W przypadku utraty dokumentów tożsamości, takich jak dowód osobisty, prawo jazdy czy paszport, niezwłocznie należy podjąć odpowiednie kroki w celu ich zabezpieczenia przed nieautoryzowanym wykorzystaniem. Pierwszym i najważniejszym krokiem jest zastrzeżenie dokumentów w banku. Można to zrobić w kilkunastu tysiącach placówek bankowych w całym kraju, nawet jeśli nie posiada się tam konta.
Aby zastrzec dokument, wystarczy udać się do swojego banku lub dowolnego banku, który przyjmuje zastrzeżenia od osób niebędących klientami. Zgłoszenie dokonane w jednym banku automatycznie przekazywane jest do wszystkich uczestników Systemu DOKUMENTY ZASTRZEŻONE. Część banków oferuje również możliwość zastrzeżenia dokumentów telefonicznie pod numerem +48 828 828 828, jednak z tej opcji mogą skorzystać wyłącznie klienci banku po zdalnej weryfikacji tożsamości.
Gdy dokumenty zaginęły wskutek przestępstwa, konieczne jest poinformowanie Policji. Dodatkowo należy zgłosić stratę do najbliższego organu gminy lub placówki konsularnej, aby wyrobić nowy dokument. Szczegółowe informacje na temat zgłaszania utraty dokumentów dostępne są na stronie gov.pl.
Warto pamiętać, że System DOKUMENTY ZASTRZEŻONE obejmuje wszystkie banki w Polsce oraz wiele innych instytucji, jednak dla bezpieczeństwa systemu, dokładna lista uczestników pozostaje poufna. Dokumenty powinni zastrzegać nie tylko osoby posiadające konta bankowe, ale również ci, którzy z bankowości nigdy nie korzystali bądź przestali korzystać.
Więcej szczegółów można uzyskać na stronie kampanii, która udostępnia dodatkowe informacje na ten temat.
Źródło & foto: Urząd Miasta Częstochowy