20.32°C Częstochowa

NOWY TARYFIKATOR MANDATÓW KARNYCH

Od 1 stycznia 2022 roku obowiązuje nowy taryfikator mandatów karnych, który oznacza wyższe kary finansowe dla piratów drogowych. Zmiany te mają przede wszystkim poprawić bezpieczeństwo na drogach. Apelujemy o rozsądek i rozwagę na drodze.

Od początku roku kierowcy popełniający wykroczenia drogowe muszą się liczyć z dotkliwymi finansowo konsekwencjami. Wysokość mandatów karnych uzależniona jest od zagrożenia spowodowanego na drodze. Wprowadzone Rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2021 roku zmiany mają przede wszystkim wpłynąć na wyobraźnię kierujących i spowodować, by na drogach było bezpieczniej.

1 stycznia w Witkowicach policjanci zatrzymali do kontroli rowerzystę, którego tor jazdy wskazywał, że może znajdować się w stanie nietrzeźwości. Mężczyzna kierujący rowerem miał ponad 2,5 promila alkoholu w organizmie. Został ukarany mandatem w wysokości 2,5 tys.

Od początku stycznia policjanci z częstochowskiej drogówki ujawnili 4 kierujących, którzy narażając swoje życie nie zastosowali się do sygnalizatora i przejechali przez przejazd kolejowy na czerwonym świetle. Zostali ukarani mandatami karnymi w wysokości 2 tys. zł i 6 punktami karnymi. Mandatem tej samej wysokości został ukarany 69-letni kierowca, który nie chcąc dłużej czekać na przejazd pociągu postanowił ominąć opuszczone półzapory i przejechać przez torowisko.
Z taką samą karą muszą się liczyć też piesi, którzy wejdą na torowisko przy czerwonym świetle lub gdy zapory są opuszczone lub ich opuszczanie rozpoczęło się.

Sprawcy kolizji drogowych również odczuwają skutki zmiany taryfikatora mandatów karnych. Najwyższym do tej pory mandatem za spowodowanie kolizji został ukarany kierujący, który nie ustąpił pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych w Częstochowie przy ulicy 1 Maja. Oprócz grzywny w wysokości 3 tyszł na kierowcę nałożonych zostało też 10 punktów karnych.

ŹRÓDŁO: MEDIA 

Najnowsze aktualności

Shopping Basket