Przyznane fundusze zostaną przeznaczone na wzmocnienie odporności oraz zdolności do skutecznego przeciwdziałania i reagowania na incydenty w systemach informatycznych.
Częstochowa od dawna manifestuje swoją innowacyjność i gotowość do korzystania z nowoczesnych technologii, co zostało docenione między innymi przez nagrodę Forbesa. Dzięki temu, że wykorzystuje swój kapitał społeczny do budowania tożsamości miasta, staje się przykładem udanej współpracy z mieszkańcami. To jedno z najbardziej rozwiniętych miast w Polsce pod względem potencjału technologicznego oraz obszaru cyfryzacji, którym zajmuję się – powiedział wicepremier Krzysztof Gawkowski.
Prezydent przypomniał mi, że 128 lat temu pierwsze miejskie lampy elektryczne pojawiły się właśnie w Częstochowie. Teraz, w erze cyfrowej, Częstochowa ma szansę wykorzystać to dziedzictwo na nowo – dodał.
Program „Cyberbezpieczny Samorząd”, w który zaangażuje się Częstochowa, ma na celu wzmocnienie zewnętrznej i wewnętrznej ochrony cyfrowych usług oferowanych przez miasto, a także zapewnienie mieszkańcom łatwego dostępu do nich. Inicjatywa ta ma przyczynić się do rozwinięcia infrastruktury sieciowej, wdrożenia lub aktualizacji polityk bezpieczeństwa informacyjnego oraz podniesienia poziomu wiedzy i kompetencji pracowników administracji w zakresie cyberbezpieczeństwa.
Ważne jest, aby nasze miasto było bezpieczne dla rozwijających się nowoczesnych technologii. W Częstochowie wierzymy, że technologie powinny służyć codziennym potrzebom mieszkańców, czyniąc życie łatwiejszym i wygodniejszym. Już teraz wykorzystujemy te technologie, na przykład poprzez aplikację „My Talent” i współpracę między szkołami zawodowymi a uczelniami wyższymi. Dzięki otwartości na nowoczesne technologie oraz programowi „Teraz Lepsza Praca”, rozwijamy się w tym kierunku. Mamy nadzieję, że nasze wysiłki zostaną wzmocnione poprzez powstanie nowych, jeszcze lepszych i bardziej zaawansowanych cyfrowo miejsc pracy w naszym mieście – powiedział prezydent Krzysztof Matyjaszczyk.
W spotkaniu dotyczącym cyberbezpieczeństwa i miejskich innowacji uczestniczyli również zastępca prezydenta Częstochowy, Piotr Grzybowski, oraz dyrektor Urzędu Miasta, Marek Czerwiński, odpowiedzialny za wdrożenie ochrony cyberprzestrzeni miejskiej.
ŹRÓDŁO: UM CZĘSTOCHOWA