-1.2°C Częstochowa

POCZĄTEK PRZESADZANIA DRZEW Z ALEI WOJSKA POLSKIEGO

W czwartek rozpoczął się proces przesadzania drzew z objętego przebudową odcinka DK-91 w Częstochowie. Na początek jest to 7 klonów rosnących do tej pory przy alei Wojska Polskiego 114. Po sąsiedzku nadal trwa wbijanie pali pod konstrukcję nowej estakady na wysokości skrzyżowania alei Wojska Polskiego z aleją Pokoju.     

Kilkunastoletnie drzewa są przesadzane, z pomocą specjalistycznego sprzętu, na ulicę Makuszyńskiego (w dzielnicy Północ). W sumie z terenu inwestycji związanej z przebudową alei Wojska Polskiego do przesadzenia w inne miejsce w mieście wyznaczonych zostało ok. 120 drzew, które – z uwagi na zakres zaplanowanych prac – nie będą mogły rosnąć tam, gdzie dotychczas.

Będą to drzewa w różnym wieku (od kilkunastu do dwudziestu kilku lat) i o różnej grubości (od ok. 20 do ponad 50 cm). Nowe życie dostaną takie gatunki jak: klon polny elsrijk, klon emerald queen, dęby czerwone, sosny czarne, klon pospolity globosum i głóg pośredni. Trwają analizy terenowe specjalistów od zieleni, po których liczba przesadzeń może się zwiększyć o kolejnych kilkanaście/kilkadziesiąt sztuk. Chodzi o część drzew starszych o grubszych pniach (nawet powyżej 30 lat życia i obwodzie przekraczającym 70 cm). Ostateczna liczba ewentualnych, dodatkowych przesadzeń uzależniona jest od wyników badań stanu zdrowia drzewostanu i kondycji układu korzeni.

Na terenie objętym inwestycją pojawiać się będą oczywiście sukcesywnie nowe drzewa w nowych lokalizacjach – w miarę postępu prac i docelowego urządzania zieleni w końcowej fazie robót.

Równolegle z akcją przesadzania drzew trwa jeden z kluczowych etapów związanych z budową nowej estakady, jednego z trzech nowych obiektów mostowych zaplanowanych w ramach miejskiej inwestycji. Instalowane są masywne pale pod konstrukcję obiektu, który zastąpi wyburzoną niedawno starą i wyeksploatowaną estakadę na Rakowie. Prowadzone prace są cały czas monitorowane pod kątem sejsmicznym. Notowane drżenia podłoża to ok. 40-50% dopuszczalnych norm, a prace generujące większy hałas zostały ograniczone w czasie, aby w jak najmniejszym stopniu wpływać na komfort mieszkania w okolicznych blokach.

Teren inwestycji w czwartek wizytowali m.in. prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk i przewodniczący Rady Miasta Zbigniew Niesmaczny.

ŹRÓDŁO: UM CZĘSTOCHOWA 

Najnowsze aktualności

Shopping Basket