zastępców.  

Zgodnie z analizą prawną, którą dysponuje Urząd Miasta, liczba zastępców prezydenta jest uzależniona od całkowitej liczby mieszkańców. Tę ustala się według najbardziej zobiektywizowanego wskaźnika, czyli danych Głównego Urzędu Statystycznego. Zgodnie z danymi statystyki publicznej Częstochowa ma nadal ponad 200 tys. mieszkańców.
Ustawa o samorządzie gminnym precyzuje, że w takiej sytuacji w mieście może być czterech zastępców.
Nieco inaczej obliczana jest liczba radnych. W tym przypadku – według Kodeksu Wyborczego – jest ona uzależniona od liczby wyborców ustalonej w Centralnym Rejestrze Wyborców. Ten oparty jest na danych z ewidencji ludności i obejmuje osoby zameldowane w mieście na pobyt stały oraz przypisane do stałego obwodu głosowania. Stąd w Częstochowie mamy obecnie 25 a nie 28 radnych.

Sylwetki nowych zastępców prezydenta Częstochowy:

Łukasz Kot – społecznik, rowerzysta, Radny Miasta Częstochowy VI,VII i VIII kadencji, wiceprzewodniczący Rady Miasta Częstochowy VIII Kadencji.
Społeczny konsultant ds. komunikacji pieszej i rowerowej w Częstochowie od roku 2014, Przewodniczący Zespołu CzęstoZielona od roku 2020. Zawodowo związany z gospodarką odpadami oraz utrzymaniem zieleni. Ostatnio naczelnik w Centrum Usług Komunalnych w Częstochowie (od roku 2020). Absolwent studiów MBA. Prywatnie zakochany w górach, rowerach i triathlonie.

Łukasz Pabiś – ukończył technikum ekonomiczne przy Zespole Szkół im. J. Kochanowskiego w Częstochowie. Dwukrotnie nagradzany stypendium Prezesa Rady Ministrów, finalista Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej. Absolwent finansów i rachunkowości na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach (I st.) oraz zarządzania instytucjami publicznymi i samorządowymi  na Politechnice Częstochowskiej (II st.). Za swoją pracę magisterską „Wpływ Rad Dzielnic na kreowanie polityki miasta” (2014) otrzymał nagrodę III stopnia Prezydenta Miasta Częstochowy w konkursie na najlepszą pracę magisterską. W latach 2007-2019 pracował w Biurze Poselskim Izabeli Leszczyny, w którym początkowo pełnił funkcję asystenta, a następnie dyrektora biura. Następnie, w latach 2019-2023 był zastępca dyrektora ds. administracyjno-gospodarczych w Muzeum Częstochowskim. Ostatni rok przed objęciem stanowiska pracował w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Częstochowie na stanowisku zastępcy dyrektora. W latach 2007-2015 był członkiem Rady Dzielnicy Raków, w której pełnił kolejno funkcje członka zarządu, sekretarza, a następnie przewodniczącego. W ostatnich wyborach zdobył mandat Radnego Miasta w okręgu obejmującym swoim zasięgiem Raków, Ostatni Grosz i Wrzosowiak. Prywatnie jest mężem Idy i tatą Nikodema, Tymona i Matyldy. Kolarz amator – bierze udział wyścigach szosowych, gravelowych i maratonach MTB. Stara się żyć zgodnie z zasadami slow life – zachowywać równowagę między rodziną, pracą a pasją oraz w harmonii ze środowiskiem naturalnym.

 

ŹRÓDŁO & FOTO: UM Częstochowy

Udostępnij post:

Reklama