72-LATEK USŁYSZAŁ 13 ZARZUTÓW DOTYCZĄCYCH GWAŁTÓW NA DZIECIACH, DZIAŁAŁ BEZWZGLĘDNIE

Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach oraz prokuratura z Chorzowa zakończyły niemal roczne i trudne śledztwo dotyczące sprawy 72-letniego mężczyzny oskarżonego o pedofilię.

Dochodzenie objęło 13 zarzutów dotyczących gwałtów i innych czynów o charakterze seksualnym na szkodę dzieci, popełnionych w okresie ponad dwóch dekad, a także posiadania i prezentowania małoletnim pornografii. Akt oskarżenia został już przedstawiony sądowi, a oskarżony obecnie przebywa za kratami.

Śledztwo rozpoczęło się po anonimowym zgłoszeniu dorosłej osoby, która jako dziecko padła ofiarą przestępcy. Kryminalni z Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach pod nadzorem prokuratury podjęli trudne zadanie rozpracowania sprawy. Mężczyzna, który wydawał się być zaufanym sąsiadem, okazał się być sprawcą wielu przestępstw seksualnych.

W toku śledztwa okazało się, że mężczyzna działał od co najmniej 1999 roku, wykorzystując łatwowierność i niedojrzałość dzieci. Sprawę utrudniało zaufanie, jakim darzyły go osoby z jego otoczenia. Nawet rodzice, nie zdając sobie sprawy z potencjalnego zagrożenia, uważali go za pomocnego sąsiada. Wartościową pomoc w śledztwie okazały się również zeznania nauczycieli i wychowawców, którzy uważnie obserwowali dzieci, dostarczając istotnych informacji.

Prokurator zarzucił oskarżonemu wieloletnie gwałty i czyny o charakterze seksualnym wobec dzieci, wykorzystując ich bezradność i trudne sytuacje życiowe. Ofiarami stawiał dzieci, które ze względu na różne okoliczności nie skarżyły się na jego czyny. Nagranie wideo było początkowym dowodem, lecz dzięki wnikliwej pracy śledczych i prokuratora udało się zgromadzić wystarczający materiał dowodowy.

ŹRÓDŁO/GRAFIKA: POLICJA ŚLĄSKA

Udostępnij post:

UTRUDNIENIA- ULICA GŁÓWNA I PRZEJAZDOWA

Utrudnienia mają związek z pracami związanymi z wymianą nawierzchni na odcinku ul. Przejazdowej między ul. Junacką a Łopianową (jezdnia w kierunku Opola), a także robót

REMONT W BIBLIOTECE

Od 11 czerwca w budynku Biblioteki Publicznej przy al. NMP 22 niedostępna będzie m.in. Czytelnia Główna ze stanowiskami komputerowymi. Wypożyczalnia na parterze działa bez zmian.

MOPS ZAPRASZA NA KONSULTACJE

12 czerwca przedstawiciele częstochowskiego MOPS, zajmujący się różnymi obszarami wsparcia, zapraszają na konsultacje organizowane pod hasłem ,,Wsparcie Rodzin”.