26.17°C Częstochowa

MPK PRZEZ PANDEMIĘ TRACI MILIONY ZŁOTYCH

Pandemia koronawirusa, a także przebudowa linii tramwajowej są bardzo kosztowne dla budżetu częstochowskiego MPK. Przewoźnik przez limity pasażerów w pojazdach oraz przez przeciągającą się inwestycję traci na sprzedaży biletów.

”Najwięcej strat spowodowała pandemia, ale myślę, że w większości takich przedsiębiorstw jak my. Jeździmy komunikacją zastępczą. Widzimy wzrost ilości pasażerów na liniach komunikacyjnych, ale dzięki temu, że zostały uruchomione szkoły. Będziemy chcieli zachęcać od 1 września, żebyśmy zaczęli znowu korzystać z komunikacji. W tej chwili mamy już 10 autobusów elektrycznych, które będą nas woziły”.

– mówi Mariusz Sikora – prezes MPK. Jak dodaje:  do częstochowskiej zajezdni dotarły też już przerobione autobusy hybrydowe mające wzmocnić tabor przewoźnika:

”Hybrydy również zaczną wozić pasażerów, nowoczesny tabor tramwajowy. Mam nadzieję, że to wszystko spowoduje, że ostatnie zmiany trybu życia powrócą do tego, co było przed pandemią i będziemy chętnie korzystali z komunikacji miejskiej”.

Straty z tytułu utraconej sprzedaży biletów wynoszą miesięcznie ok. 1 mln zł. Jednak nowe rozporządzenia dla przewoźników czyli zwiększenie liczby pasażerów w pojazdach – mają poprawić finanse MPK:

 ‘‘Otrzymaliśmy dokapitalizowanie z Urzędu Miasta. Dzięki staraniom Pana Prezydenta Krzysztofa Matyjaszczyka udało się w dwóch transzach pozyskać 10 mln złotych, natomiast te pieniądze z dokapitalizowania przeznaczone są na dużą inwestycję w mieście, która w tej chwili jest realizowana”.

Uspokajamy też pracowników MPK. Miejski przewoźnik póki co nie planuje także redukcji etatów.

ŹRÓDŁO: RADIO JURA

Najnowsze aktualności

Shopping Basket