CZEGO NIE PRZECHOWYWAĆ W PIWNICY

Reklama

Częstochowski ZGM TBS rozpoczyna akcję edukacyjną mającą uświadomić lokatorom i lokatorkom rozmaite kwestie związane z bezpieczeństwem pożarowym w budynkach.

Piwnica może być dobrym miejscem do przechowywania przetworów – słoików z dżemami czy marynat. Niestety, zdarza się, że trafiają do niej również przedmioty, które nigdy nie powinny się tam znaleźć, bo stanowią istotne zagrożenie pożarowe.

Po tragicznym pożarze poznańskiej kamienicy, w którym zginęło dwóch strażaków, a wiele osób straciło dach nad głową, zarząd ZGM TBS w Częstochowie postanowił przeprowadzić akcję edukacyjnej. Celem ma być podniesienie świadomości w kwestii bezpieczeństwa w budynkach mieszkalnych, w tym w piwnicach.  

– Nasi mieszkańcy są rozsądni i rozważni, ale czasem zdarzają się sytuacje, że do piwnic trafiają odpady niebezpieczne. Przechowując je w pomieszczeniach do tego nieprzeznaczonych, narażamy zdrowie i życie swojej rodziny oraz sąsiadów  – mówi Paweł Konieczny, prezes zarządu ZGM TBS.

W lokalnych rozgłośniach wkrótce usłyszmy edukacyjne spoty radiowe. W budynkach zarządzanych przez spółkę pojawią się plakaty i tabliczki z apelem o nieprzechowywanie w piwnicach pewnych przedmiotów i substancji – w tym benzyny, farb i lakierów zawierających rozpuszczalniki, butli gazowych, akumulatorów, środków do dezynfekcji, fajerwerków czy petard. W pomieszczeniach piwnicznych nie można przechowywać także sprzętu elektronicznego (RTV i AGD) ze względu na ryzyko pożaru. Niepotrzebne urządzenia – zwłaszcza te większe – oraz rozmaite ,,problemowe” materiały i substancje można bezpiecznie oddać do Stacjonarnego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, a sprzęt o mniejszych gabarytach można wrzucić do rozstawionych w całym mieście charakterystycznych, oznaczonych czerwonych kontenerów na starą elektronikę.   

Wśród przedmiotów, których lepiej nie trzymać w piwnicy, są też ubrania, pościel, ręczniki, żywność w papierowych i foliowych opakowaniach, meble, dywany, zabawki, książki, dokumenty czy obrazy. W razie pożaru takie przedmioty mogą przyczyniać się do szybszego rozprzestrzeniania się ognia.

– Przepisy dotyczące ochrony przeciwpożarowej jednoznacznie wskazują, iż zabronione jest przechowywanie materiałów niebezpiecznych pożarowo w piwnicach, a także na poddaszach czy w obrębie klatek schodowych. We wskazanych miejscach często zalegają rzeczy zupełnie nam niepotrzebne, a stanowiące realne zagrożenie. Dla bezpieczeństwa  swojego, swoich bliskich oraz sąsiadów uporządkujmy te przestrzenie – apeluje Marek Radosz, komendant miejski Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie.

Warto dodać, że po tragicznym pożarze w Poznaniu wiceszef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Czesław Mroczek zapowiedział wyrywkowe kontrole tego, co przechowujemy w piwnicach. Mają one być prowadzone we współdziałaniu z samorządami i strażami miejskimi.

Na bazie informacji udostępnionej przez ZGM TBS w Częstochowie

ŹRÓDŁO & FOTO: UM Częstochowy

Udostępnij post:

Reklama

Obowiązek zgłoszenia schronu lub ukrycia

Właściciele i zarządcy budowli ochronnych w Częstochowie muszą zgłosić je do Urzędu Miasta do 1 kwietnia 2025 roku zgodnie z nową ustawą o ochronie ludności.

Młodzieżowy spektakl „Sekret” o uzależnieniach

Młodzież uczestnicząca w programie profilaktycznym „Przyszłość a Ty” zaprezentuje 21 marca 2025 roku w Częstochowie spektakl „Sekret” w reżyserii Grzegorza Jacha, poruszający problematykę uzależnień wśród młodych ludzi.

Zastępczy przystanek Srebrna-Rondo

Uruchomiony będzie zastępczy przystanek dla linii 26 i skorygowana trasa objazdowa, obejmująca m.in. al. Kościuszki i al. Najświętszej Maryi Panny.

Srebrny sukces Częstochowy w Taekwondo

8 i 9 marca w Eindhoven odbył się turniej Dutch Open G2, który zgromadził aż 1300 zawodników z całego świata, nie zabrakło „naszych” – Natana Kantorysińskiego i Glorii Perygi.