DO CZĘSTOCHOWSKIEGO SAMORZĄDU TRAFI 850 TYŚ. ZŁ NA POPRAWĘ CYBERBEZPIECZEŃSTWA

Wicepremier Polski oraz minister ds. cyfryzacji, Krzysztof Gawkowski, odbył spotkanie z prezydentem Krzysztofem Matyjaszczykiem oraz przedstawicielami mediów, aby ogłosić, że częstochowski samorząd otrzyma 850 tys. zł na poprawę bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni.

Przyznane fundusze zostaną przeznaczone na wzmocnienie odporności oraz zdolności do skutecznego przeciwdziałania i reagowania na incydenty w systemach informatycznych.

Częstochowa od dawna manifestuje swoją innowacyjność i gotowość do korzystania z nowoczesnych technologii, co zostało docenione między innymi przez nagrodę Forbesa. Dzięki temu, że wykorzystuje swój kapitał społeczny do budowania tożsamości miasta, staje się przykładem udanej współpracy z mieszkańcami. To jedno z najbardziej rozwiniętych miast w Polsce pod względem potencjału technologicznego oraz obszaru cyfryzacji, którym zajmuję się – powiedział wicepremier Krzysztof Gawkowski.

Prezydent przypomniał mi, że 128 lat temu pierwsze miejskie lampy elektryczne pojawiły się właśnie w Częstochowie. Teraz, w erze cyfrowej, Częstochowa ma szansę wykorzystać to dziedzictwo na nowo – dodał.

Program „Cyberbezpieczny Samorząd”, w który zaangażuje się Częstochowa, ma na celu wzmocnienie zewnętrznej i wewnętrznej ochrony cyfrowych usług oferowanych przez miasto, a także zapewnienie mieszkańcom łatwego dostępu do nich. Inicjatywa ta ma przyczynić się do rozwinięcia infrastruktury sieciowej, wdrożenia lub aktualizacji polityk bezpieczeństwa informacyjnego oraz podniesienia poziomu wiedzy i kompetencji pracowników administracji w zakresie cyberbezpieczeństwa.

Ważne jest, aby nasze miasto było bezpieczne dla rozwijających się nowoczesnych technologii. W Częstochowie wierzymy, że technologie powinny służyć codziennym potrzebom mieszkańców, czyniąc życie łatwiejszym i wygodniejszym. Już teraz wykorzystujemy te technologie, na przykład poprzez aplikację „My Talent” i współpracę między szkołami zawodowymi a uczelniami wyższymi. Dzięki otwartości na nowoczesne technologie oraz programowi „Teraz Lepsza Praca”, rozwijamy się w tym kierunku. Mamy nadzieję, że nasze wysiłki zostaną wzmocnione poprzez powstanie nowych, jeszcze lepszych i bardziej zaawansowanych cyfrowo miejsc pracy w naszym mieście – powiedział prezydent Krzysztof Matyjaszczyk.

W spotkaniu dotyczącym cyberbezpieczeństwa i miejskich innowacji uczestniczyli również zastępca prezydenta Częstochowy, Piotr Grzybowski, oraz dyrektor Urzędu Miasta, Marek Czerwiński, odpowiedzialny za wdrożenie ochrony cyberprzestrzeni miejskiej.

ŹRÓDŁO: UM CZĘSTOCHOWA

Udostępnij post:

SPACERY Z BIBLIOTEKĄ

Już jutro o godz. 10.00 odbędzie się pierwszy spacer z cyklu „Spacery z biblioteką” organizowane przez Bibliotekę Publiczną im. dr. Władysława Biegańskiego w Częstochowie

WYGASZANIE DECYZJI O REJESTRACJI POJAZDÓW

22 lipca 2023 roku w życie weszły przepisy prawa, na mocy których do 10 czerwca 2024 samochody bez ważnego OC i badania technicznego (od minimum 10 lat) zostaną automatycznie wyrejestrowane.