MIASTO KUPIŁO EKO DRONA ZA 105 TYSIĘCY ZŁOTYCH

Wczoraj (10.01) na placu Biegańskiego został zaprezentowany eko dron, na zakup którego Miasto pozyskało 105 tys. zł z wojewódzkich środków w ramach konkursu "Inicjatywa Antysmogowa". Bada skład dymu z kominów.

Podczas prezentacji, prezydent Krzysztof Matyjaszczyk podkreślił: „Jako samorząd – głównie poprzez dopłaty – staramy się pomagać tym mieszkańcom, którzy chcą wymienić źródło ciepła na bardziej ekologiczne i przyjazne dla środowiska. Z kolei do tych, którzy nie chcą tego robić i palą odpadami lub paliwem niskiej jakości, wysyłamy jasny sygnał i ostrzegamy, że zyskali przeciwnika w postaci drona obsługiwanego przez Straż Miejską. Będzie on zaglądał do kominów i analizował, czym ogrzewamy domy w Częstochowie. Tych, którzy z premedytacją zatruwają sąsiadów, będzie ujawniał, co zakończy się karami. Mam nadzieję, że sama zapowiedź kontroli dronem przyczyni się do znaczącej poprawy jakości powietrza, którym oddychamy.”

Dodatek finansowy na zakup drona antysmogowego to jedno z działań podejmowanych przez Miasto w walce z zanieczyszczeniem powietrza. W ubiegłym roku otrzymano również 50 tys. zł na przeprowadzenie kontroli palenisk domowych, mających na celu kompleksowe badanie próbek popiołu.

Andrzej Szczerba, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa UM, wyjaśniał: „Nasze działania obejmowały kontrolę rodzaju urządzenia grzewczego oraz rodzaj stosowanego paliwa. Podczas ubiegłorocznych akcji pobrane zostało 66 próbek popiołu, które następnie zostały poddane szczegółowej analizie laboratoryjnej, co pozwoliło na zidentyfikowanie spalanego materiału. W 44 przypadkach stwierdzono, że doszło do termicznego przekształcania materiałów bądź substancji niedozwolonych. Skutkiem będą kary dla trucicieli.”

Dron antysmogowy będzie skutecznym narzędziem wsparcia działań antysmogowych, umożliwiając precyzyjne zlokalizowanie źródła emisji szkodliwych substancji. Kompaktowa stacja pomiarowa pozwala na zdalny i stały monitoring poziomu pyłu i smogu w danej okolicy. W ramach współpracy z jednostką Straży Miejskiej, dwóch pracowników SM zostało przeszkolonych z obsługi i pilotażu drona.

Użycie drona stanowi duże ułatwienie w pracy służb przy kontrolach palenisk, umożliwiając precyzyjne określenie źródła zanieczyszczeń emitowanych do powietrza. Dzięki analizie substancji pobranych z komina, dron skutecznie wskaże miejsca, gdzie dochodzi do spalania odpadów.

ŹRÓDŁO: UM CZĘSTOCHOWA

Fot. Artur Kucharski / SM i Wojciech Sowula / UM

Udostępnij post:

MOPS ZAPRASZA NA KONSULTACJE

12 czerwca przedstawiciele częstochowskiego MOPS, zajmujący się różnymi obszarami wsparcia, zapraszają na konsultacje organizowane pod hasłem ,,Wsparcie Rodzin”.