11.6°C Częstochowa

RZĄD ZAPOWIEDZIAŁ NOWE OBOSTRZENIA

Ograniczenia w sklepach i przemieszczaniu się, zamknięte zakłady fryzjerskie, kosmetyczne, przedszkola, żłobki, markety meblowe i budowlane oraz obiekty sportowe. To nowe obostrzenia obowiązujące od 27 marca. 

Premier na konferencji podkreślił pogarszającą się sytuację w ilości zachorowań na Covid19.

„Polska znajduje się w najtrudniejszym momencie pandemii od 13 miesięcy. Napór trzeciej fali koronawirusa jest bardzo silny, na tę chwilę mamy zajętych ponad 70 proc. łóżek i ponad 70 proc. łóżek respiratorowych. Zbliżamy się do granic wydolności służby zdrowia, jesteśmy o krok od przekroczenia liczby, która uniemożliwi leczyć pacjentów, zrobimy wszystko, by do tego nie doszło”

„Naszą podstawową bronią są szczepionki, dostępność szczepionek jest jedynym wąskim gardłem, będę interweniował w Komisji Europejskiej. Naszym głównym zadaniem jest wymuszenie większych dostaw szczepionek, to kwestia życia i zdrowia milionów” – mówił dalej premier.

Premier dodał, że kolejne obostrzenia są niezbędne do walki z wirusem:

„Mimo wszystko potrzebne są nowe obostrzenia. – Ograniczenie mobilności, ograniczenie swobód gospodarczych jest konieczne. Myślę, że ludzie to rozumieją, że czasami możemy luzować, czasami musimy zaostrzać rygory „ przekonywał premier Morawiecki.

Nowe obostrzenia w Polsce pojawią się od 27 marca, co nas czeka?

W sklepach i kościołach będzie obowiązywał bardziej rygorystyczny limit osób. Oznacza to zmniejszenie liczby osób mogących na raz robić zakupy lub uczestniczyć w obrzędach religijnych.

Ta liczba została zmniejszona do 1 osoby na każde 20 metrów kwadratowych, przy zachowaniu dystansu 1,5 metra od siebie w kościołach. W sklepach o powierzchni do 100 mkw. będzie to 1 osoba na 15 mkw., a w większych sklepach – 1 osoba na 20 mkw.

Zamknięcie sklepów meblowych i budowlanych o powierzchni powyżej 2 tys. m kw.

Hurtownie budowlane za to maja działać normalnie.

Zamknięte pozostają galerie handlowe, ale nadal pozostaje wyjątek dla min. Aptek i drogerii.

Od soboty przestaną funkcjonować salony fryzjerskie i kosmetyczne!

Zamknięte zostaną także żłobki i przedszkola. Pod opiekę tych placówek będą mogły trafiać wyłącznie dzieci rodziców wykonujących zawody medyczne i służb porządkowych, w trakcie wykonywania przez nich obowiązków służbowych.

Obiekty Sportowe od 27 marca do 9 kwietnia będą całkowicie zamknięte. Ćwiczyć będą mogli wyłącznie zawodowi sportowcy.

Premier wydał też zalecenie, by Wielkanoc spędzić w gronie najbliższych, nie przemieszczać się i spędzić świąteczne dni we własnych domach.

Źródło: MEDIA

 

Najnowsze aktualności

Shopping Basket