MIASTO DOŚWIETLI W TYM ROKU PONAD 20 LOKALIZACJI.

W tegorocznym programie poprawy bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych miasto planuje zainstalować nowe oświetlenie w ponad dwudziestu lokalizacjach.

Dodatkowo, zaplanowano budowę oświetlenia drogowego na kolejnych ulicach oraz nową sygnalizację na skrzyżowaniu ulic Jasnogórskiej z Dąbrowskiego oraz Kilińskiego.

Prezydent Częstochowy, Krzysztof Matyjaszczyk, podkreślił, że program obejmuje montaż nowoczesnych systemów oświetlenia LED, które będą skierowane wyłącznie na przejścia, unikając oślepiania kierowców. Pierwsze instalacje zostaną wykonane na przejściach w centrum miasta przy ul. Śląskiej i ul. Nowowiejskiego, a następnie system oświetlenia pojawi się na innych przejściach w różnych częściach miasta.

Miejski Zarząd Dróg przeznaczy na doświetlenie przejść w 2024 roku kwotę 700 tysięcy złotych, a prace mają zostać zrealizowane w 22 lokalizacjach. Dyrektor MZD w Częstochowie, Joanna Holi-Sosnowska, zaznaczyła, że wybór przejść do doświetlenia odbywa się we współpracy z policją w ramach rady bezpieczeństwa ruchu.

Dodatkowo, planowane jest także wyposażenie skrzyżowania ul. Jasnogórskiej z ulicami Dąbrowskiego i Kilińskiego w nową sygnalizację świetlną, co także wiąże się z kosztem około 700 tysięcy złotych. Prace na tym skrzyżowaniu będą kolejnym krokiem w poprawie bezpieczeństwa ruchu drogowego, w tym pieszych, w centrum miasta.

Poza tym, Miejski Zarząd Dróg wkrótce ogłosi kilka przetargów dotyczących budowy oświetlenia dróg dzielnicowych, co obejmuje m.in. ulice Słonecznikową, Zosi, Żychlińskiego, Mazowieckiego, Pana Tadeusza oraz Szafranową. Te inwestycje, choć mniej zauważalne, również przyczyniają się do poprawy bezpieczeństwa mieszkańców, w tym nowych osiedli. MZD realizuje rocznie kilkanaście tego typu zadań oświetleniowych, na które w tegorocznym budżecie przeznaczono pół miliona złotych.

LOKALIZACJE PLANOWANYCH W 2024 R. DOŚWIETLEŃ NA PRZEJŚCIACH DLA PIESZYCH:

– budowa oświetlenia przejść dla pieszych na ul.  Śląskiej przy skrzyżowaniu z ul. Focha i Waszyngtona
– budowa oświetlenia przejść na ul. Nowowiejskiego przy skrzyżowaniu z ul. Focha i Waszyngtona 
– budowa oświetlenia przejścia dla pieszych – ul. Obrońców Westerplatte – przy ul. ks. Grochowskiego
– budowa oświetlenia dwóch przejść dla pieszych przy ul. Dąbrowskiego i ul. Skrzyneckiego
– budowa oświetlenia przejścia dla pieszych przy ul. Dąbrowskiego przy Politechnice Częstochowskiej
– budowa oświetlenia przejścia dla pieszych przy ul. Dąbrowskiego i ul. Więckowskiego
– budowa oświetlenia przejścia dla pieszych przy alei Pokoju i ul. Rejtana
– budowa oświetlenia dwóch przejść dla pieszych przy ul. Kilińskiego i Broniewskiego
– budowa oświetlenia dwóch przejść dla pieszych przy ul. Łódzkiej i Sikorskiego
– budowa oświetlenia dwóch przejść dla pieszych przy ul. Piastowskiej i Sabinowskiej;
– budowa oświetlenia przejścia dla pieszych przy ul. Sabinowskiej – Bema
– budowa oświetlenia przejścia dla pieszych przy ul. Konwaliowej – Przestrzennej.
– budowa oświetlenia przejść dla pieszych przy alei Bohaterów Monte Cassino w rejonie skrzyżowania z ul. Słowackiego, Mickiewicza i Piastowską
– budowa oświetlenia przejścia dla pieszych przy ul. 1 Maja w rejonie skrzyżowania z ul. Filomatów.

ŹRÓDŁO: UM

 

Udostępnij post:

DNI OTWARTE W MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej przy okazji XVI Częstochowskich Dni Rodziny organizuje cykl konsultacji związanych z oferowanymi tam formami pomocy, w tym także pieczy zastępczej.