PORZUCILI 21 TYSIĘCY TON NIEBEZPIECZNYCH ODPADÓW

Ogłoszono kolejne postawienie zarzutów w ramach rozbudowanego śledztwa dotyczącego tzw. mafii śmieciowej. Policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie, prowadzący to wielowątkowe dochodzenie od 2018 roku, przedstawili prokuratorskie zarzuty pięciu osobom w wieku od 27 do 58 lat. Całe śledztwo obejmuje już 70 podejrzanych i 40 miejsc porzucenia odpadów, a jego nadzór sprawuje Prokuratura Regionalna w Katowicach.

Podczas przesłuchania, które odbyło się 18 grudnia 2023 r. w Prokuraturze Regionalnej w Katowicach, pięć osób usłyszało zarzuty związane z ich udziałem w zorganizowanych grupach przestępczych. Te grupy, kierowane przez Jacka B. i Radosława W., miały na celu popełnianie przestępstw przeciwko bezpieczeństwu powszechnemu, ochronie środowiska, mieniu oraz przeciwko wiarygodności dokumentów.

Podejrzanym zarzucono ułatwianie pozostałym członkom grupy porzucenia ponad 21 tysięcy ton odpadów niebezpiecznych, w tym z przemysłu chemicznego, petrochemicznego, farbiarskiego, lakierniczego, motoryzacyjnego i produkcji materiałów wybuchowych. Prokuratura twierdzi, że proceder ten polegał na wystawianiu fałszywych kart przekazania opadów, potwierdzających fikcyjne przyjęcie odpadów przez podmioty gospodarcze nieprowadzące rzeczywistej działalności w zakresie gospodarowania odpadami.

Zatrzymania podejrzanych przeprowadzono przy współpracy policjantów ze specjalnej grupy dochodzeniowo-śledczej oraz Departamentu Zwalczania Przestępczości Środowiskowej Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Trzech z zatrzymanych objęto 3-miesięcznym aresztem, natomiast wobec dwóch zastosowano środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym.

ŹRÓDŁO/FOTO: POLICJA ŚLĄSKA CZESTOCHOWA 

Udostępnij post:

PRZETARG NA MODERNIZACJĘ LODOWISKA

Modernizacja lodowiska- to zadanie zostało wybrane przez mieszkańców do realizacji ze środków miejskich w ramach Budżetu Obywatelskiego.