CzUM – POLITECHNIKA CZĘSTOCHOWSKA | MIEJSKI SAMORZĄD – INAUGURACJA

Rozpoczęto tegoroczną edycję Częstochowskiego Uniwersytetu Młodzieżowego (CzUM), będącego wspólnym przedsięwzięciem szkół średnich, Politechniki Częstochowskiej oraz władz miejskich. Inauguracja miała miejsce 14 marca.

W otwarciu tej edycji wziął udział zastępca prezydenta Częstochowy, Piotr Grzybowski. Młodzież z 15 szkół ponadpodstawowych miała okazję wysłuchać dwóch interesujących wykładów inauguracyjnych. Dr inż. Marta Pomada z Wydziału Budownictwa Politechniki Częstochowskiej opowiadała o miastach przyszłości, natomiast dr inż. Dariusz Wielgórecki z Wydziału Zarządzania mówił o profesji menedżera finansowego. Ponadto podpisano umowy o współpracy z dwoma częstochowskimi placówkami edukacyjnymi – Zespołem Szkół im. Wisławy Szymborskiej Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Katowicach oraz Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego.

W tegorocznej edycji CzUM uczestniczą licea im. Słowackiego, Traugutta, Sienkiewicza, Kopernika, Biegańskiego, LO Samorządowe, oraz szkoły: Plastyk, Pułaskiego, Szymborskiej, Żeromskiego, Techniczne Zakłady Naukowe, Gastronomik, Zespół Szkół Samochodowych, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, oraz Zespół Szkół Elektryczno-Elektronicznych im. J. Groszkowskiego z Radomska.

W najbliższych dwóch miesiącach planowane są kolejne wykłady. 18 kwietnia odbędą się prelekcje na temat transformacji energetycznej prowadzone przez dr inż. Macieja Sołtysika z Wydziału Elektrycznego oraz o owadach w technice, które poprowadzi dr inż. Tomasz Geisler wraz z prof. PCz z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Informatyki. Natomiast 23 maja swoje doświadczenia fizyczne zaprezentują dr inż. Marcin Jarosik i dr inż. Paweł Pietrusiewicz z Wydziału Inżynierii Produkcji i Technologii Materiałów, a o energii atomowej opowie dr hab. inż. Paweł Mirek, profesor Politechniki Częstochowskiej z Wydziału Infrastruktury i Środowiska.

Uczestnicy CzUM mają również możliwość uczestniczenia w warsztatach, spośród których mogą wybrać prawie 30 tematów. Warsztaty będą trwać do 23 maja i odbywać się będą w grupach liczących 15 osób. Na zakończenie edycji przewidziane jest losowanie nagród dla najbardziej zaangażowanych uczestników, których wydajność będzie oceniana na podstawie indeksów, które zostaną przekazane uczestnikom CzUM. Częstochowski Uniwersytet Młodzieżowy odbywa się pod patronatem prezydenta Częstochowy, Śląskiego Kuratora Oświaty oraz Rektora Politechniki Częstochowskiej.

ŹRÓDŁO: UM CZĘSTOCHOWA

Udostępnij post:

OBJAZDY MPK- NAPRAWA RONDA PRAW KOBIET

W związku z prowadzeniem przez Miejski Zarząd Dróg w Częstochowie naprawy gwarancyjnej na rondzie Praw Kobiet przy ulicy Pułaskiego, w dniach 23-28 maja, autobusy linii 15, 23 i 37 kursować będą objazdami.