26.73°C Częstochowa

Ostrzeżenie przed wchodzeniem na zamarznięte tafle jezior i zbiorników wodnych

Policja i Straż Pożrna ostrzegają przed lekkomyślnym zachowaniem nad zbiornikami wodnymi. Lód w obecnym okresie może wydawać się gruby i mocny. Jednak pamiętajmy, częste zmiany temperatur dobowych, promienie słoneczne lub dopływy rzek i strumyków mogą osłabiać tafle.

Nieostrożni wędkarze często dla chwili przyjemności ryzykują swoje życie łowiąc ryby pod taflą.Lekkomyślność dorosłych oraz niewiedza dzieci doprowadza co roku do śmiertelnych wypadków których możnaby uniknąć.

Od początku roku policja odnotowała już kilka utonięć z powody załamania się lodu.  Jeśli wasze dzieci spędzają czas na wolnym powietrzu i mogą bawić się w okolicach zbiorników wodnych, należy je ostrzec przed możliwymi niebezpieczeństwami oraz przekazać podstawową wiedzę co robić gdy załamie się pod nami lód lub gdy widzimy, że taka sytuacja ma miejsce na naszych oczach.

  1. Jeżeli załamie się pod nami lód, należy zachować spokój, wezwać pomoc rozłożyć się w pozycji rozgwiazdy i spróbował wpełznąć na lód.
  2. Jeżeli widzimy osobę pod którą załamał się lód pod żadnym pozorem nie możemy biec w jej kierunku bo pod nami również może załamać się lód.
  3. Po pierwsze należy wezwać pomoc Straży pożarnej lub policji pod numerem 112.
  4. Jeżeli tonąca osoba jest w miarę blisko możemy spróbować się doczołgać w jej kierunku, wtedy mamy mniejszy miejscowy nacisk na lód.
  5. Jeżeli odległość jest nieduża możemy pomóc sobie szalikiem lub grubą gałęzią.
  6. Osobę którą udało się uratować, do czasu przyjazdu służb, należy jak najszybciej okryć suchą i ciepłą kurtką, kocem, lub kocem termicznym który jest na wyposażeniu większości apteczek samochodowych.

Pamiętajmy, zdrowy rozsądek i brak brawury może uchronić nas przed tragedią.

Najnowsze aktualności

ZMIANY W ORGANIZACJI RUCHU OD 2 SIERPNIA

ZMIANY W ORGANIZACJI RUCHU OD 2 SIERPNIA

29 lipca, 2021

Od poniedziałku obowiązywać będą zapowiadane wcześniej przez wykonawcę przebudowy al. Wojska Polskiego, zmiany w organizacji ruchu związane z rozpoczęciem realizacji inwestycji.

Czytaj więcej...
APEL O ZACHOWANIE OSTROŻNOŚCI

APEL O ZACHOWANIE OSTROŻNOŚCI

29 lipca, 2021

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. informuje, że od 2 sierpnia 2021 r. zwiększa się prędkość pociągów do 100 km/godz. na linii kolejowej nr 146 od Wyczerp do Chorzewa Siemkowic.

Czytaj więcej...
77. ROCZNICA WYBUCHU POWSTANIA WARSZAWSKIEGO

77. ROCZNICA WYBUCHU POWSTANIA WARSZAWSKIEGO

29 lipca, 2021

W niedzielę, 1 sierpnia, odbędą się uroczystości upamiętniające 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Początek o godz. 17.00.

Czytaj więcej...
Shopping Basket