Procedura uzyskania świadczenia obejmuje dwuetapowy proces. Pierwszym etapem jest uzyskanie decyzji WZON ustalającej poziom potrzeby wsparcia, na okres nie dłuższy niż 7 lat. Drugim etapem jest złożenie elektronicznego wniosku do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) o wypłatę świadczenia wspierającego, które może wynosić od 40 do 220 proc. aktualnej renty socjalnej.
Ustawa weszła w życie od 1 stycznia 2024, z pewnymi wyjątkami, a poziomy wsparcia zmieniają się stopniowo w latach kolejnych. Świadczenie wspierające nie będzie przysługiwać osobom umieszczonym w różnych placówkach, uprawnionym za granicą do podobnych świadczeń, ani w przypadku osób wymagających opieki.
Wprowadzone zmiany dotyczą również świadczenia pielęgnacyjnego, które od 1 stycznia 2024 będzie przysługiwać opiekunom sprawującym opiekę nad dziećmi z niepełnosprawnościami w wieku do 18 lat, bez ograniczeń w aktywności zawodowej. Nowe przepisy rozszerzają również krąg osób uprawnionych do tego świadczenia, umożliwiając korzystanie z niego jednocześnie wobec wielu podopiecznych.
ŹRÓDŁO: UM CZESTOCHOWA