NOWE MIASTO W WOJEWÓDZTWIE ŚLĄSKIM

Wraz z nadejściem północy pierwszego stycznia pojawiło się nowe miasto na mapie w województwie śląskim - Przyrów, położony w powiecie częstochowskim.

1 stycznia 2024 roku, poniedziałek, to dzień, w którym Przyrów powrócił na mapę województwa śląskiego, odzyskując status miejski utracony ponad 150 lat temu ze względu na udział w powstaniu styczniowym.

Decyzją premiera Mateusza Morawieckiego z 31 lipca 2023 roku Przyrów oficjalnie odzyskał prawa miejskie. Były premier podpisał wówczas rozporządzenie dotyczące ustalenia granic niektórych gmin i miast, nadania statusu miejskiego niektórym miejscowościom, zmiany nazwy gminy oraz siedziby władz gminy.

Wojewoda Marek Wójcik wyraził swoje zadowolenie z powrotu Przyrowa do grona miast, mówiąc: „Cieszę się, że po tak długim czasie Przyrów ponownie zyskuje status miasta. Nadanie praw miejskich to zmiana, która może znacząco wpłynąć na rozwój całej gminy. Trzymam kciuki!”

FOTO: GMINA PRZYRÓW

Udostępnij post:

MĘŻCZYZNA BIEGAŁ PO STARYM MIEŚCIE Z MACZETĄ!

Strażnicy miejscy zatrzymali jednego z mężczyzn, który na Starym Mieście w Częstochowie machał 50-centymetrową maczetą. Oprócz maczety znaleziono przy nim również 20-centymetrowy nóż.